نکات و راهنمایی های انتخاب شامپو مناسب انواع موها

شامپوی مناسب موهایتان را می شناسید یا اینکه از هر شامپویی که قبلا استفاده میکرده اید و یا دیگران به شما پیشنهاد داده اند برای شستشوی موهایتان استفاده می کنید؟ برای داشتن موهای سالم و زیبا بایستی به تمیزی و شستشوی موها دقت کنیم که ابزار اصلی برای این کار آب و است و شامپو. آب که نیاز به انتخاب ندارد ولی شامپو باید درست و متناسب با جنس موها انتخاب شود. این مقاله ارتباطی به تبلیغات شامپو ندارد بلکه در این بخش قصد داریم شامپوی مناسب انواع موها را با توجه به جنس مو به شما معرفی کنیم.

شامپوی مناسب موهای چرب چه شامپویی است؟

شامپویی که برای موهای تان انتخاب می کنید، باید به میزان کافی قدرت پاک کردن ناخالصی و آلودگی را از روی موهای چرب تان داشته و در عین حال برای مصرف روزانه مناسب باشد. این بدین معنا نیست که شامپو باید حاوی ترکیبات شیمیایی سنگینی باشد چرا که ترکیبات شیمیایی سنگین باعث از بین رفتن روغن های طبیعی کف سر نیز می شود و این خود می تواند عاملی باشد برای افزایش ترشح چربی توسط غده های چربی و بهترین راه برای رهایی از چربی بیش از حد موها، انتخاب شامپوهایی است که دارای مواد اولیه گیاهی تنظیم کننده ترشح چربی روی کف سر هستند.

از این دسته مواد گیاهی می توان به گزنه، روغن درخت چای، نعنا فلفلی و ترکیبات منتول دار دیگر اشاره کرد. چنین شامپوهایی با ملایمت، چربی موی سر را به حالت تعادل باز می گردانند. یادتان باشد از شامپویی با PH شش، هفت و بیشتر استفاده کنید. لازم به یادآوری است برای موهای چرب نیاز به استفاده از نرم کننده نیست.

 

شامپوی مناسب موهای خشک حاوی مرطوب کننده هستند

موهای خشک همیشه ظاهری کدر و مات دارند و وقتی می خواهید آن را شانه بزنید دچار مشکل می شوید. در این مدل مو اثری از درخشندگی وجود ندارد و اغلب وز دارد. معمولا شامپوهای مناسب موهای خشک، حاوی مرطوب کننده و اسیدهای چرب بیشتری هستند. بهتر است در میان شامپوهای مناسب موهای خشک سراغ آنهایی بروید که ترکیباتی مانند روغن زیتون، روغن بادام، عسل، بابونه و سایر روغن های گیاهی دیگر را داشته باشند.

برای موهای خشک استفاده از نرم کننده ای با رطوبت بالا ضروری است. یک نرم کننده قوی، موهای خشک و آسیب دیده را ترمیم می کند و رطوبت مورد نیاز را به ریشه مو برمی گرداند. وجود ویتامین F در شامپو باعث ترمیم موهای آسیب دیده می شود و رطوبت مو را به طور موثر افزایش همچنین ریزش مو را کاهش می دهد.

 

بهترین شامپو و شامپوی مناسب موهای فر

اگر موهایی فر یا حالت دار دارید بهتر است از شامپوهای بسیار قوی استفاده نکنید زیرا موهای شما دچار آسیب می شود. مناسب ترین شامپو برای موهای مجعد و فر، شامپویی با PH 4 تا 5 است. این شامپوها ضمن اینکه تمام آلودگی، گرد و خاک و چربی اضافه مو را پاک می کنند، چربی طبیعی پوست و موی سر را هم حفظ می کنند. سعی کنید موهای فر را زیاد نشویید زیرا این کار موجب باز شدن کوتیکول ها و خشک شدن بیش از حد موها می شود.

 

 مشخصات شامپوی مناسب موهای معمولی

اگر جزو این دسته هستید به شما تبریک می گوییم چون بهترین نوع مو را دارید. موهای معمولی نه چرب است و نه خشک و اغلب براق و درخشنده است و شما کدری در آن نمی بینید. مهم ترین توصیه برای شما این است که از شستن روزانه موها خودداری کنید و حداقل با فاصله یک روز در میان بشویید.

 

شامپوی مناسب برای مراقبت از موهای فرشده

اگر موهای فر شده دارید، باید محصولات بهداشتی خود از جمله شامپوی تان را با نهایت دقت انتخاب کنید. شامپوهای مناسب این نوع مو حاوی فیلترهای uv هستند. برای شستن این موها باید از شامپوهای اسیدی ضعیف استفاده کرد. این نوع شامپوها، هنگام خیس بودن کمتر باعث بادکردن موها و جدایی سلول های لایه خارجی آن می شوند. بعد از شامپوکردن موها حتما باید از نرم کننده استفاده کرد تا سطح آسیب دیده را به طور موقت ترمیم کند و درخشندگی را به مو برگرداند.

 

شامپوی مناسب برای حفظ زیبایی موهای رنگ شده

بیشتر موهایی که تحت تاثیر رنگ، مش و اعمال شیمیایی قرار می گیرند، پس از مدتی آسیب دیده و شکننده می شوند. برای این موها شامپو و نرم کننده هایی وجود دارد که رنگ مو را تثبیت می کند و به دلیل اینکه مواد پاک کننده کمتری نسبت به شامپوهای دیگر دارد رنگ مو دیرتر جلای خود را از دست می دهد. کسانی که از این شامپوها استفاده می کنند موهای شان حالت وز ندارد و لخت می ماند زیرا الکتریسیته موها را از بین می برد.

شامپوها و نرم کننده های مخصوص موهای رنگ شده حاوی موادی هستند که تا حدی می‎توانند از رنگ مو و خود موها در برابر اشعه UV آفتاب محافظت کنند. تاثیر این شامپوها فقط در ظاهر مو و تا زمانی است که از آنها استفاده می‎شود و اثر درمانی برای طولانی مدت ندارند. شامپوهای خنثی یا شامپویی با اسیدیته سبک که PH 6تا 7 دارد، مو را کمتر متورم کرده و لایه خارجی کوتیکولی مو را کمتر به هم می ریزد.

 

شامپوی مناسب موهایی که شوره می زنند

اگر موهای تان مستعد شوره زدن است، باید به دنبال شامپوی ضدشوره باشید یا از سرم های پاک کننده مو که ضدشوره هستند استفاده کنید. این شامپوها کف سر را به خوبی تمیز می کنند و هرگونه شوره ای را از بین می برند. برخی دیگر از شامپوهای ضدشوره حاوی ترکیباتی هستند که مانع از رشد باکتری شوره می شوند و PH کف سر را تنظیم می کنند. در انتخاب شامپوی ضد شوره دقت کنید چون برخی از آنها به دلیل داشتن ترکیبات بسیار قوی باعث خارش، خشکی و حساسیت بیش از حد پوست کف سر می شوند.

منبع : مجله زندگی ایده آل
823
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید