ناباروری مادرزادی مردان

در جامعه ما، مردان خواجه به مواردی اطلاق می‌شوند که ظاهر مردانه ندارند. دليل آن ناشی از کم کاری غدد جنسی است که می‌تواند هم در زن و هم در مرد اتفاق بیفتد. غدد جنسی در مرد همان بیضه‌ها و در زن همان تخمدان‌ها می‌باشد. بیضه‌ها در مرد دو کار عمده انجام می‌دهند: تولید هورمون تستوسترون و تولید اسپرم. اگر هورمون تستوسترون وجود نداشته باشد، خصوصیات جنسی ثانویه در مرد ظاهر نمی‌‌شود و اینگونه مردان همان ظاهر دوران پسر بچگی خود را حفظ می‌کنند.

تعدادی از مردان خواجه قابل درمان هستند و با درمان‌های مناسب هم ظاهر مردانه پیدا می‌کنند و هم اینکه بیضه‌های آنها شروع به بزرگ شدن کرده و شروع به تولید اسپرم می‌کنند. موضوع مورد بحث این مقاله مردان خواجه هستند که قابل درمان نمی‌‌باشند و آن یک بیماری به اسم سندرم کلاین فلتر می‌باشد. این بیماری یک بیماری ژنتیکی است. فرمول کروموزومی زن‌ها 46 XX و فرمول کروموزومی مردها 46 XY است. مردان مبتلا به سندرم کلاین فلتر دارای یک کرورموزوم X اضافی هستند، یعنی فرمول کروموزومی آنها 47 XXY می‌باشد. این بیماری فقط مردان را گرفتار می‌کند. این بیماران دارای بیضه‌های کوچک هستند که هورمون تستوسترون کافی تولید نمی‌‌کنند و در نتیجه این پسر بچه‌ها در دوران بلوغ ظاهر مردانه پیدا نمی‌‌کنند.

علائم در دوران قبل از بلوغ 
عضلات ضعیف  کاهش قدرت عضلانی   قد بلندتر از معمول
کاهش کنترل عضلانی  ضعف در انجام حرکات هماهنگ
ضعف در یادگیری زبان و صحبت کردن

علائم در دوران بلوغ

در دوران بلوغ علائم خیلی واضح‌تر می‌شوند:  کاهش توده عضلانی بدن  کاهش رویش موی صورت یا فقدان کامل ریش و سبیل  کاهش موهای بدن  فاصله ما بین دو مفصل ران بیشتر می‌شود و لگن شکل زنانه پیدا می‌کند  بعلت فقدان هورمون تستوسترون، سینه‌ها بزرگ شده، قدرت عضلانی کاهش یافته و زود خسته می‌شوند  قد بلند

علائم بعد از دوران بلوغ

در یک مرد مبتلا به سندرم کلاین فلتر که دوران بلوغ را پشت سر گذاشته است، علائم به قرار زیر خواهند بود:

ظاهر کودکانه

فقدان ریش و سبیل

زیر بودن صدا

بزرگی سینه‌ها

لگن زنانه

کوچکی بیضه‌ها

کوچکی آلت تناسلی
شانس ایجاد سرطان سینه و شانس ابتلا به بیماری‌های التهابی مثل بیماری لوپوس در این مردان زیاد است. پسران مبتلا به سندرم کلاین فلتر ممکن است دارای مشکل در یادگیری بوده و دیر شروع به صحبت کردن بکنند. این بیماری ارثی نیست و به ارث نمی‌‌رسد.

تشخیص این بیماری با موارد زیر است:

علائم بالینی

آزمایشات هورمونی

آزمایش کروموزومی
درمان

اگر این بیماری به موقع تشخیص داده شود، باید درمان جایگزین با هورمون تستوسترون به موقع شروع شود. درمان به موقع با هورمون تستوسترون، سبب ایجاد ظاهر مردانه می‌شود، ولی تاثیری بر ناباروری، بزرگی سینه‌ها و کوچکی بیضه‌ها ندارد. این بیماری نسبتا شایع است و از هر 500 مرد یک نفر را گرفتار می‌کند. در کمال تعجب مردان زیادی مبتلا به این بیماری را داشته‌ايم که از مراجع قضائی بعلت درخواست طلاق از طرف همسر به اینجانب جهت اظهار نظر ارجاع شده‌اند. اینگونه مردان با داشتن بیضه‌های به اندازه سنجد و آلت تناسلی بچه گانه اقدام به ازدواج می‌کنند و خانواده‌ای را گرفتار می‌سازند. بنابراین توصیه می‌شود كه گواهی سلامت جسمانی و آزمایش تجزیه منی جزو بررسی‌های الزامی قبل از ازدواج باشند.

 

منبع : دنیای سلامت
743
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید