مثلت پیشگیری، سدی محکم در مقابل هپاتیت «ب»

کارشناس مبارزه با بیماری‌های مرکز بهداشت شهید بلندیان شهرستان قزوین با اشاره به اینکه مثلت پیشگیری، سدی محکم در مقابل هپاتیت «ب» است، گفت:هپاتیت «ب» عفونتی ویروسی حاد در کبد انسان است که در بعضی از افراد مزمن شده و ممکن است منجر به مشکلات کبدی، سرطان کبد یا سیروز کبدی ‌شود.
مهناز بهرامی ، اظهار کرد: خودداری از رفتارهای پرخطر و رابطه جنسی حفاظت نشده، استفاده نکردن از سوزن و سرنگ مشترک و توجه به انجام به‌ موقع واکسیناسیون از مهم‌ترین راه‌های پیشگیری از بیماری مذکور است.
وی تصریح کرد: انتقال ویروس هپاتیت «ب» به بدن افراد از طریق مواردی مانند رابطه جنسی محافظت نشده، استفاده از سوزن مشترک، انتقال از مادر به فرزند، خون و فراورده‌های خونی انجام می‌شود. علائم و نشانه‌های هپاتیت «ب» معمولا سه ماه بعد از آلوده شدن به ویروس آن ظاهر می‌شود و می‌تواند طیف گسترده‌ای از علائم را شامل شود.
کارشناس مبارزه با بیماری‌های مرکز بهداشت شهید بلندیان شهرستان قزوین، خاطرنشان کرد: درد شکم، ادرار تیره، تب، درد مفاصل و ماهیچه‌ها، کاهش یا از دست دادن اشتها، حالت تهوع و استفراغ، خستگی و ضعف، زرد شدن پوست، سفیدی چشم‌ها و جوش‌های پوستی از مهم‌ترین علایم این بیماری است.
از بهمن‌ماه 1394 واکسیناسیون هپاتیت «ب» برای زندانیان زندان چوبیندر قزوین آغازشده و تا تیرماه سال آینده برای سه نوبت ادامه خواهد داشت.
منبع : ایسنا
261
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید