لنز گوش در راه است

سازمان غذا و داروی آمریکا اخیرا مجوز فروش سمعک لیزری پیشرفته ای را صادر کرده است که برخلاف سمعک های معمول که از میکروفون و بلندگو برای دریافت و تقویت صدا استفاده می کنند، این سمعک از یک فناوری کاملا متفاوت و بهینه برای انتقال صوت به گوش انسان استفاده می کند.
سمعک یک وسیله پزشکی برای تقویت امواج صوتی محیط پیرامون است.در دهه های اخیر، انواع مختلف سمعک وارد بازار شده اما عملکرد تمامی آنها تقریبا مشابه است و اصولا تمام آنها از بلندگو برای تقویت صدای دریافتی استفاده می کنند.
قوه شنوایی انسان قادر به درک صداهایی با فرکانس بین 20 هرتز تا 20 کیلوهرتز است. اکثر سمعک های موجود در بازار، با توجه به محدودیت های مکانیکی بلندگو، فقط فرکانس های بین 100 هرتز تا حدود 5 کیلو هرتز را تقویت کرده و انتقال می دهند.
بنابراین افرادی که از سمعک برای بهبود اختلالات و مشکلات شنوایی خود استفاده می کنند قادر به شنیدن صداهایی با فرکانس بالاتر از 5 کیلوهرتز نیستند؛ این فرکانس ها معمولا به وضوح و شفافیت صدا در محیط های شلوغ و پر سر و صدا کمک می کنند.
این محدودیت فرکانس با استفاده از سمعک جدیدی که به آن لنز پرده گوش گفته می شود، رفع شده و فرکانس های بالاتر از 5 کیلوهرتز نیز براحتی قابل دریافت خواهند بود.
اخیرا سازمان غذا و داروی آمریکا مجوز فروش سمعک لیزری پیشرفته ای را به نام Earlens Contact Hearing Device صادر کرده است. بر خلاف سمعک های معمول که از میکروفون و بلندگو برای دریافت و تقویت صدا استفاده می کنند، این سمعک لیزری از یک تکنولوژی کاملا متفاوت و بهینه برای انتقال صوت به گوش انسان استفاده می کند.
این سمعک لیزری از سه قسمت اصلی تشکیل شده است. قسمت اول (که تقریبا مشابه سایر سمعک هاست) در پشت لاله گوش قرار می گیرد. وظیفه این قسمت دریافت و آنالیز امواج صوتی و انتقال آنها به صورت پالس های الکترونیکی به بخش دوم است که به آن سر نوری گفته می شود. سر نوری که یک لیزر مادون قرمز دارد داخل مجرای گوش قرار می گیرد.
به این ترتیب امواج صوتی تبدیل به امواج نوری شده و نور ساطع شده از این لیزر به بخش سوم که آن را می توان قلب سیستم تلقی کرد منتقل می شود.
بخش سوم این سمعک، که مشابه لنزهای تماسی چشمی عمل می کند، به صورت یک لنز روی پرده گوش می نشیند. این لنز تماسی که به آن لنز پرده گوش گفته می شود برای هرفرد به صورت اختصاصی تولید می شود، زیرا شکل و هندسه پرده گوش هر فرد مثل اثر انگشت یک مشخصه منحصر به فرد است.
این لنز تماسی نور دریافتی از سر نوری را به ارتعاش مکانیکی تبدیل می کند. با توجه به تماس مستقیم پرده گوش با لنز، پرده گوش به ارتعاش در آمده و امواج صوتی با لرزش مستقیم پرده گوش به گوش میانی و نهایتا به گوش داخلی منتقل شده و فرد صدای تقویت شده را با وضوح بالا دریافت می کند.
با توجه به اینکه این سمعک نوری، بلندگو ندارد بنابراین محدودیت های نهفته در بلندگو نیز خود به خود حذف شده و فرکانس های بالاتر از 5 کیلوهرتز نیز براحتی منتقل شده و فرد قادر به درک صدا به صورت واضح و شفاف است.
علاوه بر مهمترین مزیت این سمعک که انتقال فرکانس های بالا و افزایش شفافیت صدا است، عدم نیاز به جراحی نیز یکی دیگر از مزایای این سمعک لیزری است، پزشک متخصص گوش و حلق و بینی براحتی این لنز را می تواند روی پرده گوش نصب کند.
علاوه بر این، لنز پرده گوش به صورت بی سیم به یک اپلیکیشن مرتبط است که روی تلفن های هوشمند نصب می شود. این اپلیکیشن می تواند بلندی صدا و زیر و بم بودن آن را تنظیم کند و تماس های تلفنی یا موسیقی را مستقیما به این سمعک منتقل کند.
نشریه معتبر MedGadget این لنز پرده گوش را در لیست بهترین تکنولوژی های سال 2015 خود قرار داده است.
این محصول اواسط سال 2016 میلادی وارد بازار آمریکا و سپس بتدریج وارد بازار اروپا و آسیا خواهد شد.

منبع : ایرنا
363
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید