لیزر درمانی تاثیری درکاهش وزن ندارد

دکترطیبه خرسند در مورد تاثیرات لیزر درمانی افزود:بیشتر افراد دارای اضافه وزن پس از اینکه مدت ها به طور پراکنده از رژیم های غذایی و ورزش برای کاهش وزن خود کمک می گیرند، اما باز موفق به از بین بردن توده های انباشته شده چربی در ناحیه کمر، شکم و ران خود نمی شوند.
خرسند ادامه داد: این افراد پس از امتحان کردن این روش ها و ناامید شدن از آنها به روش های لاغری با استفاده از لیزر روی می آورند، اما آنها نمی دانند که آیا واقعا می شود برای لاغر شدن از میانبرهایی همچون روش های کاهش چربی با استفاده از لیزر مانند کویتیشن، لیپولیزر، کرایو لیپولیزر و لیپوماتیک بهره گرفت و آیا اصولا این روش ها جایگزین مناسبی برای کاهش وزن از طریق رژیم غذایی و ورزش خواهد بود؟
وی تاکید کرد:اشتباهی که بسیاری از این افراد در گرایش به این روش ها مرتکب می شوند، آن است که کاهش چربی با کمک لیزر را روشی برای کاهش وزن در نظر می گیرند ؛ این درحالی است که این روش ها صرفا برای درمان چربی های محدود ناحیه شکم، پهلو، باسن و ران ها مناسب است.
خرسند اضافه کرد: لیزر بیشتر در زمینه کاهش سایز موثر است و تاثیری در کاهش وزن ندارد. همچنین افرادی که دارای وزن های بسیار بالا هستند، ابتدا باید از روش های جراحی مربوط به کاهش وزن کمک بگیرند و در ادامه از لیزر برای از بین بردن باقی مانده چربی ها استفاده کنند.
وی با تاکید بر این که از لیزر می توان در کنار دیگر روش ها برای لاغری موضعی استفاده کرد، افزود:کاهش وزن فقط با رژیم مناسب و ورزش و فعالیت بدنی کافی محقق می شود، اما در ادامه می توان از لیزر به عنوان روشی کمکی برای مصرف چربی ها به عنوان منابع انرژی انباشته شده موضعی بهره گرفت.
این جراح عمومی با اشاره به وجود دو نوع لیزر کم توان و پرتوان در از بین بردن چربی های بدن گفت :با بهره گیری از لیزر کم توان محل لاغری تعیین می شود و با لیزر، چربی های داخل سلولی آزاد می شوند ؛ در ادامه بیمار باید با انجام فعالیت های مناسب بدنی چربی ها را دفع کند.
وی افزود:استفاده از لیزر کم توان در مطب ها قابل انجام است و با چند جلسه می توان به نتیجه مورد نظر رسید.
خرسند در مورد لیزر پرتوان یا لیپولیزر نیز گفت: در این روش از لیزر و ساکشن همزمان استفاده می شود که اقدامی تهاجمی بوده و به اتاق عمل نیاز دارد. در این روش سلول های چربی با لیزر تخریب شده و با ساکشن خارج می شوند.
وی در مورد عوارض احتمالی استفاده از لیزر توضیح داد: بهره گیری از این روش ها در افرادی که کاندیدای مناسبی برای انجام آن محسوب می شوند، منافاتی با سلامت ندارد اما باید برای رسیدن به نتیجه مطلوب در کنار استفاده از این روش ها، از رژیم غذایی مناسب، ورزش و فعالیت بدنی کافی برای اثر بخشی بهتر آنها استفاده کرد.
این متخصص تاکید کرد: در افرادی که نتوانند رژیم مناسب، ورزش و فعالیت بدنی لازم را رعایت کنند استفاده از لیزر کم توان به آزاد شدن دوباره چربی ها منجر می شود. در چنین شرایطی چربی های آزاد شده دوباره به داخل سلول ها برگشته و نتیجه ای از به کارگیری این روش ها حاصل نمی شود.
خرسند افزود : در چنین مواردی حتی بعد از کاهش سایز نیز اگر رژیم مناسب رعایت نشود از آنجا که تعداد سلول ها ثابت است، فرد دوباره افزایش سایز خواهد داشت. همچنین در مواردی که از لیپولیزر استفاده شده است مناطق دیگری نیز دچار افزایش سایز می شوند.
وی در مورد اینکه چرا افراد بعد از استفاده از این روش ها دوباره به سایز قبلی خود برمی گردند، گفت : علاوه بر مشکل برگشت پذیری اثرات ناشی از لاغری با لیزراین نکته نیز اهمیت دارد که با وجود آن که لیزر کم توان عارضه ای ندارد ولی لیپولیزر روشی تهاجمی است که اگر درست انجام نشود، احتمال سوختگی پوست و آسیب های متعدد دیگر نیز بر اثر آن وجود دارد.
عضو هیات مدیره انجمن علمی پزشکی لیزری ایران درباره علل برگشت پذیری آثار درمانی ناشی از روش های لاغری با لیزر توضیح داد: در لیزر کم توان، سلول های چربی سالم می مانند فقط اندازه آنها کوچک می شود و با رعایت نکردن رژیم غذایی مناسب دوباره به اندازه قبلی برمی گردند و در لپپولیزر سلول های سالم نواحی دیگر نیز به دلیل رعایت نکردن رژیم غذایی و کم تحرکی، افزایش سایز خواهند داشت.
خرسند تاکید کرد: در صورتی که دو اصل رژیم مناسب و ورزش و فعالیت بدنی کافی پس از به کارگیری این روش ها رعایت شود، بهره گیری از آنها در کاندیداهای مناسب عوارضی نخواهد
دهمین کنگره سالانه لیزر پزشکی با رویکرد ارایه تازه های لیزر پزشکی از هفتم تا نهم بهمن ماه به همت انجمن علمی لیزر پزشکی در سالن شهید غرضی بیمارستان برگزار می شود.
وی آخرین مهلت برای ارسال مقالات را 30 آذرماه عنوان کرد و گفت: شرکت در این کنگره برای شرکت کنندگان بین 7 تا 13 امتیاز بازآموزی دارد.

منبع : irna.ir
741
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید