شایع‌ترین آسیب‌های روانی در قربانیان قاچاق انسان

کارشناسان انگلیسی در یک مطالعه جدید آسیب‌های روانی را که دامن‌گیر قربانیان قاچاق انسان می‌شوند بررسی کردند.

کارشناسان کالج سلطنتی لندن دریافتند از جمله شایع‌ترین آسیب‌های روانی در این افراد، سطح بالای افسردگی و «اختلال استرسی پس از ضایعه روانی» بوده است.

قاچاق انسان به جابه‌جایی افراد و بیشتر به منظور بردگی جنسی، کار اجباری و دیگر انواع سوء‌استفاده‌ها اشاره دارد. طبق اعلام آمارهای منتشر شده در انگلیس بین 10 هزار تا 13 هزار نفر از طریق فریب خوردن و تحت فشار قرار گرفتن قاچاق می‌شوند.

در این بررسی جمعیت 133 نفری از قربانیان قاچاق انسان از جمله 37 کودک مورد مطالعه قرار گرفتند و اطلاعات به دست آمده حاکی از آن بوده که از 51 درصد افرادی که به منظور سوء‌استفاده جنسی قاچاق شده بودند 39 درصد افراد بزرگسال و 27 درصد کودکان به «اختلال استرسی پس از ضایعه روانی» مبتلا بودند. همچنین میزان افسردگی در این افراد به ترتیب 34 و 27 درصد بوده است. علاوه بر این، 15 درصد قربانیان به شیزوفرنی مبتلا بوده‌اند.

همچنین سوء استفاده در دوران بزرگسالی، قبل، بعد و در حین قاچاق، شایع بوده به گونه‌ای که 60 درصد بزرگسالان، تجاوز جنسی یا جسمی را تجربه کرده‌اند.

دکتر «سیان اورام» یکی از کارشناسان این مطالعه گفت: تحقیق روی نیازهای سلامت روان افراد قاچاق شده به شدت محدود است و تنها بر اساس شواهدی است که از مراکز نگهداری آنان به دست آمده است.

به گفته این پزشک متخصص، این افراد نیازهای پیچیده‌ بسیاری دارند و این نیازها باید مورد توجه قرار گیرد چرا که آنها از خانه و خانواده‌های خود دور هستند و بسیاری از آنان از حق تحصیل، برخورداری از خدمات درمانی و فعالیت‌های اجتماعی محروم‌اند.

به گزارش مدیکال دیلی، اگرچه عوامل میانجی همچون درمان‌های رفتار شناختی برای اختلال استرس پس از ضایعه روانی و افسردگی وجود دارد اما لازم است مطالعات بیشتری برای ارزیابی تاثیرگذاری این شیوه در ارتقای سلامت جسم و روان این افراد انجام شود.

 

منبع : خبرگزاری ایسنا
567
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید