فواید مصرف چغندر در دوران بارداری

چغندر حاوی مقادیر مناسبی از ویتامین c مي‌‌باشد. این ویتامین به جذب آهن در بدن کمک می‌کند.

دوران بارداری، یکی از تجربه‌‌های فوق‌العاده زندگی است. تمامی مادران باردار از این دوران به عنوان دوران سلامت، شادی و اتفاق‌های خوب یاد مي‌‌کنند. زیرا هر آنچه مادر تجربه مي‌‌کند، فرزند او نیز حس و تجربه مي‌‌کند. چه از لحاظ فیزیکی و چه از نظر احساسی. علاوه بر تمامی احساس‌‌های مثبت در این دوران، یکی از نگرانی‌‌های تمامی مادران، نوع تغذیه آنهاست. علاوه بر این، این 9 ماه، ضامن سلامتی کودک در آینده است. در اینجا نگاهی به فواید چغندر در دوران بارداری مي‌‌اندازیم.

افزایش محتوای آهن بدن

آهن، یکی از ضروری‌ترین ریز مغذی‌‌ها در تمامی دوران‌‌های زندگی یک زن است که نقش مهم و اساسی آن در دوران بارداری، پر رنگ‌تر است. آهن به افزایش محوای هموگلوبین بدن کمک مي‌‌کند. بنابراین به زنان باردار توصیه مي‌‌شود تا با مصرف آب چغندر، محتوای آهن بدن را افزایش دهند. نوشیدن آب چغندر در دوران بارداری، به حفاظت از مادر باردار در برابر کم خونی کمک مي‌‌کند.

ویتامین c

چغندر حاوی مقادیر مناسبی از ویتامین c مي‌‌باشد. این ویتامین به جذب آهن در بدن کمک می‌کند. اگر مادران باردار در دوران حساس بارداری از این ماده غذایی مهم استفاده کنند، به طور قطع مي‌‌توان انتظار فرزند سالم و قوی‌ای را داشت. اما پیش از مصرف هر روزه آن، حتما با متخصص زنان خود مشورت کنید و طبق توصیه‌ای که در این مورد دارند، مصرف کنید.

بهبود عملکرد کبد

وجود رنگدانه‌‌های موجود در این گیاه، سبب سم زدایی کبد و خون مي‌‌شود. چغندر کمک به سمیت زدایی بدن از مواد مسموم مي‌‌کند، در نتیجه شانس ذخیره چربی را نیز بسیار کاهش مي‌‌دهد. کبد سالم، به معنی سیستم هضمی با عملکرد مناسب است.

حضور اسید فولیک

رشد مناسب جنین در این دوران بسیار مهم است و فولیک اسید به این رشد طبیعی بسیار کمک مي‌‌کند. همچنین وجود اسید فولیک در این گیاه، به ساخت گلبول‌‌های قرمز کمک مي‌‌کند.

تصفیه خون در دوران بارداری

مواد مغذی موجود در این گیاه، توانایی تصفیه خون را دارد. همچنین به کاهش نقص‌‌های جنینی نیز کمک مي‌‌کند. از جمله فواید دیگر مصرف این گیاه، افزایش استقامت در بدن زنان باردار است که آنها را برای زایمان مقاوم تر مي‌‌کند.

منبع : ماهنامه دنیای تغذیه
512
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید