فواید غیر منتظره از فندق را بشناسید.

فندق یک بخش از ترکیبات شکلات شماست. آیا می دانید که فندق دارای چه عوامل مغذی است و چه تاثیراتی را درسلامتی شما دارد؟

مثلا در کاهش کلسترول کمک می کند، از بیماری های قلبی عروقی پیشگیری می کند و منبع خوبی از ویتامین ها و مواد معدنی و پروتئین است. شاید در آینده نزدیک این دانه خوشمزه از سرطان هم پیشگیری کند.

شما می توانید آن را خام و یا تفت داده شده استفاده کنید. یافته ها نشان داده که میزان آنتی اکسیدان و اسید چرب امگا9 در نوع خام بیشتر است. این دانه به دلیل محتوای چربی بالایی که دارد نباید به مقدار زیاد استفاده شود و مخصوصا آنهایی که در حال وزن کم کردن هستند باید دقت بیشتری داشته باشند و همینطور افرادی که به دانه ها آلرژی دارند باید با احتیاط از آن استفاده کنند.

آنتی اکسسیدان موجود در فندق اجازه نمی دهد تا اسیدچرب موجود در آن اکسیده شده و رادیکال آزاد دربدن ایجاد گردد. و همچنین از تشکیل پلاک در عروق خونی ممانعت می کند.

10% جرم یک فندق را فیبر تشکیل می دهد و غذای غنی از فیبر می تواند سبب کاهش سرطان کولون و کاهش اشتها شود.

فندق سرشار از اسید آمینه آرژنین است که در بدن نقش های مهمی دارد .ازجمله ترمیم زخم ها و مهمتر این که به عنوان یک vasodilator در عروق خونی عمل کرده و سبب کاهش فشار خون می گردد.

مطالعه محققان Virginia State University در سال 2011 نشان داد که فندق دارای خاصیت AntiProliferation است .یعنی از رشد سلول های سرطانی پیشگیری می کند.

مطالعه دیگری در سال 2011 در University of Otago انجام شد و نشان داد که اسید های چرب موجود در فندق نه تنها به کاهش کلسترول کمک می کنند بلکه سبب بهبود عروق خونی و کاهش پلاک های تشکیل شده در عروق می شود.

آنها می گویند : فندق یک ماده غذایی مطمئن در کاهش بیماری های قلبی – عروقی است.

فندق 9 برابر شکلات تلخ و 25 برابر بلک بری ها آنتی اکسیدان دارد .

 

منبع : سلامت دیجیتال
729
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید