نگرش منفی درباره پیری خطرابتلا به آلزایمر را افزایش می دهد

مطالعات محققان دانشکده بهداشت ییل و دانشگاه جان هاپکینز حاکی از آن است که نگرش های منفی در مورد پیری، نظیر اینکه افراد مسن ناتوان و ضعیف هستند، ساختار مغز را به گونه ای تغییر می دهد که احتمال بروز آلزایمر افزایش می یابد.
محققان بر این باورند که افکار منفی سبب استرس می شود و استرس، مهمترین عامل تغییرات پاتولوژیک (آسیب شناسی) مغز است. این مطالعه با بررسی MRI مغزی داوطلبان نشان می دهد حجم هیپوکامپ مغز در افرادی که نسبت به پیری تفکر منفی دارند، به نسبت افرادی که نگرش مثبتی دارند، کوچکتر است. هیپوکامپ بخشی از مغز است که به حافظه مربوط می شود و کاهش حجم آن، اولین نشانه آلزایمر است. به علاوه در مغز این افراد تعداد بیشتری گره و پلاکهای پروتئینی آمیلویید دیده شد که با آلزایمر مرتبط است.
مطالعات نشان می دهد تنها راه حل این مشکل، مبارزه با افکار منفی در رابطه با پیری و قبول آن به عنوان یکی از مراحل زندگی است. نگرش مثبت نسبت به پیری و افزایش سن، روند آلزایمر را کند کرده و احتمال آن را کاهش می دهد.
بیماری پیشرونده آلزایمر شایع ترین نوع زوال عقل است که باعث اختلال در حافظه، تفکر و رفتار فرد می شود. این بیماری از دیدگاه علمی بر اثر کاهش ماده شیمیایی سروتونین در مغز بروز می کند و به این ترتیب انتقال پیام های عصبی مختل می شود. دلیل این بیماری همیشه کهولت سن نیست و عوامل ژنتیکی، سکته مغزی و شوک عاطفی نیز می توانند منجر به این بیماری شوند.
یک پزشک آلمانی به نام آلویس آلزایمر، این بیماری را در سال 1906 شناسایی کرد. در زمان طبابت این پزشک، زنی بر اثر یک بیماری روانی غیرعادی فوت کرد و قبل از مرگش نشانه هایی شامل از دست دادن حافظه، مشکلات تکلم و رفتار غیرقابل پیش بینی در او بارها دیده شده بود.
لویس آلزایمر پس از بررسی مغز این زن دریافت که بافت مغز او طبیعی نبوده است و با مطالعه بیشتر، بیماری زوال عقل را شناسایی کرد. پس از مرگ این دانشمند، شایع ترین نوع بیماری زوال عقل، آلزایمر نام گرفت.
بر اساس آمار مرکز بین المللی آلزایمر، در حال حاضر 46.8 میلیون نفر در سراسر جهان به زوال عقل مبتلا هستند و این تعداد تا سال 2050 میلادی، به 131.5 میلیون نفر به ویژه در کشورهای در حال توسعه می رسد.نتایج این تحقیقات در نشریه Psychology and Aging منتشر شده است.

منبع : irna.ir
482
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید