پوست نوزاد

پوست نوزاد پس از تولد

پوست نوزاد پس از تولد توسط چربی خاصی بنام ورنیکس پوشیده شده است. ورنیکس یک ماده چرب و سفید رنگ است که در دوران جنینی نیز بدن جنین را پوشانده و از آن محافظت می‌کند و باعث سهولت خروج جنین حین پروسه زایمان می‌شود. پس از تولد نیز علاوه بر حفظ درجه حرارت بدن نوزاد، از او در برابر میکروب‌های مختلف حفاظت می‌‌کند. به همین دلیل توصیه می‌شود این ماده مفید تا چندین ساعت شسته نشود.

رنگ طبیعی پوست نوزاد

رنگ طبیعی پوست در نوزاد رسیده قرمز رنگ می‌‌باشد، اما در مواردی که نوزاد نارس است و زودتر از موقع متولد می‌شود، قرمز تیره به نظر رسیده، ظریف، نازک و شکننده بوده و براحتی کبود شده و یا خونریزی می‌کند. اما در نوزادانی که کمی دیرتر از موقع، تولد می‌یابند، حتی اگر مشکل خاصی نداشته باشند،پوست کمی رنگ پریده‌تر بوده و مختصری ضخیم‌تر از سایر نوزادان است.

رنگ نوك انگشتان

در 1تا 2 روز اول پس از تولد رنگ نوک انگشتان دست و پا کمی کبودتر از سایر مناطق بنظر می‌رسد، این حالت که ناشی از بی‌ثباتی جریان خون در ابتدای تولد است مشکل خاصی نبوده و بتدریج از بین می‌رود.

 ضایعات مسطح قرمز

روی پوست صورت نوزاد بویژه پشت لب بالایی، بالای بینی، پشت پلک‌ها و همچنین ناحیه پشت گردن ضایعات مسطح قرمز رنگی دیده می‌شود، این حالت که ناشی از تجمع عروق مویرگی ریز در زیر پوست است، ایرادی نداشته و در اغلب موارد بتدریج با افزایش سن از بین می‌رود. جالب اینکه در مواقع جیغ کشیدن و یا گریه کردن رنگ این ضایعات تشدید می‌یابد.

 لكه‌های مغولی

لکه‌های مغولی، لکه‌هایی با حدود مشخص به رنگ خاکستری یا آبی تیره بوده که در بسیاری از نوزادان سیاه پوست و گاهی نیزدر نوزادان سفید پوست در ناحیه باسن، پشت کمر و حتی گاهی در سایر مناطق دیده می‌شود. این ضایعات که در اصطلاح عامیانه ماه گرفتگی گفته می‌شود (و به آن هیچ ربطی ندارد)، هیچ اهمیت بالینی نداشته و اغلب در عرض یکسال پس از تولد از بین میرود.

 ضایعات سفید

ضایعاتی مروارید شکل و سفید كه روی پوست ناحیه گونه ها و گاهی پیشانی، بینی و چانه نوزادان  دیده می‌‌شود، میلیا نام داشته،ناشی از ناکامل بودن ساختمان پوست نوزاد بوده و بتدریج بعد از چند ماه از بین می‌رود.

 ضایعات سفید در زمینه حاشیه قرمز رنگ

در روز 2 تا 3 پس از تولد ضایعات سفید بسیارکوچکی در زمینه حاشیه قرمز رنگی روی پوست صورت، تنه و  اندام‌ها ظاهر می‌‌شود و معمولاً طی روزهای 6 تا 7 پس از تولد از بین می‌رود، این ضایعات که اریتم توکسیکوم نام دارد، نیز اهمیت خاصی ندارند.

 پوسته روی سر

پوسته‌های روی سر، اختلال شایع و بی‌خطری است که به صورت پوسته‌های ظریف و گاهی کاملاً ضخیم، چرب و زردرنگ است. به این حالت که در اصطلاح کلاه گهواره گفته می‌شود، ممکن است بین دو هفتگی تا 3 ماهگی دیده شده و معمولاًبعد از چندین ماه خود به خود برطرف می‌گردد. علت ایجاد این پوسته‌ها، آنست که غدد چربی موجود در پوست سر بیش از حد چربی ترشح می‌کنند و این چربی‌ها تبدیل به پوسته‌هایی خشک می‌شوند و می‌ریزند. برای برداشتن پوسته‌ها بهترین راه، استفاده از روغن مخصوص کودک یا روغن زیتون قبل از حمام بوده، تا پوسته‌ها بریزند و با استفاده یک شامپوی ملایم مخصوص بچه شسته شود.

 زردی نوزاد

زردی نوزاد نیز یکی دیگر از حالات پوستی است که معمولاً روز 2 تا 3 پس از تولد آغاز شده، به تدریج به سمت سینه و شکم گسترش یافته و در اینصورت بررسی و اقدامات لازم دارد. در صورت گریه کردن و بی‌قراری رنگ زرد در اطراف بینی و لبها  مشخص تر خواهد بود.لازم بذکر است بیشتر موارد فوق گرچه بی‌اهمیت و بی‌خطر است، اما به جهت افتراق از علل جدی و مهم باید توسط پزشک مشاهده شوند.

منبع : zendegionline.ir
705
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید