ویروس تاکاتا در جان خودروهای آلمانی

بیش از ۲/۵ میلیون دستگاه خودروی آلمانی به دلیل مشکلات کیسه هوای تاکاتا اخیراً به نمایندگی‌های این خودروسازان فراخوانده شده‌اند. این فراخوان‌ها پس از گسترش این مسئله در هوندا، فورد و مزدا، و همین‌طور، پس از گزارش دهمین حادثه منجر به مرگ، صورت گرفته است.

از این تعداد، حدود ۸۴۵ هزار دستگاه خودرو سواری و ون از محصولات مرسدس‌بنز می‌شود. در میان خودروهای متأثر از این فراخوان، مدل‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۴ از کلاس C، کلاس E، کلاس GL، کلاس M و کلاس SLK، مدل‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۲ از کلاس R و مدل‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴ از SLC AMG دیده می‌شوند. همچنین مدل‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۴ ون‌های اسپرینتر، همراه با نشان داج، فرایت‌لاینر یا مرسدس شامل این فراخوان هستند. البته به گفته مرسدس، هنوز صدمه و آسیب ناشی از کیسه‌های هوا در محصولات این کمپانی گزارش نشده است. به گزارش وب‌سایت NHTSA، مدل‌های تحت‌تأثیر فراخوان کیسه‌های هوا در بین محصولات مرسدس‌بنز به شرح زیر هستند:
کلاس C
مرسدس‌بنز C230 کمپرسور مدل ۲۰۰۵، مرسدس‌بنز C230 مدل‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷، مرسدس‌بنز C300 مدل‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۱، مرسدس‌بنز C300 فورماتیک مدل‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۱، مرسدس‌بنز C320 مدل ۲۰۰۵، مرسدس‌بنز C350 مدل‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۱، مرسدس‌بنز C63 AMG مدل‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱.
کلاس E
مرسدس‌بنز E350 مدل‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱، مرسدس‌بنز E350 فورماتیک مدل‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱، مرسدس‌بنز E350 کابریولت مدل ۲۰۱۱، مرسدس‌بنز E63 AMG مدل‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱.
کلاس GL
مرسدس‌بنز GL320 بلوتک فورماتیک مدل‌های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰، مرسدس‌بنز GL350 بلوتک فورماتیک مدل‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲، مرسدس‌بنز GL450 فورماتیک مدل‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۲، مرسدس‌بنز GL550 فورماتیک مدل‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۲.
کلاس GLK
مرسدس‌بنز GLK350 مدل‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲، مرسدس‌بنز GLK350 فورماتیک مدل‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲.
کلاس M
مرسدس‌بنز ML320 بلوتک فورماتیک مدل‌های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰، مرسدس‌بنز ML350 مدل‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱، مرسدس‌بنز ML350 فورماتیک مدل‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱، مرسدس‌بنز ML450 فورماتیک هیبرید مدل‌ ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱، مرسدس‌بنز ML550 فورماتیک مدل‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱، مرسدس‌بنز ML63 AMG مدل‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱.
کلاسSLK
مرسدس‌بنز SLK280 مدل ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸، مرسد‌س‌بنز SLK350 مدل ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸، مرسدس‌بنز SLK55 AMG مدل ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸.
SLS AMG
مرسدس‌بنز SLS AMG مدل‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴، مرسدس‌بنز SLS AMG کابریولت مدل ۲۰۱۲، مرسدس‌بنز SLS AMG GT مدل‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴.
کلاس R
مرسدس‌بنز R320 CDI فورماتیک مدل ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰، مرسدس‌بنز R350 فورماتیک مدل‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۲، مرسدس‌بنز R350 بلوتک فورماتیک مدل‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲.

ML 350 4MATIC (W 166) 2011

در میان ۱/۷ میلیون دستگاه خودروی آلمانی دیگری که درگیر این مسئله شده‌اند، ۱۷۰ هزار دستگاه از آنها سهم آئودی است. این در حالی است که آئودی به‌تازگی ۵۸۸ دستگاه از مدل‌های ۲۰۱۵ از Q5 را به دلیل نقص در کیسه‌های هوا فراخوانده است. این فراخوان، شامل مدل‌های زیر از محصولات آئودی می‌شود:
آئودی A3 مدل‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۳
آئودی A4 کابریولت مدل‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۹
آئودی Q5 مدل‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۲
آئودی A5 کابریولت مدل‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱

2013 Audi A3 Sportback

فولکس‌واگن نیز علاوه بر ۱۴۶ مدل تیگوان ۲۰۱۵ به خاطر مشکل کیسه هوای کناری، حدود ۶۸۰ هزار وسیله نقلیه را به شرح زیر فراخوان کرده است:
فولکس‌واگن CC مدل‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۴
فولکس‌واگن جتا اسپورت‌واگن مدل‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴
فولکس‌واگن گلف مدل‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴
فولکس‌واگن ایاس مدل‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴
فولکس‌واگن پاسات مدل‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴ (تولید ایالات متحده)
فولکس‌واگن پاسات سدان و واگن مدل‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۰ (تولید آلمان)

در نهایت، به ب‌ام‌و می‌رسیم که تعداد ۸۴۰ هزار دستگاه وسیله نقلیه را بین سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۵ فراخوان کرده است. این مدل‌ها علاوه بر فراخوان قبلی این کمپانی به خاطر کیسه‌های هوای تاکاتا هستند که حدود ۷۶۵ هزار دستگاه از محصولات ب‌ام‌و را شامل می‌شد. مدل‌های متأثر از فراخوان جدید به شرح زیر هستند:
ب‌ام‌و سری 3 سدان و M3 مدل‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۱
ب‌ام‌و سری 3 واگن مدل‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۲
ب‌ام‌و سری 3 و M3 کوپه و کانورتیبل مدل‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۳
ب‌ام‌و X3 مدل‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۰
ب‌ام‌و X5 و X5 M مدل‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۳
ب‌ام‌و سری 1 کوپه و کانورتیبل مدل‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۳
ب‌ام‌و X6 و X6 M مدل‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۴
ب‌ام‌و X1 مدل‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵

2013 BMW X6
منبع : وب‌سایت پدال
439
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید