لقاح آزمایشگاهی

امروزه لقاح آزمایشگاهی (IVF) به امری طبیعی تبدیل شده است. اما در گذشته‎ای نه چندان دور IVF یک روش اسرارآمیز برای درمانِ ناباروری بود و نتیجه آن چیزی نبود جز اصطلاحِ “آزمایشِ نوزادان لوله آزمایشگاهی”. لوئیس براون که در سالِ 1978 در انگلستان به دنیا آمد، اولین نوزادی بود که خارج از رحمِ مادرِ خود شکل گرفته بود.

برخلافِ پروسه ساده‎تری که در آن تلقیحِ مصنوعی صورت می‎گیرد- اسپرم به طور مصنوعی در رحم گذاشته شده و لقاح به شکلِ معمولِ خود صورت می‎گیرد- IVF شامل ایجاد لقاح در بینِ تخمک و اسپرم در بیرون از بدنِ زن و در لوله آزمایشگاه است. سپس پس از عملِ لقاح و شکل گیریِ سلول تخم، آن را در داخلِ رحمِ زن قرار می‎دهند تا رشد کند. IVF یک روش پیچیده و گران‎قیمت است. تنها 5% از زوج‎های نابارور از این روش استفاده می‎کنند. با این حال، از زمان معرفی IVF و دیگر تکنیک‎های مشابه آن در ایالات متحده در سال 1981، این روش‎ها به تولدِ بیش از 200،000 نوزاد منجر شده‎اند.

برای کدام علل ناباروری استفاده از IVF مناسب است؟

هنگامی که صحبت از ناباروری به عمل می‎آید، در صورتی‎که شما و زوج‎تان به بیماری های زیر دچار باشید، IVF می‎تواند گزینه مناسبی باشد:

 • آندومتریوز
 • تعداد کم اسپرم
 • مشکلات رحم یا لوله‎های فالوپ
 • مشکلات تخمک‎گذاری
 • مشکلات آنتی بادی که به اسپرم یا تخمک آسیب می‎رساند
 • ناتوانی اسپرم در نفوذ به تخمک و یا زنده ماندن در مخاط گردن رحم
 • مشکلات باروری با علت ناشناخته

باروری با IVF هیچگاه اولین گام در درمان ناباروری نیست. در عوض در مواردی به کار می‎رود که داروهای باروری، عمل جراحی یا تلقیح مصنوعی در آنها جواب نداده‎اند.

اگر فکر می‎کنید که روش باروری با IVF برایتان مناسب است، قبل از انجامِ آن، کلینیکِ مربوطه را با دقت موردِ بررسی قرار دهید. در این جا به شما می‎گوییم که باید از کارکنان و پرسنلِ کلینیک باروری چه سؤالاتی را بپرسید:

 1. در مرکز شما احتمال بارداری در هر بار انتقال سلول تخم به رحم چقدر است؟
 2. درصد افرادی که در گروه سنی من با مشکل باروری من با این روش باردار شده اند، چقدر است؟
 3. در سال اخیر نرخ و درصد تولدهای نوزاد زنده برای زوجینی که تحت این درمان قرار گرفته‎اند، چقدر بوده است؟
 4. در مرکز شما چه درصدی از وضع حمل‎ها منجر به تولد نوزادان دو قلو یا چند قلو شده است؟
 5. هزینه این درمان و درمان‎های هورمونی چقدر است؟
 6. ذخیره رویان‎ها چقدر هزینه می‎برد و به چه مدتی می‎توان آنها را در بیرون از بدن ذخیره کرد؟
 7. آیا شما در برنامه‎های اهدای تخمک نیز شرکت می‎کنید؟

در روش IVF چه اتفاقاتی صورت می‎گیرد؟

اولین گام در روش باروری با IVF این است که به زن هورمون‎هایی تزریق می‎شوند؛ این هورمون‎ها موجب می‎شوند در ماه به جایِ تنها یک تخمک، چندین تخمک آزاد شوند. سپس آزمایش می‎شوید تا مشخص شود برای برداشتنِ تخمک حاضرید یا خیر. قبل از فرآیندِ تخمک گذاری به شما داروهایی تزریق می‎شود تا تخمک‎های در حالِ رشدتان رسیده و آزاد شوند. زمان‎بندی در این کار بسیار مهم است. تخمک‎های در حالِ آزاد شدن باید درست قبل از این که از فولیکول‎های تخمدان آزاد شوند، گرفته شوند. اگر تخمک‎ها خیلی زود و یا خیلی دیر گرفته شوند، نمی‎توانند به‎طورِ طبیعی رشد کنند. دکترتان ممکن است آزمایش خون و یا سونوگرافی انجام دهد تا مطمئن شود که تخمک‎ها در زمانِ گرفته شدن در مرحله مناسبی از رشد خود هستند. شما باید در شبِ قبل از انجامِ IVF و در روزِ آن دستورالعمل‎هایی را انجام دهید. به اکثرِ زنان داروهای ضدِ درد داده می‎شود. آن ها می‎توانند انتخاب کنند که در هنگام پروسه تخمک‎گیریِ IVF، مسکن و بی‎حسی ملایم دریافت نموده و یا تحتِ بیهوشی کامل قرار بگیرند.

در این فرآیند پزشک محلِ فولیکول‎های تخمدان را با سونوگرافی تعیین می‎کند و سپس با یک سوزنِ تو خالی تخمک‎های رسیده را از داخلِ آن خارج می کند. مدت زمان لازم برای انجامِ این کار معمولاً 30 دقیقه است، اما می‎تواند تا 1 ساعت نیز طول بکشد.

بلافاصله پس از گرفتنِ تخمک آن را در آزمایشگاه با اسپرمِ زوجتان (که در همان روز گرفته شده است)، ترکیب می‎کنند.

در حالی که شما و زوج‎تان به خانه می‎روید، مسئولانِ آزمایشگاه سلولِ تخم را تحتِ نظرِ خود نگهداری می‎کنند تا از رشدِ مطلوبِ آن اطمینان حاصل کنند. بسته به شیوه آزمایشگاه‎تان به شما گفته می‎شود که تا مدتی در حدودِ 5 روز صبر کنید تا سلول تخم رشد کرده و به مرحله پیشرفته‎تری به نامِ بلاستوسیت برسد.

هنگامی که بلاستوسیت (تخمکِ بارور شده و رشد کرده) آماده شد، از شما می‎خواهند به مرکزِ IVF بازگردید و سپس پزشکان بلاستوسیت را در رحم‎تان قرار می‎دهند. این کار بسیار راحت‎تر و سریع‎تر از مرحله قبل است (زمانی که از شما تخمک گرفتند). پزشک یک لوله انعطاف‎پذیر به نام کاتتر را وارد واژن و دهانه رحم کرده و در نهایت به رحم می‎رساند. سپس بلاستوسیت (تخمکِ بارور شده) را داخلِ رحم‎تان جایگذاری می‎کند. برای افزایشِ شانسِ بارداری اکثرِ متخصصانِ IVF توصیه می‎کنند که در یک زمان 3 یا 4 سلول تخم را داخلِ رحم قرار دهند. اما با این وجود این کار به این معنی است که ممکن است شما از یک حاملگی چند نوزاد بیاورید و این می‎تواند برای سلامتی خود و نوزادان‎تان مضر باشد.

در ادامه شما 4 تا 6 ساعت بستری شده و سپس مرخص می‎شوید. دو هفته بعد از انتقالِ سلولِ تخم به رحم‎تان دکتر از شما یک تستِ بارداری می‎گیرد. بعد از گذشت شش هفته از زمان انجام  ‌IVF فرآیند کامل می‌شود و موفقیت آمیز و عدم موفقیت آن بطور قطعی مشخص می‌شود.

در مواردی که میزانِ اسپرمِ مرد بیش از اندازه کم است، ممکن است پزشکان روشِ IVF را با روشِ دیگری موسوم به “تزریقِ داخلِ سیتوپلاسمیِ اسپرم” به طورِ ترکیبی استفاده کنند. در این روش اسپرم از مایعِ مرد و یا مستقیماً از بیضه‎ها گرفته شده و به‎طورِ مستقیم داخلِ تخمک قرار داده می‎شود. سپس هنگامی که یک سلولِ تخمِ بادوام تولید شد، مانندِ روشِ IVF معمولی داخلِ رحم جایگذاری می‎شود.

میزان موفقیت IVF چقدر است؟

میزان موفقیتِ IVF به فاکتورهای مختلفی از جمله دلیل ناباروری، مرکزی که در آن صورت می‎گیرد و همین‎طور سن شما بستگی دارد. به طورِ متوسط درصدِ موفقیتِ بارداری با این روش 29.4% است. (کم و زیاد شدنِ این درصد به سن زنِ متقاضی نیز بستگی دارد)

معایب ‌IVF 

در طی فرایند لقاح طبیعی اسپرم‌های قویتر و سالم خود را به تخمک رسانده و عمل لقاح انجام می‌شود، اما در طی فرایند لقاح  مصنوعی به دلیل اجباری بودن عمل لقاح، این امکان وجود دارد که اسپرم‌های غیر سالم فرایند لقاح را انجام دهند. گرچه عوامل بسیاری بر سلامت جنین تاثیر دارند و روشهای بسیار متنوعی امکان بررسی سلامت جنین قبل از تولد را امکان‌پذیر می‌کنند .

نوزادهای حاصل از فرایند لقاح مصنوعی آزمایشگاهی نسبت به نوزادان معمولی با وزن کمتری به دنیا می‌آیند، ناهنجاری‌های ناشی از کروموزوم ایگرگ را بیشتر از خود نشان می‌دهند و  ممکنست دیرتر از زمان معمول به دنیا بیایند.

 

منبع : parsegard.com
688
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید