کاهش ۴۶ درصدی پوسیدگی دندان با فلوراید

رئیس اداره بهداشت دهان و دندان وزارت بهداشت، از کاهش ۴۶ درصدی کاهش پوسیدگی دندان ها با استفاده از «وارنیش فلورایدتراپی»، خبر داد.

دکتر حمید صمدزاده همزمان با اجرای موفقیت آمیز مرحله نخست طرح ارتقاء سلامت دهان و دندان و «وارنیش فلورایدتراپی» دانش آموزان کشور، اظهارداشت: طبق مجموعه ای از مطالعات جهانی، استفاده از فلوراید به صورت موضعی بطور متوسط ۲۶ درصد و با وارنیش فلورایدتراپی ۴۶ درصد، موجب کاهش پوسیدگی دندانها می شود.

وی گفت: اثر بخشی وایمنی، کاربرد سریع و آسان، استفاده دو بار در سال و موثر بودن برای دندان های شیری و دائمی مهمترین مزایای استفاده از وارنیش فلوراید در پیشگیری از پوسیدگی دندان کودکان است.

صمدزاده با اشاره به اینکه مصرف سیستمیک فلوراید (برای مثال از طریق آب آشامیدنی) در کودکان زیر ۶ سال سبب ورود فلوراید به عاج و مینای دندان های رویش نیافته می شود و باعث استحکام دندان و افزایش مقاومت آن در برابر پوسیدگی می گردد، گفت: بخشی از فلوراید مصرفی به داخل بزاق ترشح می شود و بخشی دیگر وارد پلاک میکروبی شده که همین امر سبب کاهش تولید اسید از میکروب های پوسیدگی زا می گردد که در نهایت باعث کاهش پوسیدگی دندانی می شود.

وی با اشاره به مستندات معتبر جهانی، تصریح کرد: عوارض استفاده از وارنیش فلوراید بسیار نادر است و در عین حال وارنیش فلوراید برای کودکان ایمن محسوب می شود.

صمدزاده گفت: تاریخچه استفاده از وارنیش فلوراید به سال های بسیار قبل بر می گردد از جمله در آلمان اولین بار در سال ۱۹۶۴ از وارنیش فلوراید استفاده شد و از سال ۱۹۷۰ تا کنون یعنی بیش از ۴۵ سال است که برای پیشگیری از پوسیدگی دندانی در کانادا واروپا از این ماده به طور وسیعی استفاده می شود که مطالعات صورت گرفته نیزحاکی از مزایا و اثربخشی آن است.

رئیس اداره بهداشت دهان و دندان وزارت بهداشت، افزود: فلوراید عنصری از طبیعت است که باعث افزایش مقاومت دندان ها در برابر پوسیدگی می شود و معمولاً از راه آب آشامیدنی و مواد غذایی همانند ماهی و میگو، چای و بعضی میوه ها به بدن انسان می رسد.

وی در خصوص عوارض احتمالی استفاده از فلوراید، گفت: اغلب بحثها در مورد روش خوراکی که تاثیر آن در مدت زمان طولانی و درمعرض بودن با غلظت های بالای فلوراید و در دوره هایی که تکامل مینای دندانها انجام می شود، است.

صمدزاده گفت: فواید ضد پوسیدگی فلوراید موضعی (مثل استفاده از وارنیش فلوراید) اساساً به پیشگیری از دمینرالیزاسیون(غیر معدنی شدن) و ارتقای رمینرالیزاسیون (دوباره معدنی شدن) نسبت داده می‌شود. به عبارت دیگر استفاده موضعی از فلوراید در دهان به پیشگیری از انحلال مینا کمک کرده و باعث معدنی شدن مجدد مینای دندان می‌شود.

رئیس اداره بهداشت دهان و دندان وزارت بهداشت افزود: انجمن دندانپزشکی آمریکا استفاده از وارنیش فلوراید جهت پیشگیری از پوسیدگی در کودکان برای تمام سنین (حتی زیر ۶ سال) و بزرگسالان را توصیه می‌کند؛ مطالعات بالینی مبتنی بر شواهد نشان می‌دهد که وارنیش فلوراید برای پیشگیری از پوسیدگی به صورت وسیعی در دنیا استفاده می‌شود.

وارنیش فلوراید مایعی غلیظ، چسبنده و حاوی فلوراید است که استفاده از آن آسان، بدون درد، ناراحتی و بدون نیاز به بی حسی بوده و به راحتی این میزان اندک توسط برس یکبار مصرف بر روی دندان های کودک مالیده می شود و تجربه دندانپزشکی خوشایندی برای دانش آموزان محسوب می شود؛ وارنیش فلوراید غالباً باعث تغییر رنگ موقتی دندان به رنگ زرد می شود ولی این تغییر رنگ با گذشت زمان و پس از جذب فلوراید، با پاک شدن وارنیش از سطح دندان حذف می شود.

منبع : مهر
108
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید