نکاتي ساده براي فصل سرماخوردگي

با آمدن فصل پاييز، اين امکان وجود دارد که بسياري از ما دچار سرماخوردگي‌هاي خفيف يا شديد شويم و درنتيجه بايد خود را براي مواجهه با فصل زمستان آماده کنيم. بر اساس آمار سازمان کنترل و پيشگيري از بيماري‌هاي آمريکا، نزديک به 20 درصد از جمعيت آمريکا در فصول سرد دچار سرماخوردگي مي‌شوند. از سوي ديگر و بر اساس راهنماي انستيتوي ملي بهداشت آمريکا اين جمعيت معادل يک ميليارد نفر در سال را شامل مي‌شود، اما سوال اينجاست که جز شستن دست‌ها، ما مي‌توانيم چه‌کارهاي ديگري براي پيشگيري از سرماخوردگي انجام دهيم؟ اجازه دهيد نگاهي به برخي از ساده‌ترين راهکارهايي بيندازيم که مي‌تواند ما را در طول فصول سرد سالم نگاه دارد:

از خوردن بيش‌ازحد ويتامين C پرهيز کنيد
بيشتر افراد سرماخورده فکر مي‌کنند با خوردن ميزان بالاي ويتامين C، مي‌توانند با آن مبارزه کنند. در حقيقت خوردن 90 ميلي‌گرم ويتامين C روزانه مي‌تواند سيستم ايمني فرد را در بهترين موقعيت خود قرار دهد. خوردن ميزان لازم ويتامين C نه‌تنها در فصول سرد که در ساير فصل‌هاي سال نيز مي‌تواند براي سلامتي مفيد باشد، اما اگرچه ويتامين C مي‌تواند دوره سرماخوردگي را کاهش دهد، اما اين در صورتي اتفاق مي‌افتد که شما در دوره‌هاي قبلي پيش از سرماخوردگي نيز ميزان لازم را مصرف کرده باشيد. مواد غذايي غني از ويتامين C، شامل گريپ‌فروت، توت‌فرنگي و فلفل‌هاي دلمه‌هاي شيرين است.

خوردن غذاهاي دريايي را فراموش نکنيد
دستورالعمل‌هاي پيشنهادي بسياري از مراکز بهداشتي، دستکم توصيه خوردن غذاي دريايي را دو بار در هفته پيشنهاد مي‌دهند. اين مسئله به‌طور ويژه درباره زنان باردار و زناني که در دوره شيردهي به سر مي‌برند و همين‌طور خردسالان اهميت دارد. ماهي‌ها، منبع عالي اسيدهاي چرب امگا 3 به شمار مي‌روند، آنها سرشار از مواد طبيعي ضدالتهابي هستند که مي‌توانند در مبارزه با ويروس سرماخوردگي موثر واقع شوند، استخوان‌ها را محکم سازند و حتي نشانه‌ه اي افسردگي را تخفيف دهند. يکي از تحقيقات اخير که در مجله روانشناسي آمريکا منتشر شده، نشان مي‌دهد 6 درصد از جمعيت آمريکا، به‌خصوص کساني که در ايالت‌هاي شمالي زندگي مي‌کنند، به خاطر کمبود نور آفتاب دچار افسردگي فصلي مي‌شوند. يک متا آناليز (فرا تحليل) نشان مي‌دهد اسيدهاي چرب امگا 3 مي‌توانند نشانه‌هاي افسردگي را بهبود بخشند. در ماه‌هاي سرد سال ما لباس‌هاي زيادي مي‌پوشيم و بدن ما گرايشي به توليد ويتامين D از خود نشان نمي‌دهد. خوردن ماهي، در ماه‌هاي سرد يک راهکار مناسب براي کمک به مصرف ويتامين D موردنياز بدن است. در ضمن اينکه ويتامين D موجود در ماهي، جذب کلسيم، مستحکم نگاه‌داشتن استخوان‌ها را نيز در پي دارد. شما مي‌توانيد از اين روش‌هاي خوشمزه و آسان براي گنجاندن ماهي در برنامه غذايي‌تان استفاده کنيد.

مثل يک ايتاليايي غذا بخوريد
ماهي تُن را به پاستاي موردعلاقه‌تان اضافه کنيد. به خاطر داشته باشيد استفاده از گوجه‌فرنگي به شما اين امکان را مي‌دهد تا از ويتامين C به بهترين وجهي در بدنتان استفاده کنيد.

مرکبات، روز خاکستري‌تان را درخشان مي‌سازد
درست کردن يک سالاد ساده با استفاده از مرکبات، غذاهاي دريايي با پياز قرمز خردشده و فلفل دلمه‌اي‌هاي رنگارنگ، ذرت و آب‌ليموي تازه و کمي فلفل چيلي براي داشتن روي (زينک) بيشتر در غذا، يکي از راهکارهاي عالي براي تهيه يک غذاي زمستاني است.

منوي مناسب اين روزها ماهي آزاد، کوينولا و بارهنگ
2 قاشق غذاخوري روغن کانولا، 2/1 قاشق چاي‌خوري سير خردشده، 250 گرم فيله ماهي آزاد تازه يا يخ‌زده، 8/1 قاشق چاي‌خوري زيره سبز، 4/1 قاشق چاي‌خوري فلفل، يک عدد پياز قرمز خردشده، سه عدد پيازچه که به‌صورت ريز خردشده، 2/1 پيمانه برگ‌هاي گشنيز خردشده، يک پيمانه کوينولاي پخته‌شده، يک عدد بارهنگ پخته و خردشده.

دستورالعمل براي 4 نفر: در يک ماهيتابه متوسط که يک قاشق روغن کانولا در آن ريخته شده است، سير را مي‌ريزيم و مي‌گذاريم براي يک دقيقه در روغن تفت بخورد. ماهي آزاد، زيره و فلفل را به آن اضافه مي‌کنيم. ماهي آزاد را 8 تا 10 دقيقه تفت مي‌دهيم تا ماهي کاملا بپزد. بعد از پخت ماهي را از ماهيتابه جدا کنيد و آن را به قطعات کوچک تقسيم کنيد. باقيمانده روغن کانولا را به ماهيتابه بيفزاييد. پياز قرمز، پيازچه‌ها، فلفل دلمه‌اي و گشنيز را اضافه کنيد و براي 3 تا 5 دقيقه روي حرارت ملايم قرار دهيد تا اين مواد به‌آرامي نرم شوند. به‌آرامي آنها را با کوينولاي پخته‌شده و بارهنگ ترکيب کنيد. ظرف را از روي حرارت برداريد و با برشي از آواکادو تزئين و ميل کنيد.

شايد بد نباشد بدانيد کوينولا، يکي از غلات سرشار از پروتئين و بهترين جايگزين براي برنج به شمار مي‌رود. اين دانه گياهي، غني از اسيدآمينه و ماده‌اي عالي براي عضله است.

منبع : سلامانه
581
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید