لنزهای تماسی باعث تغییر باکتری های چشم می شوند

طبق یک تحقیق جدید، لنزهای تماسی موجب تغییر محیط باکتریایی طبیعی چشم ها می شوند.
مطالعه محققان دانشکده پزشکی دانشگاه نیویورک نشان می دهد سطح چشم افرادی که از لنزهای تماسی استفاده می کنند تبدیل به محلی برای زندگی باکتری های می شود که معمولا در پوست دور چشم وجود دارند.
ماریا دومینگوز بلو، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «استفاده از لنزهای تماسی به خاطر افزایش ریسک التهاب قرنیه و سایر بیماری های چشمی معروف هستند.» التهاب قرنیه، نوعی شرایط دردناک و جدی قرنیه است.
یکی دیگر از موارد پرریسک، اصول بهداشتی است. بین ۴۰ تا ۹۰ درصد از استفاده کنندگان از لنزهای تماسی در تمیز نگه داشتن لنزهای خود ناموفق هستند. فاکتور پرخطر احتمالی دیگر، تاثیر لنزهای تماسی بر ترکیب باکتریایی چشم است.
طبق مطالعات قبلی، میکروبیوم های موجود در بدن نظیر روده، پوست و دهان در جهت کمک به مقابله با میکروب ها طراحی شده اند.
محققان با جمع آوری نمونه های بدست آمده از ۵۸ فرد بزرگسال، به تجزیه و تحلیل باکتری های سطح چشم، پوست زیر چشم و لنزهای تماسی ۲۰ تن از افراد استفاده کننده از این لنزها پرداختند.
پژوهشگران دریافتند در افرادی که از لنزهای تماسی استفاده نمی کردند، ترکیب باکتریایی چشم بسیار متفاوت از پوست دور چشم بود.
در عوض، در افراد استفاده کننده از لنزهای تماسی، ترکیب باکتریایی سطح چشم بسیار شبیه به ترکیب باکتریایی پوست دور چشم بود.
اما در ادامه محققان این مطالعه عنوان می کنند: «الزاما تغییر در ترکیب این باکتری ها به معنای بروز التهاب قرنیه یا سایر مشکلات چشمی نیست. و هنوز هم استفاده از لنز ایمن ترین شیوه اصلاح بینایی است.»
منبع : مهر
436
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید