شبیه ترین ربات انسان نما ساخته شد / نقطه عطفی بسیار بزرگ در رباتیک

موضوعی که تمامی دانشمندان با اطمینانی خاص آن را اذعان می کنند این است که آینده متعلق به دنیای رباتیک است و ربات ها در آینده ای نه چندان دور به تمامی قسمت های زندگی انسان وارد خواهند شد.
آن ها در زندگی شخصی و کاری انسان ها وارد شده و انجام فعالیت های مختلف را تسریع می بخشند.
به طور حتم ربات ها در آینده ای نزدیک در محیطهای کاری به عنوان یک عضو غیرقابل چشم پوشی به کار گرفته خواهند شد.

a robot which is closely resemble human2اما نکته ای که وجود دارد در ظاهر آن ها است که همین موضوع ارتباط نزدیک انسان ها با ربات ها را ناممکن می کند.ظاهر زمخت (!) و فضایی مانند ربات ها ممکن است به نظر برخی از افراد عجیب و به نظر برخی دیگر ترسناک بیاید و از این رو تعامل نزدیک انسان ها با آن ها را مشکل سازد.

حال در راستای فعالیت های انجام شده در این زمینه، شبیه ترین هوش مصنوعی به انسان با نام Nadine ساخته شد تا یکی از نقاط عطف تاریخی دانش روباتیک رقم خورده باشد.این روبات به طرز حیرت انگیزی شبیه انسانها و مخصوصا سازنده اش یعنی پرفسور نادیا تالمن بوده و در دانشگاه فنی نانیانگ سنگاپور طراحی و ساخته شده است.
گفتنی است نادیا تالمن دانشمند مدیر انستیتو ابتکارات رسانه ای دانشگاه فنی نانیانگ سنگاپور است.

a robot which is closely resemble human4از ویژگی های منحصربفرد این روبات می توان به دست ها و پوست بسیار طبیعی آن اشاره کرد. سر این روبات مانند انسانها دارای مو بوده و حرکات اندامهایش نیز بسیار روان است.
بهره گیری از سطح پیشرفته ای از هوش مصنوعی در این روبات انسان نما به معنای آن است که Nadine می تواند بخندد، چشمک بزند، تماس چشمی برقرار کرده و دستهایش را برای بازدیدکنندگان تکان دهد. همچنین این روبات توانایی آن را دارد که ملاقات کنندگان قبلی اش را به راحتی شناسایی کند.

a robot which is closely resemble humanازجمله کاربردهایی که برای این روبات عنوان شده، استفاده در کارخانجات به عنوان نیروی کار مطمئن و همچنین نگهداری از کودکان و سالمندان در خانه است.گفتنی است برای تکمیل این روبات از نرم افزار هوش مصنوعی ساخت اپل به نام ” سیری ” و مایکروسافت به نام ” کورتانا ” استفاده شده است.

منبع : سایت زوم تک
628
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید