همیشه بهار گیاه دارویی پوستی

همیشه بهار

سایر اسامی : آذرگون

نام علمی: Calendula officinalis

نام انگلیسی : Marigold

شکل گیاه :گیاهی علفی، یکساله دارای ساقه ای به طول ۲۰ تا ۵۰ سانتی متر است , دارای گلهایی به رنگ زرد مایل به نارنجی که کمی معطر است ، برگهایی ساده بیضوی ، دراز ،پوشیده از کرک ، با کناره های موجدار و به رنگ سبز، مایل به قهوه ای روشن دارد، روی ساقه منشعب آن کاپیتولهای درشت و زیبا ظاهر می گردد که به تناسب گرما و رطوبت محیط زندگی ، به طور منظم صبح ها در فاصله ساعت ۹ تا ۱۰ شکفته و سپس در بعد از ظهرها بین ساعات ۴ تا ۵ جمع می گردد. کاپیتولهای آن دارای دو نوع گل یکی لوله ای و دیگر زبانه ای به رنگ زرد مایل به نارنجی و واقع در حاشیه نهنج است.میوه فندقه و قهوه ای رنگ و سطح آن نا صاف می باشد.

هرچه گلها بیشتر و باریکتر و رنگ گل نارنجی تر باشد خواص دارویی بیشتری دارد.

بیشتر خواص این گیاه مربوط به پوست و مو است .

محل رویش : همیشه‌بهار در ایران از جمله در بلندی‌های بالای ۲۵۰۰ متر در استان کهگیلویه و بویراحمد می‌روید. ولی در اکثر نقاط ایران به صورت کاشته وجود دارد.

اندام دارویی گیاه : گل ها

 

مواد موثره : کاروتنوئیدها – فلانوئیدها – اسید سالیسیلیک – اسانس – کالاندولین

خواص درمانی : به دو صورت خوراکی و موضعی مصرف دارویی دارد.

خواص خوراکی : درمان التهاب معده – قاعده آور – رفع دردهای قاعدگی – صفرا آور – ادرار آور – معرق – کاهنده فشار خون – ضد سرطان – ضد عفونی کننده

خواص موضعی : ضد التهاب – التیام دهنده زخم ها – ضد قارچ – ضد اگزما و خشکی پوست – درمان زخم نوک پستان در شیردهی – ضد آفتاب سوختگی – درمان زخم های واریسی – سرمازدگی – میخچه و زگیل

 

روش استفاده : دم کرده – کرم – کمپرس – پماد – دهان شویه – روغن – پودر

دم کرده : برای مشکلات یائسگی – قاعدگی دردناک ( یک هفته قبل از قاعدگی مصرف شود ) – ورم معده و التهاب آن ( یک فنجان پیش از هر وعده غذایی مصرف شود )

کمک به درمان دردهای واریسی (پارچه خیس شده در دم کرده روی زخم های واریسی و زخم هایی که دیر خوب میشوند . آفتاب سوختگی ها و زخم های ناشی از سرمازدگیکورک و آکنه قرار گیرد.)

 

دهان شویه : محلول دم کرده در زخم های دهان و بیماری لثه به کار میرود ( به صورت غرغره)

پودر : پودر گل خشک شده روی زگیل و میخچه قرار گیرد.

کرم : مشکلات مربوط به التهاب و خشکی پوست مثل اگزما – زخم نوک پستان در شیردهی ( مخلوط شیر مادر و همیشه بهار روی زخم های شیردهی استفاده شود) – سوختگی و آفتاب سوختگی – ضد گزیدگی حشرات و کمک به رفع خارش گزیدگی حشرات و ضد درماتیت گهواره ای ( ادرار سوختگی )

 

برای رفع ادرار سوختگی از دم کرده همیشه بهار برای شستشو محل ادرار سوختگی استفاده شود.

 

روغن : برای رفع اضطراب و خستگی مقداری روغن به آب حمام اضافه شود.

عوارض جانبی : در دوران بارداری مصرف به صورت خوراکی ممنوع است و در دوران شیردهی بهتر است به طور خوراکی مصرف نشود

فراورده های موجود در بازار : پماد کالاندولا (ضد عرق سوز )

 

 

منبع : giahdarman.com
705
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید