فراد موفق چه ويژگي‌هاي مشتركي دارند؟

مهم نيست فرد موفق، تاجر، هنرمند، ورزشكار و يا مخترع باشد، آن‌چه اهميت دارد اين است كه تمام افراد موفق در يك سري موارد ويژگي‌هاي مشتركي دارند…

اين خصوصيات باعث مي‌شود كه آن‌ها مسايل را بهتر از ديگران ارزيابي كنند، بر مشكلات شخصي خود پيروز شوند و بهتر بتوانند رقباي خود را از ميدان به در كنند.

شما نيز مي‌توانيد با طرز فكر آن‌ها آشنا شويد تا زندگي خود را به نحو شايسته‌اي تغيير دهيد. نكته مهمي كه همواره بايستي به خاطر داشته باشيد اين است كه براي رسيدن به موفقيت بايد از قبل خودتان را آماده سازيد. در اين‌جا به شما روش‌هايي را معرفي مي‌كنيم تا با به كارگيري آن‌ها بتوانيد در زندگي‌تان مانند افراد موفق فكر كنيد، تصميم بگيريد و در آينده‌اي نه چندان دور شاهد موفقيت‌هاي چشمگيري در زندگي خود باشيد.

قدرت ديد و تمركز بالا داشته باشيد.
يكي از ويژگي‌هاي افراد موفق اين است كه قدرت ديد و تمركز بالايي دارند. نسبت به همه چيز دقيق هستند و اگر دليل را ندانند، آن‌قدر سوال مي‌كنند تا كاملا متوجه شوند. همين علاقه و كنجكاوي براي فراگيري به آن‌ها كمك مي‌كند تا ذهني فعال و خلاق داشته باشند.

 

فردي كه داراي ذهن خلاق است آينده را به خوبي مي‌بيند و شرايط و احتمالات را به درستي ارزيابي مي‌كند، كاري كه ديگران قادر به انجام آن نيستند.

شخص موفق ابتدا در مورد هر مساله‌اي به خوبي فكر مي‌كند، آن را در ذهن طوري تجسم مي‌كند كه گويي واقعي است، سپس با اراده‌اي قوي به سمت هدفش گام برمي‌دارد و براي رسيدن به آن از هيچ تلاشي دريغ نمي‌ورزد. جالب است بدانيد اولين كسي كه با كاميون بار حمل مي‌كرد، روزي در ذهنش تصور كرد اگر با كشتي بارها حمل شوند چقدر سريع‌تر بارها به مقصد مي‌رسند و همين جرقه فكري باعث شد تا صنعت كشتيراني رونق گيرد.

در زندگي خود ريسك‌هاي حساب شده كنيد.
شايد شما داستان بعضي از افراد را شنيده باشيد كه در زندگي ريسك كرده‌اند و در همان بار اول ثروتمند شده‌اند ولي بهتر است بدانيد هميشه اين اتفاق نمي‌افتد و اين موارد جزو استثناها هستند. آن‌چه اهميت دارد اين است كه افراد موفق از ريسك كردن نمي‌ترسند و در عين حال تمام جوانب و احتمالات را نيز در نظر مي‌گيرند و سپس با اراده‌اي استوار، به سوي هدفشان گام برمي‌دارند.

والدين خود را به خاطر اشتباهات‌تان سرزنش نكنيد.
اگر به هدف مورد نظرتان نرسيديد والدين خود و يا ديگران را مقصر ندانيد. افراد موفق وقتي به نتيجه دلخواه در كارشان نرسند، به جاي اين‌كه وقت‌شان را تلف كنند، گله و شكايت كنند و ديگران را مقصر بدانند، آستين‌هاي خود را بالا مي‌زنند و دست به كار مي‌شوند و خود مسووليت اعمالشان را به عهده مي‌گيرند.

قدر ديگران را بدانيد.
افراد موفق خود را به تمام كساني كه به آن‌ها كمك كرده‌اند تا از پله‌هاي موفقيت بالا روند، مديون مي‌دانند و همواره قدرشناس آن‌ها هستند. هنگامي كه به هدفشان مي‌رسند، فراموش نمي‌كنند كه در طول راه چه كساني در موفقيت‌شان نقش داشته‌اند. به نيروي خداوند كه همواره پشتيبان آن‌ها بوده است اعتقاد دارند. بنابراين همواره افتاده‌حال هستند و علم و ثروتي را كه كسب كرده‌اند با كمال ميل با ديگران تقسيم مي‌كنند.

 

با درس گرفتن از اشتباهات گذشته است كه فرد مي‌تواند قدم به سوي موفقيت بردارد

 

از شكست خود درس بگيريد.
موفقيت به دنبال شكست كسب مي‌شود. با درس گرفتن از اشتباهات گذشته است كه فرد مي‌تواند قدم به سوي موفقيت بردارد. افراد موفق اگر در زندگي دچار اشتباهي شوند، سعي مي‌كنند از آن درس بگيرند و خود را اسير آن نكنند. آن‌ها ياد گرفته‌اند اگر در زندگي شكست بخورند، همين شكست براي آن‌ها راهي مي‌شود تا به موفقيت دست يابند. خيلي از افراد موفقي را كه امروز مي‌بينيم در زندگي خود شكست‌هايي خورده‌اند. تصور كنيد اگر در آن موقع تسليم مي‌شدند و شروع به فعاليت مجدد نمي‌كردند. يقينا به موفقيتي كه امروز شاهد آن هستند، نمي‌رسيدند.

از تمام فرصت‌هاي زندگي‌تان استفاده كنيد.
شايد دوست داشته باشيد بدانيد چگونه افراد موفق به موفقيت رسيده‌اند. بهتر است بدانيد هيچ‌گونه فرمول جادويي وجود ندارد كه با به كارگيري آن بتوانيد مانند آ‌ن‌ها شويد. تنها چيزي كه آن‌ها در طول زندگي فرا گرفته‌اند اين است كه از تمامي فرصت‌هاي زندگي‌شان به نحو احسن استفاده مي‌كنند، تنها بر روي افكار مثبت خود تمركز مي‌كنند، تمام نگرش‌هاي منفي را از خود دور مي‌كنند، راحت تسليم مشكلات نمي‌شوند و در برابر تغييرات، قدرت انعطاف‌پذيري زيادي دارند.

هر گاه افراد موفق در زندگي خود با مشكلي مواجه مي‌شوند سعي مي‌كنند از اين فرصت به خوبي استفاده كنند و تغييرات لازم را در جهت رسيدن به هدفشان اعمال كنند. درست مثل اين است كه يك شهر از ديد افراد موفق پر از هتل، خانه، رستوران و … است در صورتي كه از ديد يك فرد معمولي در آن شهر هيچ چيز براي يك زندگي خوب موجود نيست و جايي براي پيشرفت وجود ندارد. مسلم است كه اين شخص هيچ‌گاه به پيروزي نخواهد رسيد زيرا خود او نمي‌خواهد اطرافش را با دقت نگاه كند و از داشته‌هايش بهره ببرد، در صورتي كه افراد موفق تمام جوانب و فرصت‌ها را مي‌بينند و در مواقع مناسب از آن‌ بهره مي‌برند و همواره خود را در بهترين شرايط و موقعيت مي‌بينند.

كار گروهي كنيد.
افراد موفق كاملا آگاهند كه براي دستيابي به موفقيت نياز به كار گروهي دارند. براي موفق شدن نمي‌توانيد به تنهايي اقدام به كار مورد نظرتان كنيد. براي اين منظور نياز به افرادي داريد كه داراي استعداد، مهارت و دانش فراوان هستند. البته انتخاب اشخاص واجد شرايط نيز براي افراد موفق كار دشواري نيست.

افراد موفق در هر كاري خود را برنده مي‌پندارند و از افرادي كه مرتب به آن‌ها انرژي منفي مي‌دهند و آن‌ها را دچار شك و ترديد مي‌كنند، دور مي‌شوند.

در هر موقعيتي كه هستيد، دست از تلاش بر نداريد.
افراد موفق در هر موقعيتي كه قرار دارند حتي در شرايط دشوار، باز هم خود را دست كم نمي‌گيرند و دست از تلاش برنمي‌دارند. شايد در زندگي خود با افرادي برخورد كرده باشيد كه با وجود اين‌كه مشكلات زيادي در زندگي خود دارند، به موفقيت‌هاي چشمگيري نيز دست يافته‌اند. تمام اين‌ها مديون پشتكار و تمركز آن‌ها بر روي توانايي‌هايشان است. مطمئنا شما نيز مي‌توانيد به هر آن‌چه مي‌خواهيد دست يابيد، تنها اگر اراده كنيد.

منبع : مجله موفقیت
344
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید