مقابله با پرکاری تیروئید و گواتر در دوران بارداری

غده تیروئید هورمون‌هایی ترشح می‌کند که سوخت و ساز بدن را تنظیم می‌کنند. در برخی از موارد، این غده بیش از اندازه فعال شده و هورمون‌های مازاد تولید می‌کند. این عارضه به عنوان پرکاری تیروئید شناخته می‌شود.
اما حاملگی این تعادل را بر هم می‌زند. تمام آنچه که زنان باردار در دوران حاملگی به آن نیاز دارند، سطح بهینه هورمون‌های تیروئید و عملکرد صحیح این غده است. در غیر این صورت، روند بارداری با مشکلات زیادی مواجه خواهد شد.
غده تیروئید دو هورمون ترشح می‌کند: تری‌یدوتیرونین یا T3 و تیروکسین یا T4. تولید این دو هورمون توسط هورمون محرک تیروئید یا TSH کنترل می‌شود که از غده هیپوفیز ترشح می‌شود.
پرکاری تیروئید باعث می‌شود که این غده هورمون‌های مازاد ترشح کند. این مسئله به علت بروز اختلال در سیستم ایمنی خودکار بدن پدید می‌آید که به عنوان بیماری گریوز شناخته می‌شود. زنانی که از بیماری گریوز رنج می‌برند، سیستم ایمنی ضعیف‌تری دارند. در این شرایط، سیستم ایمنی به سلول‌ها و اندام‌های خودی حمله می‌کند. در بیماری گریوز، سیستم ایمنی بدن پادتنی به نام ایمونوگلوبولین یا محرک تیروئید TSI تولید می‌کند. این پادتن به عنوان گیرنده TSH نیز شناخته می‌شود. TSI با تقلید از TSH باعث ترشح مازاد هورمون‌های تیروئید و انتشار آنها در سیستم ایمنی بدن می‌شود.
علائم بیماری گریوز به طور معمول در دوران بارداری آشکار می‌شوند؛ با این حال، زنانی که از این عارضه رنج می‌برند، با التهاب، برآمدگی و پف زیر چشم‌ها مواجه می‌شوند. در برخی از موارد، استفراغ شدید حاملگی باعث پرکاری تیروئید می‌شود. استفراغ شدید موجب کاهش وزن و کم آبی بدن می‌شود.

منبع : alodoctor.ir
528
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید