مهم ترین و شایع ترین بیماری هایی که بارداری های پرخطر را به همراه دارند، چه بیماری هایی هستند؟

فشارخون بالا چه مشکلاتی در بارداری به وجود می آورد؟
مادری که فشارخون بالا دارد خون رسانی به رحم و جنین او و به طور کلی همه اعضای بدنش با مشکل مواجه و حتی ممکن است مختل شود که این امر برای جنین خطرناک است و ممکن است باعث اختلال در رشد جنین شود. این جنین خوب وزن نخواهد گرفت و در برخی موارد هم به دلیل فشارخون بالا و مسمومیت بارداری پزشک مجبور خواهد بود قبل از ۹ ماه جنین را به دنیا بیاورد. توجه داشته باشید که این افراد ممکن است در دوران بارداری فشارخون شان بیشتر افزایش پیدا کند بنابراین نیاز به داروهای بیشتری خواهند داشت. از سوی دیگر ابتلا به فشار خون ممکن است زمینه ساز ایجاد مسمومیت بارداری در مادر شود.

 مسمومیت بارداری چه عوارضی دارد؟
این بیماری ممکن است با اختلالات کلیوی همراه و باعث دفع پروتئین از ادرار شود. همچنین در مراحل پیشرفته ممکن است مشکلات کبدی و کلیوی و مغزی و خونی را به همراه داشته باشد و باعث اختلال در انعقاد خون و کاهش پلاکت ها شود.

 مادران مبتلا به فشارخون بالا برای کاهش و از بین بردن این خطرات باید چه کاری انجام دهند؟
باید از ابتدا تحت نظر پزشک باشند و دفعات مراجعه آنها در دوران بارداری بیشتر باشد تا با تجویز داروهای مناسب بیماری کنترل شود و در صورت ایجاد هر مشکلی خیلی زود بتوان آن را کنترل کرد تا مادر و جنین این دوران را به سلامت پشت سر بگذارند.

آیا مصرف داروهایی که برای کنترل فشارخون استفاده می شود در دوران بارداری مجاز است؟
نه. برخی از این داروها به ویژه در ۳ ماه اول بارداری بسیار مضر هستند. به همین دلیل حتما افرادی که به فشارخون مبتلا هستند، باید برای زمان بارداری خود برنامه ریزی داشته باشند و از ابتدا با نظر پزشک داروهای مناسبی را مصرف کنند. گاهی فشار خون به علت ابتلای فرد به یک بیماری دیگر مانند بیماری قلبی، کلیوی به وجود می آید و در واقع علامت یک بیماری دیگر است که در این وضعیت باید بیماری اصلی را تشخیص داد و برای درمان اقدام کرد.
 با توجه به افزایش آمار ابتلا به دیابت در کشور لطفا توضیح دهید آیا این بیماری هم می تواند برای مادر و جنین در دوران بارداری خطری ایجاد کند؟
افرادی که به دیابت مبتلا هستند بعد از بارداری بیماری شان تشدید می شود. در گذشته مبتلایان به دیابت نمی توانستند بچه دار شوند و مادران مبتلا به این بیماری اغلب بچه هایشان سقط می شد اما امروز با کمک علم پزشکی این افراد هم می توانند صاحب فرزند شوند. با این حال باید حتما داروهای کنترل کننده دیابت با نظر پزشک مصرف شود تا خطری مادر و کودک را تهدید نکند. قندخون بالا ممکن است باعث چاقی کاذب در فرزند و حتی زایمان زودرس شود که گاه منجر به از دست دادن نوزاد می شود.

 
برخی از مادران دیابتی به خاطر ترس از عوارض دارو در این دوران، درمان خود را رها می کنند. این اقدام چه عوارضی به دنبال خواهد داشت؟
رها کردن درمان برای جنین خطرساز است و ماده ای که در نتیجه رها کردن درمان در خون مادر ایجاد می شود برای جنین مانند سم عمل خواهد کرد و ممکن است جنین با نقایص و بیماری های مادرزادی از جمله بیماری های قلبی، کلیوی یا گوارشی متولد شود.

در همین زمینه مطالعه پست های خطرات، تشخیص و درمان دیابت بارداری و  رابطه دیابت بارداری و ناهنجاری های جنینی برای بانوان مبتلا به دیابت بارداری مفید خواهد بود.

 بیماران مبتلا به صرع چطور؟ آیا آنها می توانند بدون خطر باردار شوند؟
بله البته باید توجه داشت که برخی از داروهایی که برای این بیماری تجویز می شود برای جنین بسیار خطرناک است و حتما باید با نظرپزشک داروهای مناسب استفاده کنند. این داروها معمولا ضد اسیدفولیک است. این در حالی است که اسیدفولیک آنقدر برای مادران باردار ضروری است که حداقل از ۳ماه قبل از بارداری باید اسیدفولیک مصرف کنند تا فرزندان شان از ابتلا به اختلالات سیستم عصبی و مغز و نخاع در امان بمانند.

 برخی از زنان مبتلا به صرع گاهی برای پیشگیری از عوارض دارویی در دوران بارداری داروهای خود را قطع می کنند. این اقدام چه خطراتی برای مادر و جنین دارد؟
ممکن است دچار حملات تشنجی شوند که عوارض آن به مراتب بیشتر از داروهاست. در زمان حمله اکسیژن رسانی به بدن و مغز مادر و در نتیجه جنین کم می شود که این امر منجر به اختلال در رشد جنین و حتی مرگ می شود.

 سوال دیگرم مربوط به ناراحتی های کلیوی در دوران بارداری است. آنها به چه نکاتی توجه داشته باشند؟
این بیماران در دوران بارداری در معرض فشار خون، دفع پروتئین از ادرار و مسمومیت بارداری هستند و حتما باید در مراکز مجهز زایمان کنند.

 و افرادی که پیوند عضو انجام داده اند؟
به آنها هم توصیه می شود اگر بچه دارند و بارداری مجدد برایشان ضروری نیست از این اقدام خودداری کنند. در غیر این صورت حتما با پزشک مشورت کنند.

 مبتلایان به سرطان رحم چطور می توانند بعد از درمان باردار شوند؟
اگر فرد مبتلا به سرطان دهانه رحم باشد در صورتی که زود تشخیص داده شود و فقط نیاز باشد قسمت دهانه رحم برداشته شود ممکن است این فرد در آینده اجازه بارداری داشته باشد اما مبتلایان به سرطان جسم رحم در بیشتر موارد دیگر نمی توانند باردار شوند.

 آیا در مورد کسانی که سابقه سرطان پستان نیز داشته اند همین طور است؟
نه. اگر خانم مبتلا جوان باشد و زود تشخیص داده شود در صورتی که با جراحی بهبود کامل پیدا کند و مشکلات غدد لنفاوی نداشته باشد و البته ۵ سال از درمان گذشته و بیماری عود نکرده باشد با اجازه پزشک فرد می تواند باردار شود.

 و اگر کل سینه برداشته شود؟
باز هم اگر مشکلات غدد لنفاوی به وجود نیامده باشد و خانم اصرار به بارداری دارد با نظر پزشک می تواند باردار شود.

 در مورد مبتلایان به سرطان تخمدان چه توصیه ای دارید؟
این سرطان نسبت به سایر سرطان ها بسیار متنوع است. پس باید با توجه به نوع سرطان و بدخیم و خوش خیم بودن و سیر بیماری، سن مادر و تمایل به بچه دار شدن با نظر پزشک تصمیم گرفته شود. در نوعی از سرطان تخمدان که در خانم های جوان شایع تر و سیر پیشرفت بیماری کندتر است و بدخیم نیست خانم بعد از جراحی و درمان کامل می تواند بعد از ۵ سال در صورت عود نکردن بیماری بچه دار شود.

 

منبع : روزنامه سلامت
606
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید