مذهب چگونه به سلامت روان ما کمک می کند

بسیاری از مردم باور دارند که اعتقادات مذهبی می تواند در سلامت روح و فکر آنها تاثیرگذار باشد.

مطالعه ای در سال 2005 در بین مردم سانفرانسیسکو نشان داد که داشتن اعتقادات مذهبی در بهبودی و کنار آمدن با بیماری افسردگی در بین بیماران بسیار موثر است و بیمارانی که افسردگی داشته و سلامت جسمانی خوبی هم نداشتند ، بهبودی بیشتری را در مقایسه با دیگر بیماران بدون اعتقادات مذهبی به دست آوردند.

مطالعه ای دیگر در سال 2013 نشان داد آنهایی که دچار افسردگی و اضطراب بودند و به خدا اعتقاد داشتند نتایج بهتری را از درمان به دست آوردند .

مطالعه مروری از 93 مقاله چاپ شده در مجلات معتبر تاکید کرد ، آنها که باورهای مذهبی قوی دارند علائم افسردگی و اضطراب در آنها کمتر بروز می کند.

محققان می گویند مدیتیشن و انجام مراسم روحانی آن قسمت از مغز را که مسئول واکنشهای هیجانی است و در لوب پیشانی قرار دارد را فعال می کند.

کارشناسان همچنین بر این باورند که اعتقاد به دین به دلیل اینکه آنها را از افراط و مصرف الکل و برخی مواد غذایی و انجام برخی کارهای غیر اخلاقی منع می کند و بر انجام برخی کارها ازجمله بخشش، عشق و محبت تاکید دارد ، می تواند در سلامتی جسم و روح آنها تاثیر گذار باشد.

اما مذهب همیشه اثرات مثبت ندارد وتاثیر آن بر می گردد به باورها و برداشت فرد از قوانین دینی، به عنوان مثال به جای عشق ورزیدن به همه انسان ها فرد اینگونه درک کند که نباید انسان های غیر دیندار را دوست داشته باشد.

و اینگونه است که مغز فعال شده و تنفر جای محبت و عشق را می گیرد و هورمون استرس ترشح شده و اضطراب و نگرانی جای آرامش را در وجود فرد می گیرد.

محققان می گویند درک غلط از باور های دینی می تواند جان افراد را به خطر اندازد ، مثلا فردی که می گوید خداوند همیشه حامی اوست ودست به کارهای خطرناک می زند و شاید جانش را از دست بدهد.

محققان در حال بررسی این نکته اند که چرا افراد درک متفاوتی از دین دارند.

منبع : سلامت دیجیتال
439
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید