هورمون درمانی سرطان پروستات با احتمال بروز آلزایمر مرتبط است

طبق تحلیل گسترده کارشناسان از داده های سلامت، روش متداول هورمون درمانی برای درمان سرطان پروستات به شکل قابل توجهی موجب افزایش ریسک بروز بیماری آلزایمر در مردان می شود.

محققان دریافتند مردان مبتلا به سرطان پروستات که تحت درمان رایج هورمون درمانی با اندروژن قرار می گیرند تقریباً دو برابر بیماران سرطانی که تحت این درمان نیستند، احتمال دارد به آلزایمر مبتلا شوند.
به گفته دکتر «کوین ند»، سرپرست تیم تحقیق از دانشکده پزشکی دانشگاه پنسیلوانیا، این احتمال زمانی بیشتر می شود که فرد بیش از یک سال هورمون درمانی را دریافت کند.
ند در ادامه می افزاید: «ما دریافتیم افرادی که تحت درمان دریافت هورمون اندروژن قرار می گیرند دارای ریسک بالاتر ابتلا به آلزایمر هستند، و افرادی که بیش از یک سال در معرض این درمان باشند، دارای بالاترین ریسک ابتلا به آلزایمر هستند. در مطالعه ما مشخص شد که این تاثیر وابسته به میزان هورمون درمانی است.»
طبق اعلام موسسه سرطان ملی آمریکا، هورمون های جنسی مردانه موسوم به اندروژن، موجب رشد سلول های سرطان پروستات می شود. گاهی اوقات پزشکان برای کاهش روند رشد تومورهای پروستات از داروهایی برای کاهش میزان اندروژن در بدن یا توقف عملکرد اندروژن ها استفاده می کنند.

منبع : مهر
663
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید