علایم انسداد رگ ها ی پا

در بیماری عروق محیطی Peripheral artery disease) PAD) فرد دچار تنگی عروق محیطی مانند شریان های پا و دست می شود. در این بیماری عروق مرکزی مانند شریان‌های قلب یا مغز هم آسیب می بیند. این بیماری می تواند در قسمت دست ها و پا ها ناراحتی ایجاد کند و راه رفتن و فعالیت را محدود کند.

پزشک با معاینه ساده نبض پا می تواند علایم این بیماری را تشخیص دهد. هنگامی که تراکم کلسترول شریان قلب را مسدود می کند، آن را بیماری سرخرگ های کرونری یا CAD می نامیم.در واقع PAD و CAD با بیماری تصلب شرایین ارتباط دارد که تراکم کلسترول در رگ های سراسر بدن است.گاهی وجود PAD نشانه خطر افزایش بیماری قلبی است بنا بر این معاینه و آگاهی داشتن درباره ارتباط بین PAD و CAD مهم است.
کنترل نبض مچ پا:
آسان ترین معاینه برای PAD معاینه نبض در مچ پا ها توسط پزشک است.در هر پا دو نبض وجود دارد که به آسانی توسط پزشک تشخیص داده می شود.این معاینه برای مطمئن شدن از جریان طبیعی خون در پاست.
کنترل فشار خون دست وپا :
گام بعدی کنترل فشار خون پا و دست همراه با سونوگرافی است .با این روش می توان جریان خون به این قسمت ها را بهتر ارزیابی کرد.در بیشتر افراد فشار خون در پا باید با فشار خون در دست مشابه باشد.کاهش اندک به اندازه 10 درصد در فشار خون می تواند نشانه بیماری عروقی محیطی باشد.
علایم :
افرادی که پا درد هستند یا به سرعت خسته می شوند یا قادر به راه رفتن در مسافت طولانی نیستند باید تحت معاینه PAD قرار گیرند.افرادی که در گذشته سیگار می کشیدند یا همچنان سیگاری هستند یا افرادی با سابقه خانوادگی PAD باید وضعیتشان ارزیابی شود.
به خاطر داشته باشید که تصلب شرایین یک روند موضعی نیست بلکه یک بیماری سیستماتیک است که روی رگ های همه جای بدن تاثیر می گذارد. پزشکان مصرف دارو و ایجاد تغییر در شیوه سبک زندگی از جمله ترک سیگار در درمان این بیماری بسیار مهم است.

منبع : روزنامه خراسان
376
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید