طرز پخت برنج به شیوه هندی

مواد لازم

مواد لازم
برنج دانه بلند دو فنجان
آب 8 فنجان
نمک دو قاشق چای‌خوری
 گل میخک دو عدد
هل دو عدد
دارچین یک تکه پنج سانتی‌متری
روغن گیاهی سه قاشق غذاخوری  (یا حیوانی اگر داشتید)
تخم خردل سیاه نصف قاشق چای‌خوری
زیره سبز نصف قاشق چای‌خوری
چیلی خردشده یک چهارم قاشق چای‌خوری
پیاز یک متوسط خردشده
سیر خردشده سه حبه
زردچوبه یک چهارم قاشق چای‌خوری

 

اگر شما دانه‌های هل یا چوب دارچین را نداشتید, به جای آن یک مقدار از پودر آن‌ها را همراه زیره سبز در مرحله چهار اضافه کنید.

 

طرز پخت

1- برنج‌ها را در یک آبکش بریزید و زیر آب سرد بگیرید تا شسته شوند و آب تمیز از زیر آن خارج شود. برنج‌ها را برای 30 دقیقه در آب سرد خیس کنید. سپس آب آن را تخلیه کنید.

2- هشت فنجان آب و مقداری نمک را در قابلمه بزرگ ریخته و روی حرارت قرار دهید تا بجوشد. برنج را در قابلمه بریزید و هم بزنید. گل میخک، هل، و دارچین را اضافه کنید تا ده دقیقه بجوشد. برنج را بچشید و ببینید که طبق ذائقه شما آماده است یا نه، برنج بسته به میزان کهنگی ممکن است زمان زیاد یا کمی برای طبخ نیاز داشته باشد. اگر هنوز خیلی سفت است، بگذارید چند دقیقه دیگر بپزد.

3-  وقتی برنج طبق سلیقه شما پخت، آن‌ها را در صافی بریزید و با آب سرد بشویید تا پخت آن متوقف شود. میخک‌ها، هل، و چوب دارچین را خارج کرده و دور بیندازید. برنج را در صافی بریزید تا آب آن تخلیه شود.

4- روغن را در ماهیتابه‌ای که برای برنج‌ها جا داشته باشد، روی دمای متوسط-زیاد حرارت دهید. دانه‌های خردل، زیره سبز، وچیلی خردشده را به روغن اضافه کنید. پختن را تا زمانی که دانه‌های خردل شروع به ترکیدن کنند ادامه دهید، و سپس پیازها را اضافه کنید. ترکیب را به هم بزنید تا پیازها در روغن سرخ‌شده و شروع به قهوه‌ای شدن کنند، به مدت 5 تا 7 دقیقه.

5- سیر را اضافه کرده و2 تا 3 دقیقه دیگر سرخ‌کنید. برنج را اضافه کرده و خوب مخلوط‌کنید. زردچوبه را روی برنج بپاشید و خوب مخلوط‌کنید . 3 تا 4 دقیقه دیگر آن را بپزید تا آماده شود .

منبع : wiki.5040.ir
285
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید