فوايد يک فنجان «گل‌گاوزبان»

اين روزها برخي افراد از استرس، اضطراب، اختلال در تمرکز، کم خوابي يا بي خوابي ناشي از تغيير فصل رنج مي برند. بروز اين علائم حتي به ميزان ناچيز مي تواند سلامت روح و روان را تحت تاثير قرار داده و عملکرد طبيعي مغز را مختل کند.
گل گاوزبان
گل گاوزبان گياهي است خودرو که اغلب در دامنه کوه هاي البرز مي رويد و در حال حاضر نيز به شکل صنعتي کشت مي شود. اين گياه داراي گونه هاي زيادي است و به دليل خواص دارويي فراوان و گل هاي زيبا، بسياري از خانواده ها آن را در باغچه هايشان مي کارند. برگ ها و گل ها بخش هاي مصرفي اين گياه را تشکيل مي دهند.
گل گاوزبان به دليل دارا بودن مقادير چشمگير پتاسيم و کلسيم بسيار ادرارآور بوده و با تحريک بدن، تبادلات سلولي را تنظيم و سيستم اعصاب را آرام و براي درمان ناراحتي هاي اعصاب به کار مي رود.
جوشانده و دم کرده اين گياه حواس پنجگانه را تقويت کرده و بسيار نشاط آور، بازکننده رنگ رخسار، کاهنده غم و اندوه و ضد وحشت و اضطراب است و مي تواند حواس پرتي را رفع و تنگي نفس ناشي از آشفتگي ذهني را بهبود بخشد.

خواص ضد سرطاني
منيزيم موجود در گل گاوزبان ضدسرطان بوده و به دليل دارا بودن «آلکوالوييد» مي تواند ضد حساسيت، ضد روماتيسم و ضد التهاب باشد.
اين گياه باعث کاهش تب در بيماري هايي چون سرخک، مخملک، آبله و کهير مي شود.
در برخي کشورها برگ هاي تازه گل گاوزبان را به علت داشتن مقاديري ويتامين C داخل سالاد مي ريزند. گل هاي تازه اين گياه نيز بويي شبيه خيار دارد و وقتي در آب خيسانده شود و با آب ليمو و شکر مخلوط شود، مصرف آن براي روزهاي گرم بسيار نشاط انگيز و خنک کننده است.

تصفيه کننده خون
گل گاوزبان علاوه بر خواص درماني فوق تصفيه کننده خون، ضداسپاسم، محرک غدد آدرنال، مقوي قلب و عروق، نرم کننده مجاري تنفسي، خلط آور، شيرافزا و مسهل بوده، ولي به دليل دارا بودن آلکوالوييد براي زنان باردار و کودکان مضر است.
دم کرده گل گاوزبان به همراه سنبل الطيب و ليموعماني يک نوشيدني نشاط آور و آرام بخش است که استفاده از آن به جاي چاي و قهوه در مجالس عزاداري براي ايجاد آرامش دروني توصيه مي شود.

سنبل الطيب
اين گياه اعصاب را آرام مي کند و ضدسرگيجه و تپش قلب است. کساني که به خوردن قرص هاي شيميايي آرام بخش عادت کرده اند بهتر است به سراغ سنبل الطيب بروند. اين گياه ضد صرع، ضد تشنج، معرق، ادرارآور، اشتها آور، مقوي قلب، ضددلهره و استرس بوده و سردردهاي يکطرفه، اختلالات زمان يائسگي، سکسکه هاي مداوم، بي خوابي، خستگي و بيماري هايي را که منشأ عصبي داشته باشند، تسکين مي دهد.
اين گياه نيز گونه هاي زيادي داشته و انواع وحشي آن خاصيت بيشتري نسبت به پرورش يافته آن دارند و معمولا در دامنه کوه هاي البرز يافت مي شود.

جلوگيري از سفيد شدن مو
سنبل الطيب به دليل دارا بودن منگنز از سفيد شدن مو جلوگيري مي کند و شستن چشم با جوشانده آن سرخي چشم را از بين مي برد و مقوي معده و کبد است.
گربه ها اين گياه دارويي را بي اندازه دوست دارند و به خاطر خوردن آن بي قرار مي شوند به همين دليل اين گياه علف گربه نيز ناميده مي شود. اين گياه در عطاري ها به فروش مي رسد و مصرف بيش از اندازه و طولاني مدت آن مي تواند باعث ضعف چشم و گوش شود.
متخصصان طب گياهي توصيه مي کنند براي استفاده از خواص درماني گل گاو زبان و سنبل الطيب بويژه ايجاد آرامش و نشاط حداقل هفته اي 3 بار اين دو گياه را دم کرده و به جاي چاي نوش جان کنيد.

چند توصيه
ـ اگر در حال مصرف داروهاي شيميايي اعصاب هستيد و قصد استفاده از گياهان دارويي را داريد حتما پزشکتان را در جريان بگذاريد، چرا که تداخل دارويي ممکن است به ضررتان باشد.

ـ براي خريد گياهان دارويي به عطاري هايي برويد که محصولاتشان در مجاورت نور آفتاب نباشند . گياهان بايد به صورت کاملا خشک در بسته هاي بهداشتي پلمب شده و داراي اسم، نشاني، تاريخ مصرف و ديگر مشخصاتباشند.

ـ بعد از باز کردن بسته گياه دارويي، بلافاصله آن را درون يک شيشه دردار و به دور از نور و رطوبت نگهداري کنيد.

 

منبع : zamannews.ir
497
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید