مراقبت از پوست در دیابتی‌ها

محققان معتقدند که دیابت نوع ۲، به علت بیماری یا شیوه زندگی نامناسب به وجود می آید. دیابت می تواند به بیماری های متعددی منجر شود. از جمله این مشکلات می توان به ناراحتی های پوستی اشاره کرد. در فرد دیابتی به علت بالا بودن میزان قند خون به عنوان مایع مغذی، باکتری ها و قارچ ها شرایط مناسبی برای عمل کردن دارند. به همین دلیل در افراد دیابتی یک بریدگی یا کبودی ساده ماه ها طول می کشد تا التیام یابد.

نتایج بررسی ها نشان می دهد که دیابتی ها معمولاً پوست خشکی دارند و مراقبت از آن سخت است. اما نکاتی برای مراقبت از پوست برای دیابتی ها:
از پودر تالک استفاده کنید:
حتماً می خواهید بدانید که پودر تالک چگونه پوست را تمیز نگه می دارد؟ استفاده آن، روش مهمی است برای تمیز و خشک نگه داشتن پوست. هر نوع کثیفی یارطوبت روی پوست فضایی برای تکثیر باکتری های مضر ایجاد می کند. پودر تالک، رطوبت اضافه را به خود جذب می کند و اصطکاک را کاهش می دهد. این امر مانع بروز جوش های ریز می شود.
از صابون های با اثر پاک کنندگی قوی استفاده نکنید:
استفاده بیش از حد از صابون های ضد باکتری یا ضدعفونی کننده پوست، دست ها را خشک می کند و رطوبت بدن را می گیرد.
رطوبت پوست را با کرم های غنی و محافظ به آن بازگردانید. از کرم های معطر که باعث تحریک پوست می شود استفاده نکنید.
از گرفتن حمام ها و دوش های داغ بپرهیزید:
اگرچه دوش با آب داغ را دوست دارید، اما مبتلایان به دیابت باید از آن پرهیز کنند. نتایج بررسی ها نشان می دهد که دیابت می تواند مشکلات عصبی ایجاد کند. مشکلات عصبی می تواند احساس بی حسی ایجاد کند. این یعنی که فرد مبتلا نمی تواند خیلی داغ یا سرد بودن آب را حس کند. علاوه بر آن، آب داغ روغن محافظ پوست را از بین می برد.
استفاده از ضد آفتاب:
افرادی با پوست حساس از کرم ضد آفتابی که فاقد افزودنی های اضافه است، استفاده کنند.
بریدگی و خراش ها را بلافاصله درمان کنید:
در صورت درمان نشدن سریع بریدگی ها و خراش ها، این موارد زندگی دیابتی ها را به خطر می اندازد زیرا که باکتری می تواند به راحتی داخل زخم نفوذ و مشکل ایجاد کند. بنابراین، بلافاصله زخم را با آب و صابون بشویید و قبل از استفاده از هر نوع کمک اولیه زخم را خشک کنید.

منبع : سلامت نیوز
511
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید