طرز تهیه شیره انگور به روش سنتی


طرز تهیه شیره انگور به روش سنتی

روش تهیه :
بعد از شستن انگورها، آنها را له کرده و آب شان را می گیرند؛ سپس خاک سفید را به آن اضافه می کنند.

اما خاک سفید چیست؟
خاک سفید، خاکی است با ترکیب بالای املاح معدنی که در عطاری ها فروخته می شود. این نوع خاک در روستاهای اطراف ملایر استان همدان به مقدار زیاد یافت می شود.

خاک سفید را معمولا زیر آفتاب یا روی بخاری حرارت می دهند، سپس به آب انگور اضافه می کنند، چون خاک حرارت ندیده باعث گل آلود شدن آب انگور می شود.

در ضمن ممکن است اگر خاک سفید را به آ ن اضافه نکنند، در موقع جوشاندن، آب انگور ترش شود و به اصطلاح نجس شود.

آب انگوری که به آن خاک سفید اضافه کرده اند را یک شب نگه می دارند، سپس به وسیله پارچه های مخصوص، آن را صاف کرده و خاک را از آن جدا می کنند. بعد آب انگور جدا شده از خاک را بعد از 2 ساعت می جوشانند.

تولید کنندگان شیره سنتی معتقدند اگر آب انگور جدا شده از خاک سفید را از اول در ظرف های بزرگ “رویی” بریزند و بجوشانند، آب انگور زودتر قوام می آید و زودتر به مرحله کش دار شدن می رسد و رنگ قهوه ای روشن و شفاف خواهد داشت.

اما اگر آب انگور جدا شده از خاک سفید را از اول در دیگ های “مسی” بریزند و در آنها بجوشانند، زمان بیشتری طول می کشد تا آ ب انگور قوام بیاید و کش دار شود و در نتیجه به خاطر جوشیدن زیاد، تیره رنگ می شود و محصول نهایی هم سفت تر خواهد بود.

نکته 1:
شیره انگور ملایر، سفت و رنگ آن قهوه ای خیلی روشن است.
شیره انگور همدان شل تر، شیرین تر و پررنگ تر از شیره ملایر است.
شیره اردبیل شل تر و پررنگ تر از شیره همدان است.
شیره خرما هم، که به رنگ قهوه ای سوخته است و معمولا از شیره انگور اردبیل شل تر است.

نکته 2:
شیره ای که در بازار به نام شیره کشمش عرضه می شود، درواقع همان شیره انگور است، ولی چون آذری زبان ها به انگور عسگری (کشمش) می گویند، روی قوطی این نوع شیره به جای شیره انگور، شیره کشمش نوشته شده است.

 

منبع : namnak.com
586
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید