شیرمادر اولین منبع پروبیوتیک

 استاد دانشگاه تورکو (Turku) فنلاند با تاکید بر اهمیت پروبیوتیک ها گفت :اولین منبع پروبیوتیک شیر مادر است که باعث ازبین رفتن باکتری های بیماری زا شده و تاثیر سلامت بخش دارد .
پروفسور سپو سالمینن (Seppo Salminen )درکارگاه پروبیوتیک و غداهای فراسودمند با تاکید برلزوم استفاده مادران در دوره بارداری و شیردهی از پروبیوتیک ها در این کارگاه افزود: بهتر است که مادران به طور طبیعی نوزادان خود را متولد کنند تا بتوانند پروبیوتیک های سودمند را از طریق شیر خود به نوزادان منتقل کنند.
پروفسور سالمینن با تاکید براهمیت پروبیوتیک ها و نقش آن در بهبود سلامت غذایی ، بر لزوم استفاده مادر از پروبیوتیک ها در دو دوره مهم بارداری و شیردهی اشاره کرد و گفت: پروبیوتیک ها از فراورده های تخمیری شیر و سبزیجات به دست می ایند. هدف از آنها سلامت و بهبود سلامت است.
وی ادامه داد: نکته مهم در این فرآوری گرفتن عوارض مخرب بر سلامتی انسان از باکتری هاست و در این فرایند به دنبال باکتری های لاکتیکی هستند. میکرو ارگانیسم ها از دو راه جفت به جنین و شیر مادر به نوزاد منتقل میشوند که حتی این میکرو ارگانیسم های منتقل شده در زمان شیر دهی به نوزاد به بخش هایی از حلق نوزاد مربوط می شود.
وی افزود : شرایط بدنی مادر قبل از بارداری از قبیل چاقی یا لاغری فلور میکروبی متفاوتی رو ایجاد خواهد کرد که خود این عامل تعیین کننده چاقی یا لاغری نوزاد است و اولین منبع پروبیوتیک شیر مادر است که باعث ازبین رفتن باکتری های بیماری زا شده و تاثیر سلامت بخش دارد .
پروفسور سالمینن با بیان اینکه راه های انتقال باکتری ها به نوزاد پوست بدن مادر ، باکتری های درون شیر، باکتری های دهن نوزاد و حتی دستگاه گوارش است ادامه داد: زمانی که مادر سزارین می کند ترکیب میکروبی شیر تغییر کرده که این تغییر در زمان شیر دهی نیز باقی می ماند.
وی تصریح کرد:اگر در دوره شیر خوارگی نوزاد تنوع باکتری زیاد باشد احتمال گرفتن حساسیت بالاست.
استاد دانشگاه فنلاند خاطر نشان کرد :بعضی ترکیبات سنتزی و ضد میکروبی مواد غذایی و روش های نگهداری فراورده ها همچنین ترکیبات دارویی و انتی بیوتیک ها روی فلور میکروبی تاثیر گذار است .
وی اظهار داشت: پروپیوتیک ها در دوره پیری نیز از بروز برخی ویروس ها جلوگیری می کند. کارگاه پروبیوتیک و غداهای فراسودمند با سخنرانی پروفسورSeppo Salminen از کشور فنلاند در واحد علوم و تحقیقات برگزار شد .
منبع : ایرنا
663
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید