مهم‌ترین اقدامات در هنگام سوختگی کودکان

یک عضو کمیته علمی همایش کشوری سوختگی به بیان نحوه ارائه کمک‌های اولیه در هنگام سوختگی کودکان پرداخت و گفت: اولین اقدام برای فرد دچار سوختگی این است که ابتدا لباس‌ها را از تنش خارج کنیم.
دکتر سیامک فرقانی اظهار کرد: یکی از موارد شایع سوختگی در کودکان برگشتن کتری و سماور در منزل روی کودکان است و به دلیل اینکه پوست کودکان نازک‌ است، سو ختگی‌های عمیق‌تری روی پوستشان ایجاد می‌شود.
وی افزود: زمانی که کودک دچار سوختگی می‌شود نقاطی که با لباس پوشیده شده است در مقایسه با قسمت‌هایی که لباس ندارد از سوختگی خیلی شدیدتر و با درجه بالاتری برخوردار است، زیرا لباس گرما را در خود نگه می‌دارد و باعث عمیق‌تر شدن محل سوختگی می‌شود. به همین دلیل بهترین و اولین کار خارج کردن لباس‌ها و خنک کردن بیمار است.
این عضو کمیته علمی پنجمین همایش کشوری سوختگی، گفت: اولین اقدام برای فرد دچار سوختگی این است که ابتدا لباس‌ها را از تنش خارج کنیم، بعد سعی کنیم در چند دقیقه اول اگر سطح سوختگی کمتر از ۱۰ درصد کل بدن باشد، با آب معمولی که بین ۴ تا ۸ درجه است سطح بدن را خنک کنیم تا از ایجاد تاول‌های بیشتر جلوگیری شود و بدین شکل عمق سوختگی را کاهش دهیم.
وی افزود: در مواردی که عمق سوختگی بیشتر از ۱۰ درصد سطح بدن باشد خنک کردن در ابتدا با آب برای بیمار مناسب نیست و بهترین کار برای بیمار این است که بعد از اینکه لباس‌هایش را خارج کردیم، بلافاصله وی را در یک ملافه تمیز قرار دهیم و به یک مرکز سوختگی ارجاع دهیم.
پنجمین همایش کشوری سوختگی از ۵ تا ۶ اسفند ۹۴ در مرکز همایش‌های رازی تهران برگزار می‌شود.
منبع : آنا
274
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید