ویتامین دی را در پاییز و زمستان بیشتر مصرف کنید

در فصول سرد سال که نور خورشید کاهش می یابد، مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین دی باید افزایش یابد. ترکیب این مواد غذایی با رژیم روزانه، سطح ویتامین دی مورد نیاز بدن را حفظ می کند.

ویتامین دی سبب جذب کلسیم از روده و بازجذب مجدد آن توسط کلیه ها می شود و در افراد سالم این ویتامین چندین ماه در کبد ذخیره می شود.

روغن ماهی: هر 100 میلی لیتر روغن ماهی، 250 واحد ویتامین دی دارد.

ماهی: انواع مختلف ماهی سرشار از ویتامین دی هستند. به خصوص ماهی خام تازه مقدار زیادی ویتامین دی دارد.

شکلات تلخ: این نوع شکلات منبع غنی از آهن، کلسیم، ویتامین دی، ث و ب 1 است و عامل مفیدی برای مرطوب نگه داشتن پوست محسوب می شود.

تخم مرغ: هر دانه تخم‌مرغ حاوی 11 درصد ویتامین دی است. با توجه به این که معمولا بدن همه افراد، بویژه خانم ‌ها، در معرض کمبود ویتامین دی قرار دارد، مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین دی مانند تخم‌مرغ ممکن است مانع از ابتلا به این کمبود شود. اگر همراه با خوردن این خوراکی عالی، کمی هم پیاده‌روی کنید، ویتامین دی و کلسیم بهتر جذب شده و هم تخم ‌مرغ خورده‌ شده راحت ‌تر و بهتر هضم می‌ شود.

محصولات غنی شده با سویا: معمولا محصولاتی که با سویا غنی شده اند هم دارای ویتامین دی هستند و هم دارای کلسیم. کافیست روی جعبه این محصولات را مطالعه نمایید تا از وجود ویتامین دی در آنها اطمینان حاصل کنید.

قارچ: علاوه بر این که منبع خوبی برای ویتامین دی محسوب می شود، حاوی ویتامین ب 5 و مس است. هر 100 گرم قارچ 27واحد ویتامین دی دارد.

منبع : آوای سلامت
451
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید