همسر شکاک تان را مشکوک تر نکنید!!

همسر شکاک داشتن یکی از مشکلاتی است که ممکن است برخی از زوج ها درگیر آن باشند. اگر شما هم همسر شکاکی دارید بهتر است رفتارهای شک برانگیز را کنار بگذارید و رابطه با همسرتان را صمیمانه و عاشقانه کنید.

با همسر بی اعتماد و شکاک چگونه رابطه ای صمیمانه و عاشقانه داشته باشیم؟

بسیاری از اختلاف های بین زن و شوهرها معلول بی اعتمادی هاست. زندگی کردن با یک فرد شکاک و بی اعتماد و برقراری یک رابطه عاطفی باکیفیت با او، شاید کمی سخت باشد. ممکن است شما به دلیل این که حس بی اعتمادی همسرتان را تحریک نکنید، مجبور شوید به فردی محتاط و بدون حس شوخ طبعی تبدیل شوید. شاید با این وضعیت مواجه شده اید که هرگونه تلاش شما برای ایجاد رابطه صمیمانه با فرد بی اعتماد، از سوی او به عنوان حمله تلقی شده و در نتیجه او یا از شما بیشتر فاصله گرفته و یا با خشم و پرخاشگری شما را از خودش دور کرده است؛ بنابراین، هر قدر شما وقت و انرژی خود را صرف رابطه خود با یک فرد بی اعتماد می کنید، پس از مدتی می بینید که مورد اعتماد او واقع نشده و هنوز در اول راه مانده اید.
شاید موضوع نگران کننده تر این است که فرد بی اعتماد و شکاک در صورت احساس توهین و انتقاد، ممکن است دست به واکنش های هیجانی و یا حتی فیزیکی بزند. افراد بی اعتماد ممکن است دائم منتظر خیانت همسرشان باشند، بنابراین اگر با یک فرد بی اعتماد زندگی می کنید، این احتمال وجود دارد که از سوی او بارها و بارها به صورت مستقیم و غیرمستقیم به خیانت متهم شده باشید.

 

چرا همسرم بی اعتماد است؟

اغلب کسانی که در گذشته، عذاب بدرفتاری و بی اعتمادی را چشیده اند، مجموعه پیچیده ای از احساساتی مثل درد، ترس، غضب و سوگ را تجربه کرده اند. در نتیجه روابط فعلی شان هم درد آفرین و تحت تأثیر گذشته است. از آن جا که فرد بی اعتماد احتمالاً در دوران کودکی مورد بدرفتاری قرار گرفته و به اطرافیان خود بی اعتماد بوده است، در دوران بزرگسالی نیز از نزدیک شدن به دیگران و ایجاد رابطه صمیمانه با آن ها هراس دارد. آن ها در روابط خود احساس راحتی نمی کنند. دیگران به جای این که برای شان اطمینان آفرین و شادی بخش باشند، پیش بینی ناپذیر و خطرناک جلوه می کنند. چنین افرادی، فکر می کنند که دیگران به آن ها صدمه می زنند، خیانت می کنند و از آن ها سوء استفاده می کنند؛ پس باید در برابر دیگران همیشه حالت دفاعی داشته باشند. اعتماد کردن برای آن ها سخت است، حتی به نزدیکان. این افراد گمان می کنند که دیگران مخفیانه قصد دارند به آن ها آسیب بزنند. حتی اگر رفتار فردی با آن ها خوب، انسانی و احترام آمیز باشد، در ذهنشان به این می اندیشند که انگار کاسه ای زیر نیم کاسه است. این افراد اعتماد راسخ دارند که سلام گرگ بی طمع نیست. به علاوه این افراد به خودشان و توانایی ها و دوست داشتنی بودن خودشان هم اعتماد ندارند. آن ها شک دارند به این که آن قدر خوب باشند که طرف مقابلشان حاضر باشد با آن ها بماند؛ بنابراین دائم به دنبال نشانه هایی برای این مقصود طرف مقابلشان هستند.

 

با همسر شکاک چه کنیم؟

هر چند زندگی با یک فرد بی اعتماد و شکاک به نظر مشکل می رسد، اما اگر یک همسر بی اعتماد دارید توصیه های زیر می تواند به داشتن رابطه ای با تنش کمتر با همسرتان کمک کند

 در مقابل همسر شکاک تان توقعات غیر واقعی نداشته باشید

در صورتی که بی اعتمادی و بدرفتاری همسرتان تحت تأثیر دوران کودکی اوست، نباید انتظار این را داشته باشید که این مشکل به سرعت رفع شود. گاهی این طور به نظر می رسد که تلاش شما به منظور ایجاد اعتماد و خوش بینی، نه تنها ثمری ندارد، بلکه موجب افزایش خصومت او نسبت به شما می شود و شما را بیش از پیش نسبت به بهبودی شرایط مأیوس می کند. اگر قادر به پذیرش همسر بی اعتماد خود هستید و همزمان امید به درمان دارید، شرایط بهتری برای تحمل بدرفتاری های ناشی از بی اعتمادی خواهید داشت.

 

صبورانه اعتماد همسر شکاک تان را جلب کنید

برقراری رابطه با چنین فردی و جلب اعتماد او، مستلزم عملکرد سنجیده و شکیبایی بسیار است؛ بنابراین به تدریج و بدون هیچ گونه فشار و یا اجباری وارد رابطه با او شوید و اجازه دهید که اندک اندک به شما اعتماد کند. به یاد داشته باشید که به همسر خود درباره اعتماد فرصت لازم را بدهید و اصرار زود هنگام در این باره نداشته باشید؛ برای مثال نگویید: «چرا تو نمی توانی به من اعتماد کنی؟» اگر چنین کنید فرضیه همسرتان مبنی بر این که شما فردی انتقادگر هستید، به اثبات خواهد رسید و در نتیجه با شما مقابله خواهد کرد.

 

اگر چه سخت است؛ اما از همسر شکاک تان خشمگین نشوید

طبیعی است که شما در برابر بدبینی، اتهامات، سرزنش ها و بدرفتاری های او، با خشم و ناراحتی از خود واکنش نشان می دهید. اما مشکل این جاست که این فرد از آن جا که به شما بی اعتماد است، دقیقاً انتظار همین رفتار را از سوی شما دارد.

 

در مقابل همسر شکاک تان لجبازی نکنید

لجبازی کردن شاید روشی برای تخلیه هیجان های منفی نسبت به همسر بدرفتار و بی اعتماد باشد؛ اما پژوهش ها نشان داده است لجبازی و اصرار بر تکرار رفتار نمی تواند چنین مشکلی را حل کند. رفتارهای تلافی جویانه شما سبب می شود که یک بار دیگر همسرتان به این نتیجه برسد که مثل همه افراد دیگر، به شما نیز نمی تواند اعتماد کند. بنابراین از چنین واکنش هایی خودداری کنید. فکر این که یک فرد بی اعتماد، مانند کودکی زخمی و هراسان است، می تواند شما را در کنترل خشمتان نسبت به او یاری کند.

 

همسرتان را مقصر ندانید

به او نشان دهید که او در گذشته مستحق بدرفتاری و مورد سوء استفاده قرار گرفتن نبوده است. افرادی که در گذشته با همسرتان بدرفتاری کرده اند، به احتمال زیاد او را مستحق این بدرفتاری ها و بی اعتمادی ها می دانسته اند. رسیدن به این نتیجه که بدرفتاری در گذشته به خاطر بد بودن او رخ نداده است؛ می تواند به عزت نفس بیشتر او کمک کند.

 

رفتارهای شک برانگیز نکنید

آن چه می تواند بی اعتمادی همسرتان را بیشتر کند، رفتار مبهم، شک برانگیز و یا غیرصادقانه شماست؛ برای مثال اگر به دلایل مختلف که برای خودتان موجه است ترجیح بدهید تماس های تلفنی اعضای خانواده، دوستان و یا همکارانتان را در حضور همسر پاسخ ندهید؛ بدون این که برای او توضیح دهید که این کار را از روی عادت و یا به خاطر خجالت انجام می دهید؛ می توانید زمینه ایجاد شک و بی اعتمادی را در همسرتان فراهم کنید.

 

از یک روان درمانگر کمک بگیرید

اگر بی اعتمادی و بدرفتاری همسرتان شدید است، به ویژه اگر تجارب بدرفتاری در گذشته آسیب جدی به او زده است، از شما نمی خواهیم که به تنهایی با آن روبه رو شوید. در صورت امکان بدون این که همسرتان را متهم به بدبینی کنید و یا او را مقصر بدانید، از درمانگری باصلاحیت برای تغییر این ویژگی کمک بگیرید.

 

منبع : seemorgh.com
554
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید