9 sotheby s car auction report 56.0 b491b پورشه


نمایشگاهی شگفت‌انگیز از خودروهای نایاب

چند روز پیش در خانه‌ی حراج ساتبیز نیویورک نمایشگاهی از ۳۱ خودروی نایاب توسط شرکت حراجی RM برپا شد که همگی بازمانده از دوران کلاسیک بودند.

نقطه‌ی اوج این نمایش مربوط به یک خودروی فراری 290MM بود که از طرف خانه‌ی طراحی اسکاگلیتی (Scaglieti) ارائه شده و قیمت اعلام شده برای این خودرو ۲۸ میلیون دلار بود. این خودرو به عنوان گران‌ترین خودروی ارائه شده‌ی نمایشگاه امسال شناخته می‌شود. این خودرو در سال ۱۹۵۶ برای خوان مانوئل فانخیو (Juan Manuel Fiango) راننده‌ی فرمول یک ساخته شد. پس از آن در میان رانندگان مشهوری همچون فیل هیل (Phill Hill) قهرمان مسابقات فرمول ۱ هم مورد استفاده قرار گرفت. با این حال هر دو فراری موجود در نمایشگاه خیلی گران‌تر از قیمت‌های پیشنهادی بودند و در این نمایشگاه فروخته نشدند.

گفتنی است که این حراج اولین نمایشگاه حراج برگزار شده از این دست نبود. اما برگزاری یک قالب متفاوت از نمایشگاه خودرو به وسیله‌ی شرکتی که بیشتر در زمینه‌ی حراج و فروش کارهای هنری فعالیت داشته تا حدودی جدید حساب می‌شود. قبل از شروع مرحله‌ی پیشنهاد قیمت طراحی‌های زیبا و باشکوهی که برنامه‌ریزی شده بودند، این نمایشگاه را بیشتر شبیه به یک نمایشگاه از آثار هنری به نظر می‌رساند.

مهمانان باید برای بازدید از خودروها از روی فرش‌های قرمزی که در مسیرشان پهن شده بود رد می‌شدند. این نمایشگاه در طبقه دهم ساختمان منهتن نیویورک برگزار شد. با اینکه این نمایشگاه به منظور جلب توجه افراد مسن و ثروتمند برگزار شده بود اما بسیاری از علاقمندان و شیفتگان خودروهای کلاسیک از نسل جوان هم در آن شرکت کردند. پیتر والمن (Peter Wallman) یکی از متخصصان ساتبیز در این باره می‌گوید:

خریداران جوان در حال رفتن به سمت خودروهای کلاسیک مربوط به دوره‌ی قبل از ۱۹۸۰ هستند. چون خودروهای امروزی کاریزما و شخصیت خودروهای کلاسیک را ندارند.

هنگام ورود به نمایشگاه اولین چیزی که جلب نظر می‌کند یک خودروی لامبورگینی مینورا پی ۴۰۰ اس وی (Lamborghini Minura P400 SV) از سال ۱۹۷۲ است که به عقیده‌ی بسیاری از افراد، زیباترین مدل لامبورگینی ساخته شده تا به امروز است. خودروی دیگری که جالب به نظر می‌رسد یک خودروی پورشه 356SC سال ۱۹۶۴ متعلق به جنیس جاپلین (آهنگساز و خواننده دهه‌ی ۱۹۶۰) است که در این نمایشگاه ارائه شده بود. این خودرو توسط یک کلکسیونر به مبلغ ۱.۷۶ میلیون دلار خریداری شد. جاپلین در زمان حیاتش ۵۰۰ دلار برای رنگ کردن این خودرو به خدتمتکارش داده بود.

در آخر هم باید به خودروی استون مارتین DB4 که توسط کومپانی زاگاتو ارائه شده بود و سرانجام به مبلغ ۱۴.۳ میلیون دلار به فروش رفت که برای یک خودروی اسپورت بریتانیایی یک رکورد به شمار می‌رود. در ادامه شما را به دیدن تصاویری از خودروهای به نمایش گذاشته شده در این نمایشگاه دعوت می‌کنیم:

 

استون مارتین DB4GT سال ۱۹۶۲
مرسدس بنز اس ال ۳۰۰ از سال ۱۹۵۵
فراری 250GT از سال ۱۹۵۸
لامبورگینی میورا P400 SV از سال ۱۹۷۲
بوگاتی 57c مربوط به سال ۱۹۳۸
بوگاتی 57c مربوط به سال ۱۹۳۸
پورشه 365SC از سال ۱۹۶۴
پورشه 365SC از سال ۱۹۶۴
استون مارتین DB4GT سال ۱۹۶۲
منبع : سایت زومیت
532
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید