منطقه حفاظت شده دودانگه

منطقه حفاظت شده دودانگه و چهاردانگه منطقه ایست کوهستانی با مساحت ۱۶۹۰۴ هکتار در حدود 65 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان ساری دارای گونه‌های گیاهی و جانوری بسیار متنوعی است. این منطقه از نظر ویژگی های بوم شناختی نظیر آب و هوا،‏ توپوگرافی خاک و زمین شناسی متنوع است. حداقل ارتفاع منطقه منطقه ۸۰۰ متر و حداکثر آن ۲۸۶۰ متر است.

پناهگاه حیات وحش دودانگه با پارک ملی کیاسر، منطقه حفاظت شده پرور و منطقه حفاطت شده بولا هم مرز می باشد. غیر از انواع درختان و گیاهان جنگلی و مرتعی، مجموعه‌ای از گونه‌های وحوش نیز در آن وجود دارد كه مهم‌ترین آنها عبارتند از : گوزن، شوكا، كل،‌ بز و میش،‌ پلنگ، خرس، گراز و انواع پرندگان، به ویژه قرقاول، كبك معمولی و كبك دری كه فضای جذابی به آن بخشیده‌اند. در هر روستا می توانید از بومیان همان روستا اطلاعات بیشتری درباره جزئیات مسیر و جاذبه های گردشگری آن روستاها پرس و جو کنید.

برخی از روستاهای این منطقه شامل : روستای رسکت، روستای درزیکلا، روستای وزملا، روستای جورجاده، روستای میانا، روستای جعفرکلا، کتریم روستای کرچا، روستای علی آباد، روستای سرکام، روستای مولا، روستای سنگده، روستای مرگاب، روستای استخسر، روستای پراء، روستای پاشاکلا، روستای تلارم، روستای خرم آباد، روستای ورمزآباد، روستای خوشرودبار، روستای پاردکلا، روستای شلدره، روستای کرسب مسکوپا، روستای کتریم، روستای دادکلا، روستای جعفرکلا، روستای پاردکلا، روستای سودکلا، روستای قارنسرا، روستای شلیمک، روستای تلاوک، روستای پرکوه، روستای پاجی، روستای واودره، روستای ولیکچال

پیشنهاد ویژه

این منطقه دارای مسیری زیبا است شامل روستاهایی که هر یک مناطق زیبا با چشم انداز های گوناگون است مراتع، جنگل، آبشار، گونه های حیوانی مختلف و… فضایی متفاوت به آن بخشیده است. برای سفر به این منطقه به فصل دقت کنید در زمستان با تجهیزات بیشتری به این منطقه مسافرت کنید.

منبع : makanbin.com
676
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید