علائمی که نشان می دهند شما دچار کمبود پتاسیم هستید:

هربار که به تغذیه و سلامت خود فکر می کنید شاید یکی از عناصری که کمتر مورد توجه قرار می گیرد ، پتاسیم باشد. این عنصر ضروری نقش مهمی در سلامت بدن بازی می کند از جمله تنظیم مایعات و عملکرد درست ماهیچه ها.

مطالعه جدید چاپ شده در Clinical Journal of the American Society of Nephrology نشان می دهد که فراوانی این عنصر در بدن فرد را از بیماری های قلبی و کلیه محافظت می کند. خبر بد اینجاست که اغلب مردم میزان کافی این عنصر معدنی را دریافت نمی کنند و بیشتر افراد نیمی از مقدار مورد نیاز را دریافت می کنند. زمانی کمبود رخ می دهد که:

  • بشقاب غذای شما رنگی نیست:

چنانچه در وعده های غذایی شما میوه و سبزیجات تازه و یا ماهی قزل آلا نیست به طور حتم در مدتی کوتاه شما دچار کمبود پتاسیم خواهید شد.

  • احساس ضعف و خستگی دارید:

گاه پیش می آید که علی رغم خواب خوب و تغذیه مناسب از نظر خودتان باز دچار خستگی می شوید. این حالت ناشی از کمبود پتاسیم است.

  • فشار خونتان بالاست:

می دانیم که سابقه فامیلی ، اضافه وزن و مصرف بالای نمک می توانند سبب افزایش فشار خون شوند و حالا باید این نکته را هم اضافه کنیم که کمبود پتاسیم هم می تواند سبب افزایش فشار خون شود.

  • شما مستعد ببماری گرفتگی  عضلات به نام charley horses هستید.

این حالت برای آنهایی که دچار سختی و گرفتگی عضلات می شوند آشناست. یکی از دلایل بروز این حالت کمبود پتاسیم است.

  • شما دچار احتقان قلب هستید:

اگر میزان پتاسیم خون شما بسیار کاهش پیدا کند این علامتی جدی است. احساس تنگی نفس و گرفتگی قفسه سینه از نشانه های کمبود عنصر پتاسیم است.

شما می توانید مقدار این عنصر ضروری را در خون خود افزایش دهید. اگر مقدار میوه های رنگی و سبزیجات تازه را در وعده های غذایی خود افزایش دهید، ماهی قزل آلا را در وعده های غذایی هفتگی خود بگنجانید، دچار کمبود این عنصر معدنی نخواهید شد.

منابع میوه و سبزی غنی از پتاسیم را بشناسید که از جمله آنها می توان به موز، اسفناج، آووکادو، توت فرنگی ، بروکلی و چغندر اشاره نمود.

منبع : سلامت دیجیتال
752
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید