شیر ندادن به نوزاد خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می‌دهد

زهره خزاعی پیرامون رابطه بین سن اولین بارداری بر سرطان پستان اظهار داشت: سرطان پستان یکی از شایعترین نوع سرطان‌ها در بین زنان است که متأسفانه در کشور ما سن ابتلا به این سرطان پایین آمده است.

این متخصص زنان و زایمان در ادامه با اشاره به افزایش سن اولین بارداری و تأثیرات سوء آن گفت: یکی از فاکتورهای خطر برای ابتلا به سرطان پستان در کسانی است که باردار نمی‌شوند یا اولین بارداری آنها بعد از 30 سالگی است‏، زیرا حاملگی در سنین پایین‌تر تغییراتی را در بافت پستان ایجاد می‌کند که آن را نسبت به سرطان مقاوم می‌سازد.

وی افزود: سه عامل بسیار مهم در ابتلا به این نوع از سرطان در زنان سن اولین قاعدگی‏، سن اولین بارداری و سن یائسگی است.

پس از بلوغ در دختران سطح هورمون‌هایی مانند استروژن در خون افزایش می‌یابند که این هورمون‌ها در ایجاد سرطان پستان نقش دارند؛ در زمان قاعدگی بدن در معرض استروژن‌های تخمدان قرار دارد، چنانچه تعداد سالیانی که یک زن عادت ماهانه می‌شود بیشتر باشد، مدت طولانی‌تری را در معرض این هورمون قرار خواهد گرفت.

خزاعی گفت: به طور متوسط خطر ابتلا به سرطان پستان با افزایش سن بیشتر می‌شود، خطر ابتلا به این سرطان بعد از 50 سالگی به شدت افزایش می‌یابد.

این متخصص زنان و زایمان با اشاره به شیردهی اذعان داشت: مادرانی که از شیردهی به نوزادشان اجتناب کنند، خود را در معرض ابتلا به سرطان پستان قرار می‌دهند.

وی در ادامه افزود: خانم‌هایی که تخمک‌گذاری ندارند و مبتلا به نازایی هستند، تحت استروژن بیشتری قرار می‌گیرند که با سرطان پستان در ارتباط است.

خزاعی به تأثیرات ژنتیکی اشاره‌ای کرد و گفت: چنانچه سابقه ابتلا به سرطان پستان در خانواده زنی به خصوص خانواده مادری‌اش وجود داشته باشد احتمال خطر سرطان برای او بالاست و باید تحت نظر پزشک باشد، همچنین می‌تواند از برنامه‌های مشاوره ژنتیک استفاده کند.

وی در پاسخ به اینکه آیا بین سرطان پستان و تعداد حاملگی و سقط جنین ارتباطی وجود دارد، گفت: تاکنون اسنادی مبنی بر تأثیر سقط جنین بر افزایش احتمال خطر ابتلا به سرطان پستان وجود نداشته و باید تحقیقات بیشتری در این زمینه انجام شود.

خزاعی درباره تأثیر قرص‌های پیشگیری از بارداری گفت: همانطور که گفتیم هورمون‌های بدن ما می‌توانند در ایجاد سرطان پستان نقش داشته باشند و از آنجا که ترکیب اصلی این داروها هورمون‌های استروژنی و پروژسترونی است، این داروها می‌توانند بر خطر ابتلاء به این بیماری اثرگذار باشند، در بعضی از تحقیقات ثابت شده که مصرف طولانی‌مدت این قرص‌ها خطر ابتلاء به این نوع از سرطان را در زنان افزایش می‌دهد.

این متخصص زنان و زایمان در ادامه گفت: هورمون‌های استروژنی در بافت چربی ذخیره می‌شوند، چاقی افراد سبب می‌شود مقدار بیشتری از این هورمون‌ها در بافت‌های چربی ذخیره شود که این خطرناک است،به همین دلیل برخورداری از یک رژیم غذایی سالم به همراه ورزش بخش مهمی از بهبودی و سلامتی قلمداد می‌شود.

خزاعی ادامه داد: خانم‌ها باید بتوانند با معاینات مستمر وجود هرگونه توده‌ای را در سینه خود به موقع تشخیص دهند و سریعا ماموگرافی انجام داده و به پزشک مراجعه کنند.

 

منبع : خبرگزاری فارس
548
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید