عاملی که شما را پیرتر از سن واقعی تان نشان می‌دهد

شما چند ساله‌ايد يا چند ساله به نظر مي‌رسيد؟ اغلب ما با وجود آنكه تلاش مي‌كنيم تا در ظاهر جوان به نظر برسيم اما خيلي وقت‌ها از سن واقعي و فيزيولوژيك خودمان غافل مي‌شويم. به همين خاطر سن واقعي عضلات و استخوان‌هاي ما با سني كه در شناسنامه‌مان نشان مي‌دهد گاهي وقت‌ها تا چندين سال با هم تفاوت دارد.

شما چند ساله هستيد يا چند ساله به نظر مي‌رسيد؟ اغلب ما با وجود آنكه تلاش مي‌كنيم تا در ظاهر جوان به نظر برسيم اما خيلي وقت‌ها از سن واقعي و فيزيولوژيك خودمان غافل مي‌شويم. به همين خاطر سن واقعي عضلات و استخوان‌هاي ما با سني كه در شناسنامه‌مان نشان مي‌دهد گاهي وقت‌ها تا چندين سال با هم تفاوت دارد. اين موضوع اما با گران شدن خوراكي‌هاي مفيد براي سلامتي همچون لبنيات و مواد پروتئيني اعم از گوشت و تخم مرغ و مغزها و تهي شدن سفره‌ها از اين خوراكي‌هاي مفید برای سلامتي، موجب شده سن واقعي مردم كشورمان گاهي چندين سال با سن شناسنامه‌اي‌شان متفاوت باشد.
تغيير سبك زندگي از يك سو و افزايش مداوم قيمت خوراكي‌هاي ضروري براي سلامت از سوي ديگر موجب شده سلامت مردم كشورمان به شكلي جدي مورد تهديد قرار بگيرد. پيش از اين زهرا عبداللهي، مديركل دفتر بهبود تغذيه وزارت بهداشت گفته بود سرانه مصرف شير و مواد لبني در كشور پايين است و بررسي‌هاي اين دفتر در سال 80 نشان مي‌دهد كه 90 درصد خانواده‌هاي كشور با كمبود كلسيم مواجه هستند. حذف يارانه شير اما منجر به كاهش 14‌درصدي مصرف آن شد. حالا هم هر از چند گاه وقتي براي خريد لبنيات به سوپر محله مراجعه مي‌كنيد با افزايش قيمتي با شيب ملايم مواجهيد؛ ‌افزايشي كه موجب مي‌شود اقشار كم‌درآمد جامعه از خير مصرف شير و انواع لبنيات بگذرند.
خوراكي‌هاي حاوي ريز‌مغذي و مواد ضروري براي سلامت از جمله ميوه و سبزي و مغزها هم هر روز بيشتر از روز قبل با گراني مواجهند. همين مسئله صداي استخوان‌ها را درآورده است. بنا به تأكيد عبداللهي اكنون كاهش تراكم استخواني در كشور ما در سنين پايين اتفاق مي‌افتد و در حالي كه پوكي استخوان بايد در ميانسالي بروز كند در كشور ما در سنين زير 30 سال مشاهده مي‌شود.
گرسنگي بي‌صداي سلول‌ها صداي بيماري را در‌مي‌آورد
دكتر سيد‌ضيا‌ءالدين مظهري، متخصص تغذيه و رژيم درماني ‌درباره نقش تغذيه در تطابق سن واقعي و شناسنامه‌اي مي‌گويد: تمام توانمندي‌هاي جسمي و قدرت فكر و انديشه و قدرت مقاومت در برابر عوامل بيماري‌زا يا اميد به زندگي بستگي به مسائل ژنتيك و تعامل با مسائل محيطي دارند و تغذيه يكي از اساسي‌ترين نيازهايي است كه در اين ميان ايفاي نقش مي‌كند. بنا به تأكيد اين متخصص، بدن ما از آنچه كه مي‌خوريم انرژي مي‌گيرد اما در عمل ما با دو نوع گرسنگي مواجهيم. گرسنگي ظاهري علائم دارد و صداي معده ما را در مي‌آورد در نتيجه ما متوجه گرسنگي خود مي‌شويم و غذا مي‌خوريم. در برابر اين اما ما با گرسنگي سلولي هم مواجهيم؛ نوعي از گرسنگي كه هيچ علامت و سر و صدايي ندارد و زماني رخ مي‌دهد كه در عين سيري كامل به دليل استفاده نكردن از مواد غذايي متناسب و متنوع و نرسيدن ريز‌مغذي‌ها به بدن به آن دچار مي‌شويم و در صورتي كه به موقع به اين نوع از گرسنگي رسيدگي نشود سلامتي قسمت‌هاي مختلف بدن به طور جدي تهديد خواهد شد.
مظهري به طور نمونه درباره كمبود ويتامين آ مي‌گويد: به طور مثال با كمبود اين ويتامين در بدن ما احساس مي‌كنيم در تاريكي به خوبي نمي‌بينيم و در اصطلاح شب‌كور هستيم. بنا به تأكيد وي، اگر اين بيماري در اين مرحله شناسايي شود با تغذيه مناسب قابل درمان است اما در غير اين صورت به عوارضي نظير خشكي چشم يا به هم ريختن چشم به علت عفونت قرنيه دچار مي‌شويم.
حمله بدن به استخوان‌ها براي تأمين كلسيم
دكتر مظهري همچنين در رابطه با كاهش سن ابتلا به پوكي استخوان در كشورمان بر اثر تغذيه نامناسب و مصرف كم منابع كلسيم نظير شير، ‌لبنيات و مغزها مي‌افزايد: كلسيم در بدن ما تنها در استخوان‌ها نقش ندارد بلكه نقش‌هاي حياتي مهمي را در بدن انسان ايفا مي‌كند. وجود كلسيم براي انجام تعدادي از اعمال حياتي بدن ضروري است. در بافت‌هاي نرم، عمل انقباض ماهيچه‌اي، هدايت جريان عصبي، لخته شدن خون، فعال كردن تعداد زيادي از آنزيم‌ها در كنترل تحريك‌پذير عصب ماهيچه، كلسيم نقش مهمي ايفا مي‌كند. كلسيم به جز نقش مهمي كه در ساختار استخوان‌هاي بدن دارد، ضربان قلب را تنظيم مي‌كند. همچنين در متابوليسم آهن بدن مؤثر است. اين ماده در تنظيم كار سيستم اعصاب بدن به خصوص در انتقال تحريكات نقش اساسي دارد. براي عملكرد عضلات ضروري است و تا كلسيم وجود نداشته باشد حركت امكان‌پذير نيست. انتقال پيام‌هاي عصبي با واسطه يون كلسيم صورت مي‌گيرد. علاوه بر اين كلسيم در يكي از مراحل انعقاد خون دخيل است.
بنا به تأكيد دكتر مظهري آلودگي هوا، ‌تأمين نشدن ويتأمين دي توسط تابش مستقيم آفتاب موجب مي‌شود استخوان‌ها پوك‌تر شوند زيرا ويتامين دي در جذب كلسيم در بدن نقش مهمي دارد. از سوي ديگر وقتي بدن با كمبود كلسيم مواجه شود از آنجايي كه اين ماده در بسياري از كارهاي حياتي نقشي عمده دارد، بنابراين سيستم ايمني بدن از كلسيم موجود در استخوان‌ها بر مي‌دارد و به مصرف موارد حياتي مي‌رساند. در نتيجه استخوان‌ها پوك مي‌شوند. به باور اين متخصص تغذيه تغيير سبك زندگي و تغذيه نامناسب خانواده‌ها و همچنين شب‌بيداري و روز خوابي از عوامل ديگري است كه موجب به هم ريختن ساعت بيولوژيك بدن شده و پيري زودرس را براي ما به ارمغان مي‌آورد.
اين افزايش سن نگران كننده
اصلاح سبك زندگي و تغذيه مردم براي نزديكي سن واقعي و سن شناسنامه‌اي‌شان شايد براي دولت هزينه داشته باشد اما اين هزينه‌ها نمونه‌اي از سرمايه‌گذاري است چراكه موجب پيشگيري از بسياري از هزينه‌هاي بعدي مي‌شود كه به دليل افزايش بار بيماري‌هاي غيرواگير به نظام سلامت تحميل خواهد شد. همانگونه كه خود مردم هم بايد حواس‌شان جمع شود، سن واقعي‌شان اگر مهم‌تر از سن ظاهري و شناسنامه‌اي شان نباشد، كم اهميت‌تر نيست.
منبع : shafaf.ir
585
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید