ناخن آرایی یا ناخن آزاری؟

ناخن ها یکی از ضمائم پوستی ما هستند که پزشکان می توانند با نگاه به آنها نکته های زیادی را درباره سلامت با بیماری ما متوجه شوند. متاسفانه طی سال های اخیر، کاشت ناخن و آرایش های ناخنی مختلفی از این قبیل بین خانم ها طرفداران زیادی پیدا کرده و این در حالی است که متخصصان پوست هشدار می دهند این کارها خطراتی در پی دارد. در این مطلب در همین زمینه با دکتر مجتبی امیری، متخصص پوست و عضو هیات علمی بیمارستان بقیه ا… گفت و گو کرده ایم. با ما همراه شوید.

از نظر متخصصان پوست، ناخن خوب چه ویژگی هایی دارد؟
ناخن بخشی از ضمائم پوستی ماست که از لایه خارجی پوست تشکیل شده است. معمولا ناخن سالم یک خط صاف با رشد طبیعی دارد و دارای انحنای قابل قبولی نسبت به انگشت است. ضمن این که یک ماهک نیم دایره های هم در ناخن وجود دارد که معمولا صورتی رنگ است و نشان از سلامت و طبیعی بودن خونرسانی ناخن است.
بسیاری از بیماری ها را می توان از روی ناخن تشخیص داد. این موضوع صحت دارد؟
بله، مثلا افراد دچار بیماری های قلبی معمولا ناخن های کبودی دارند یا ناخن کسانی که از بیماری های ریوی رنج می برند، قوس دار است. همچنین ناخن بیمارانی که فقر آهن دارند قاشقی شکل است. به هر حال، به جرات می توان گفت ناخن آینه تمام نمای بدن است.
معمولا چه مسائلی باعث توقف رشد ناخن ها می شود؟
استرس ها و عفونت های مختلف بیشتر باعث ایجاد می شکل می شوند.
چند سالی است که کاشت ناخن بین خانم ها زیاد شده است. آیا این کار در درازمدت می تواند مشکلی برای ناخن ایجاد کند؟
بله، کاشت ناخن قطعا روی ناخن تاثیر منفی خواهدگذاشت چون موادی که روی ناخن قرار می گیرد، به مرور زمان رشد ناخن را کم می کند و آسیب های جدید به سطح آن وارد می کند. حتی استفاده از استون یا لاک ساده نیز می تواند بافت های ناخن را به مرور شکننده و آسیب پذیر کند؛ چه رسد به کاشت ناخن که در آن، ناخن هایی به طور مصنوعی و با چسب به لایه های سطحی ناخن چسبانده می شوند.

کنار ناخن های برخی افراد ریشه در می آید یا به اصطلاح پوسته پوسته می شود برای این افراد چه توصیه ای دارید؟
این مشکل معمولا برای افرادی پیش می آید که پوستی خشک دارند. البته اغلب افراد فکر می کنند این مشکل مربوط به کمبودهای تغذیه ای است، در حالی که این طور نیست و این باور اشتباه است و بیشتر به دلیل خشکی پوست این حالت ایجاد می شود. این افراد می توانند این مشکل را با مرطوب کننده های مناسب برطرف کنند که 2 تا 3 هفته زمان می برد.
مساله دیگری که وجود دارد شکستن ناخن هاست. این مشکل را چگونه می توان حل کرد؟
این مساله معمولا 2 علت دارد؛ یکی بحث ژنتیک است و دیگری بحث تغذیه. افرادی که تغذیه ناکافی دارند و رژیم های سفت و سختی می گیرند، معمولا بیشتر دچار این مشکل می شوند. از طرف دیگر، ممکن است بیماری های پوستی ای مثل بیماری پسوریازیس وجود داشته باشد که در اثر آن ناخن ها هم زرد و هم شکننده می شوند. به هر حال، تغذیه در این مورد بسیار اهمیت دارد و نباید نادیده گرفته شود. مثلا رژیمی که آهن آن کم باشد، می تواند باعث نازکی و شکنندگی ناخن شود که با مصرف سبزیجات برگ سبز تیره مانند اسفناج، گوشت قرمز و تخم مرغ می توان از آن جلوگیری کرد. ویتامین B کمپلکس نیز در بهبود بخشیدن به وضعیت ناخن های شکننده مفید است.
توجه داشته باشید که عادات شما هم نقش مهمی در این میان دارند و متهم اصلی، قرار گرفتن بیش از حد ناخن در معرض آب است. مرطوب کردن مداوم دست و ناخن با آب در اثر شستن بیش از حد دست، شستن ظروف، البسه و نظافت منزل بدون استفاده از دستکش می تواند شکنندگی ناخن را بیشتر کند.
افرادی که عادت به جویدن یا کندن ناخن هایشان دارند، چگونه می توانند این مشکل را برطرف کنند؟
کندن یا جویدن ناخن ها ممکن است مشکلی بیش زا یک عادت قدیمی باشد، مثلا در برخی موارد می تواند نشانه اضطراب باشد که در این صورت با درمان مشکل زمینه ای، برطرف می شود. ناخن جویدن و کندن آن می تواند به اختلال وسواس هم ارتباط داشته باشد که در این شرایط بهتر است از یک مشاور کمک گرفته شود.

علت ایجاد لکه های سفید روی ناخن چیست؟
ظاهر شدن نقاط و لکه های سفید روی ناخن، گاهی به علت کمبود کلسیم و گاهی به علت کمبود روی است.
اگر به ناخن ها آن طور که باید رسیدگی نشود، چه اتفاقی خواهد افتاد؟
ناخن از چند لایه کراتین (نوعی پروتئین) تشکیل شده است و معمولا زمانی که از ناخن ها مراقبت نشود، مثلا مدت زیادی در معرض آب یا در مقابل هوای سرد و خشک باشند این لایه ها ورقه ورقه می شوند. این حالت نه تنها نشان دهنده رسیدگی ناکافی به ناخن هاست، بلکه می تواند به این معنی باشد که در رژیم غذایی شما اسید لاینولئیک به اندازه کافی وجود ندارد.
استفاده مکرر از کرم های مرطوب کننده برای ناخن در طول روز می تواند بسیار مفید باشد. کمبود اسید لاینولئیک، با مصرف روغن های نباتی در غذا و سالاد برطرف خواهد شد.
اگر ناخن عفونی شد، چه باید کرد؟
اگر ناخن به هر علتی عفونت کرد، مهم ترین کار این است که به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید.
جمع شدن خون در زیر ناخن نشانه چیست؟
جمع شدن خون زیر ناخن معمولا ناشی از ضربه است. به عنوان مثال هنگامی که جسمی روی انگشت بیفتد یا پایه صندلی روی انگشت قرار گیرد، همچنین هنگام له شدگی ها یا پیچ خوردگی ها، این حالت ایجاد می شود. حتی شما ممکن است کفش هایی داشته باشید که برای پایتان کوچک باشد، بنابراین وقتی راه می روید یا می دوید، ناخن های پایتان به صورت دائم به کفشتان برخورد می کند. این حالتی است که آن را ضربه های کوچک (میکرو تروما) می نامند. این حالت را در فوتبالیست ها و دوندگان مسیرهای طولانی و افرادی که رژه می روند، به طور شایعی می بینیم.
برای داشتن ناخن های خوب و سالم چه باید کرد؟
بهترین راهکار برای سالم و زیباتر شدن موها و ناخن ها، انتخاب مواد مغذی مناسب و تداوم در مصرف آنهاست. بیویتن و سایر ویتامین های ضروری می توانند در تحریک و رشد مناسب پیازهای مو نقش مفیدی داشته باشند. به طور خلاصه، تامین ویتامین ها و املاح ضروری برای بدن تاثیر زیادی بر این بافت ها دارد. به هر حال، یک رژیم غذایی چرب و سرشار از مواد غذایی نقدی و فرا<ری شده بدون شک نمی تواند مواد غذایی لازم و کافی را برای تولید و تکثیر سلول های سالم فراهم کند و فقر ریزمغذی ها از عومل موثر در آسیب دیدگی موها و ناخن هاست.

منبع : هفته نامه سلامت
517
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید