سرکه: از مقابله با بی‌خوابی تا تسکین تبخال

سرکه بسیار ارزشمند است و توصیه می‌شود که همیشه در سبد خریدتان جای ثابتی برایش داشته باشید. چون شما را از شر بسیاری از ناخوشی‌های روزمره خلاص می‌کند. از خستگی و بی‌خوابی گرفته تا گلودرد و تبخال و غیره را می‌توانید با سرکه برطرف کنید. فقط کافی است در منزل سرکه داشته باشید و در موقع لزوم از آن به ساده‌ترین شکل ممکن استفاده کنید.

 • سرکه برای مقابله با سرماخوردگی و خستگی

این روزها که هوا کم کم سرد شده و پاییز فرا رسیده است سرماخوردگی و احساس خستگی نیز زیاد شده است. خستگی روزهای کوتاه رایج است. چون نور خورشید کم می‌شود و خیلی از افراد دچار افسردگی فصلی می‌شوند. کافی است زیر نور آفتاب قدم بزنید و در صورت لزوم ویتامین D مصرف کنید. اما در این بین می‌توانید به سرکه سیب نیز اعتماد کنید. چون باعث دفع توکسین‌ها شده، بدن را ضدعفونی و باکتری‌ها را ناکار می‌کند و همچنین به تقویت سیستم ایمنی بدن و رفع خستگی عضلات کمک می‌کند.

 • روش مصرف

2 قاشق چای‌خوری سرکه سیب را در یک لیوان آب و 2 قاشق چای‌خوری عسل مخلوط کنید. به مدت 4 تا 6 هفته صبح‌ها به صورت ناشتا این مخلوط را میل کنید. حواستان باشد که سرکه اسیدی است و برای افرادی که دچار مشکلات گوارشی مانند زخم معده و ریفلاکس اسید معده هستند توصیه نمی‌شود. اگر بعد از مصرف سرکه در معده‌تان احساس سوزش می کنید برای مصرف آن مصر نباشید. در هر حال نباید در مصرف سرکه زیاده روی کنید چون امکان آسیب به مینای دندان وجود دارد.

 

 • سرکه برای مقابله با بی‌خوابی

شب به نیمه می‌رسد و خواب به چشم‌های شما نمی‌آید؟ اگر جزو افرادی هستید که طرفدار درمان‌های طبیعی هستید و به سراغ قرص خواب نمی‌روید می‌توانید سرکه را نیز امتحان کنید. کافی است به آشپزخانه بروید و یک نوشیدنی با سرکه برای خود تهیه کنید.

 • روش استفاده

2 قاشق چای‌خوری سرکه سیب و 2 قاشق چای‌خوری عسل را در یک لیوان آب ولرم حل کنید. زمانی که بی‌خوابی به سرتان می‌زند و یا قبل از خواب از این نوشیدنی میل کنید. با این حال اگر دچار مشکلات گوارشی هستید نباید سرکه مصرف کنید.

 • سرکه برای متوقف کردن سکسکه

سکسکه جزو آن دسته اتفاقاتی است که وقت و بی‌وقت سراغ هر کسی می‌آید و برای دقایقی کلافه می‌کند. در این صورت نیز می‌توانید به سرکه اعتماد کنید.

 • روش استفاده

کافی است يك قاشق چایخوری سرکه سیب را روی یک حبه قند بچکانید و آن را در دهان بگذارید تا به تدریج آب شود. این کار برای رفع سکسکه مؤثر است.

 • سرکه برای مقابله با گلودرد

با شروع فصل سرما یکی از مشکلات رایجی که برای همه پیش می‌آید گلودرد است. سرکه سیب به راحتی علائم این مشکل را برطرف می‌کند. چون یک ماده‌ی ضدباکتری است و به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک زیادی می‌کند.

 • روش استفاده

يك قاشق چای‌خوری سرکه سیب را در یک لیوان آب ولرم مخلوط کرده و 2 تا 3 مرتبه در روز قرقره کنید. در صورت گلودرد شدید می‌توانید هر ساعت یک بار این کار را انجام دهید. نوشیدن ترکیب سرکه سیب، آب و عسل نیز باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شده و به برطرف شدن گلودرد کمک زیادی می‌کند. اگر دچار مشکلات گوارشی مانند زخم معده هستید از نوشیدن سرکه اجتناب کنید و بدانید که زیاده‌روی در مصرف آن می‌تواند به مینای دندان آسیب بزند.

 

 • سرکه برای مقابله با آکنه

سرکه یک ماده‌ی ضدعفونی کننده است و به از بین رفتن آکنه و جوش‌ها کمک زیادی می‌کند.

 • روش استفاده

کافی است دست به کار شوید و یک لوسیون سرکه‌ای خانگی تهیه کنید. برای این کار به میزان یکسانی آب و سرکه سیب نیاز دارید. ترکیب را با یک گلوله پنبه روی جوش‌ها بزنید. می‌توانید در طول روز این کار را چند بار انجام دهید.

 • سرکه برای مقابله با تبخال

تبخال دردناک بوده و برای مدتی زیبایی صورت را خدشه‌دار می کند. یکی از درمان‌های قدیمی و خانگی این مشکل استفاده از سرکه سیب است.

 • روش استفاده

یک گلوله پنبه را به سرکه سیب خالص آغشته کرده و روی تبخال قرار دهید. می‌توانید به محض احساس اولین علائم تبخال از سرکه استفاده کنید. اجازه دهید پنبه به مدت چند ثانیه روی تبخال بماند. این کار را چند مرتبه در روز انجام دهید. حواستان باشد که در ابتدا کمی سوزش ایجاد می‌کند.

 • سرکه برای تسکین جای نیش پشه

خوشبختانه در هوای خنک این روزها پشه‌ها کمتر می‌شوند. اما به هر حال خیلی‌ها قربانی این خون آشام‌های کوچک هستند. سرکه به سرعت خارش ایجاد شده از نیش پشه‌ها را تسکین می‌دهد. چون خواص ضدعفونی‌کنندگی و ضدباکتریایی دارد. سرکه همچنین به التیام جای زخم و جراحات نیز کمک می‌کند.

 • روش استفاده

یک گلوله پنبه را به سرکه سیب آغشته کنید و روی جای نیش پشه بگذارید. همین کار ساده شما را از خارش و سوزش نجات می‌دهد.

منبع : سایت تبیان
507
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید