سلامت نوزاد را بیمه کنیم

غربالگری‌های سه ماهه اول و دوم، سونوگرافی و تست‌های تشخیصی باید در زمان مناسب انجام شود تا بتوان با تشخیص دقیق بیماری، از تولد نوزادی با مسائل غیرطبیعی و با ناهنجاری‌های زیاد پیشگیری کرد.
دکتر لیلا نظری گفت: برای سنجش سلامت جنین دو نوع غربالگری در دوران بارداری انجام می‌شود؛ یکی از این تست‌ها در سه ماهه اول و دیگری در سه ماهه دوم انجام می‌شود و شامل برخی تست‌های خونی است که طی آن خون مادر بررسی می‌شود.
عضو کمیته اجرایی نخستین کنگره چالش‌های بالینی در مامایی، زنان و نازایی می‌افزاید: برای کامل شدن بررسی‌ها، معمولاً یک سونوگرافی تجویز می‌شود. در این سونوگرافی معیارهای مختلفی بررسی می‌شود که مهم‌ترین آن اندازه استخوان بینی است. در حقیقت اگر در این سونوگرافی استخوان بینی کودک دیده شود مشکلی وجود ندارد اما اگر استخوان رؤیت نشود احتمال وجود برخی سندروم‌ها وجود دارد که شایع‌ترین آنها سندروم دان است.
به گفته دکتر نظری، غربالگری سه ماهه اول باید انجام شود اما رؤیت مشکل از این طریق، شرط کافی برای تأیید بیماری نیست و نمی‌توان تنها با این غربالگری تأیید کرد که بیماری وجود دارد. از این‌رو برای تأیید بیماری جنین، انجام غربالگری در سه ماهه دوم ضروری است.
اگر در غربالگری دوم نیز مشکلی دیده شد، لازم است که آمنیوسنتز به عنوان یک تست تشخیصی انجام شود.
این فلوشیپ نازایی درباره عوارض ناشی از تست‌های غربالگری عنوان می‌کند: غربالگری‌ها تست‌های غیرتهاجمی هستند که آسیبی به جنین و مادر نمی‌زنند و از آنجایی که هزینه چندانی ندارند، می‌توان براحتی از آنها برای تشخیص بیماری‌های احتمالی جنین و انجام اقدام‌های درمانی لازم کمک گرفت.
او با بیان اینکه سونوگرافی باید در هفته‌های 11 تا 12 بارداری انجام شود، اظهار می‌کند: اگر نتیجه تست غربالگری مثبت باشد، باید بسرعت غربالگری سه ماهه دوم و تست‌های تشخیصی انجام شود تا درصورت بروز مشکل، با اجازه پزشکی قانونی ختم بارداری صورت گیرد. به همین دلیل اگر زودتر یا دیرتر از زمان یاد شده انجام شود، ارزشی نخواهد داشت.
عضو کمیته اجرایی نخستین کنگره چالش‌های بالینی در مامایی، زنان و نازایی با اشاره به بیماری‌هایی که در این غربالگری مشخص می‌شود، می‌گوید: از میان مشکلاتی که با این تست‌ها مشخص می‌شود می‌توان به بسیاری از سندروم‌ها بویژه سندرم دان، بیماری‌های خونی مانند هموفیلی و بیماری‌های ارثی اشاره کرد.
عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، هدف از انجام غربالگری‌ها را پیشگیری از تولد نوزادی با ناهنجاری‌های زیاد دانسته و می‌افزاید: در واقع می‌توان با هزینه کمتر و روش‌های ساده‌تر و با اجازه ختم حاملگی از تولد یک نوزاد با ناهنجاری‌های زیاد و تحمیل هزینه‌های مالی و روانی بر خانواده‌ها و جامعه جلوگیری کرد.
دکتر نظری در خاتمه تأکید می‌کند: البته غربالگری‌ها به تنهایی نمی‌توانند وجود یک بیماری را تأیید کنند بنابراین لازم است تست‌های تشخیصی نیز در کنار آنها انجام شود.

منبع : روزنامه ایران
691
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید