هر درد سینه‌ای از قلب نیست

 این مهم نیست که کجای قفسه سینه‌تان درد می‌کند و محل درد دقیقا کجاست. اصلا توجه نمی‌کنید آیا در حین فعالیت، درد دارید یا این که هنگام استراحت نیز درد آزارتان می‌دهد. اصلا دقیقا نمی‌دانید درد از چه زمانی شروع شده است و مطمئن هم نیستید با تعریق همراه بوده است یا خیر. فقط حدس می‌زنید چنین دردی ناشی از قلب و احتمالا پیش علامت مشکل جدی‌تری با عنوان حمله قلبی است.
در حالی که چنین برداشتی در بسیاری موارد اشتباه است. کما این‌که متخصصان تاکید می‌کنند اگر محل دردتان درست وسط سینه و روی جناغ سینه است یا در شانه، فک پایین، گردن و پشت سینه انتشار پیدا کرده است احتمالا درد قلبی است و اگر همراه با سوزش گلو باشد و روی زبان‌تان، تلخی نیز داشته باشید باید به دردهای گوارشی شک کنید .
دکتر سعید علیپور، متخصص قلب و عروق در توضیح این که دردهای قلبی چه مشخصاتی دارد، می‌گوید: درد با منشأ قلبی علاوه‌بر قفسه سینه ممکن است در چانه، گردن، بازوها به‌ویژه بازوی چپ، پشت و بالای ناف حس شود و به همین دلیل اغلب با دردهای معده اشتباه گرفته و سبب تأخیر در شروع درمان می‌شود.
وی در گفت‌وگو با جام‌جم تاکید می‌کند: دردهای قلبی معمولا با فعالیت، شروع یا تشدید می‌شود و با استراحت و زیرزبانی تسکین می‌یابد. احساس تهوع یا تعریق سرد همراه درد سینه یا معده، احتمال منشأ قلبی آن را تقویت می‌کند.
دردهای قلبی چقدر طول می‌کشد؟
معمولا درد قلبی حدود ده بیست دقیقه طول می‌کشد. در حالی که دردهای طولانی‌تر از نیم‌ساعت با وجود استراحت، یا علل غیر‌قلبی دارند یا اگر قلبی باشند مطرح‌کننده سکته قلبی هستند که در این صورت اغلب با علائمی نظیر تعریق سرد همراه خواهد بود.
این متخصص با بیان این مطالب می‌افزاید: دردهای گذرا و ثانیه‌ای تیرکشنده نیز معمولا اهمیت بالینی ندارند. دردهایی که با تنفس یا تغییر وضع بدن و با دست زدن تشدید می‌شوند معمولا علل خارج قلبی دارند. توجه داشته باشید التهاب پرده دور قلب و نیز آمبولی ریه که هر دو نیز می‌توانند خطرناک باشند نیز با تنفس و خوابیدن شدت می‌یابند.
نشانه‌های غیرمعمول سکته قلبی
توجه داشته باشید برخی بیماران قلبی به جای درد سینه ممکن است دچار تنگی نفس شوند یا آن را با تپش قلب بیان کنند.
به گفته دکتر علیپور، در افراد پیر و دیابتی نیز ممکن است علائم غیراختصاصی نظیر ضعف و بی‌حالی دلیل مراجعه بیمار باشد که می‌تواند حاکی از سکته قلبی قریب‌الوقوع باشد. البته بعد از یک سکته قلبی وسیع منجر به نارسایی قلب نیز انتظار چنین علائمی را داریم.
وی تاکید می‌کند: باید توجه داشت هرکدام از این علائم در شرایط بالینی دیگر نیز می‌توانند بروز کنند. به عنوان مثال، تعریق سرد می‌تواند به دلیل افت قند یا فشار خون باشد. سرگیجه به‌طور نادر می‌تواند منشأ قلبی داشته باشد آن هم در شرایطی که افت فشار دیده شود. در غیر این‌صورت به دلیل مشکلات گوش داخلی یا مغزی و گاهی نیز عوارض مصرف برخی داروهاست.
نگران تپش قلب‌تان نباشید
خوب است بدانید تپش قلب در اغلب بیماران به‌ویژه جوانان، منشأ غیرقلبی نظیر کم‌خونی، چاقی، بی‌تحرکی، پرکاری تیروئید، تب، ترس و هیجانات روحی و… دارد؛ ولی اگر توأم با درد سینه یا تنگی نفس، افت فشار، کاهش سطح هشیاری و تاری دید باشد لازم است تحت بررسی‌های قلبی نیز قرار بگیرد.
دکتر علیپور با اشاره به این که تپش قلبی که علاوه‌بر شروع ناگهانی و حمله‌ای، خاتمه ناگهانی نیز دارد اغلب با زمینه قلبی است، توضیح می‌دهد: وجود سابقه خانوادگی ایست ناگهانی قلب در بیماری که با تپش قلب مراجعه کرده نیز در تشخیص مشکل قلبی مهم است. در مواردی که حملات تپش قلب، مکرر و گذرا بوده، ولی در زمان معاینه پزشک وجود نداشته باشد معمولا برای تشخیص، تستی به نام هولتر ٢٤ ساعته درخواست می‌شود.
عوامل خطر بیماری قلبی را نادیده نگیرید
بی‌شک برخی افراد به دلایل مختلف ازجمله داشتن زمینه‌های ژنتیک قلبی یا ابتلا به بیماری‌های متابولیکی و نیز سبک نادرست زندگی‌شان، بیشتر در معرض بروز مشکلات و دردهای قلبی هستند.
دکتر علیپور با تائید این مساله اظهار می‌کند: برای افتراق علل مختلف درد سینه، علاوه‌بر ویژگی‌های بیان شده، از عوامل خطر زمینه‌ساز بیماری قلبی مثل دیابت، فشار خون، چربی بالا، سیگار، چاقی و زمینه ارثی بیماری قلبی نیز سوال می‌شود و در صورت شک به قلبی بودن و بسته به‌شدت و کیفیت آن، تست‌های تکمیلی از قبیل تست ورزش، اسکن قلب، اکو یا‌حتی آنژیوگرافی نیز برای بیمار درخواست می‌شود. حتی در مواردی برای پیشگیری از بروز سکته قلبی یا درمان آن ضروری است بیمار بستری شود.
منبع : روزنامه جام جم
431
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید