پیشانی برآمده می‌خواهید یا اتوکشیده؟!

می‌گویند سرنوشت آدم‌ها را از پیشانی‌شان می‌شود، خواند؛ اصلا از خود کلمه هم مشخص است، می‌گویند «سر» نوشت. یعنی کسی که پیشانی بلندی دارد، می‌گویند بختش بلند است و خلاصه همه‌جوره بخت و سرنوشت را به پیشانی گره می‌زنند. اما حالا پیشرفت علم کاری کرده که حتی به پیشانی هم نمی‌توان اعتماد کرد. هستند افرادی که این روزها به پیشانی بلند و بخت بلند و این حرف‌ها کاری ندارند و می‌خواهند در پیشانی‌شان دست ببرند.
بله، پیشانی بلند از قدیم قشنگ بوده اما کسانی هستند که می‌خواهند با عمل جراحی پیشانی را کوتاه کنند. علم و تکنولوژی هم که منوی آزاد دارد و هر نوع خواسته انسان را برآورده می‌کند. جراحی پیشانی عملی است که شاید حتی اسم آن را نشنیده باشید اما در تهران کسانی هستند که برای این جراحی به مطب متخصصان زیبایی مراجعه می‌کنند. صحبت‌های کارشناسانه دکتر علیرضا شهاب‌الدین، متخصص جراحی را درباره این جراحی و عوارض احتمالی‌اش بخوانید.
 حکایت جراحی پشت جراحی
وقتی وارد مطب می‌شوم او را می‌بینم که همراه خانم میانسالی روی صندلی انتظار نشسته است. چهره‌ای معمولی دارد. از آنها که نمی‌توانی بگویی زیباست و در عین حال که زشت هم نیست. کنارش می‌نشینم و به بهانه اینکه من هم می‌خواهم عمل جراحی انجام دهم با او همکلام می‌شوم. نزدیک 45‌ساله و مجرد است و برای کوتاه کردن پیشانی آمده است. خودش می‌گوید: «‌قبل از همه چیز احساس کردم بینی بزرگی دارم که صورتم را خیلی زشت کرده است.

همه نکاتی که درباره جراحی پیشانی و شیوع آن باید بدانید

چند سال پیش جراحی بینی را انجام دادم. اگرچه بینی‌ام کوچک شد اما وقتی جلوی آینه می‌ایستادم راضی نبودم؛ به‌نظرم چانه‌ام بیش از اندازه دراز به نظر می‌رسید. تصمیم گرفتم چانه‌ام را عمل کنم. بعد از عمل چانه، به‌نظرم پیشانی‌ام هم زیادی بلند است و می‌خواهم پیشانی‌ام را کوتاه‌تر کنم.» بین صحبت‌هایش چندبار از من می‌پرسد: «به‌نظرت عمل بینی و چانه‌ام خوب بوده؟ بینی‌ام قشنگ شده؟» و من هربار در جوابش می‌گویم: « بله، به‌نظرم خیلی قشنگ شده‌ای. جراحی خوبی داشته‌ای.» اما او هربار با اصرار و نوعی ناامیدی خاص می‌گوید: «اما به‌نظر خودم خیلی خوب نشده.
دلم می‌خواست بهتر و قشنگ‌تر از این می‌شد؛ راضی نیستم.» خانمی که کنارش نشسته و می‌گوید مادرش است میان صحبت‌های‌مان می‌پرد و با ناراحتی و نارضایتی می‌گوید: «از دستش خسته شده‌ام؛ هر روز باید در بیمارستان‌ها و کلینیک‌های مختلف باشم تا جراحی جدیدی انجام دهد. از وقتی پدرم فوت کرد و املاک او به من رسید در حال خرج کردن برای جراحی‌های مختلف او هستم. تا به حال 80میلیون تومان برای جراحی بینی، چانه، تزریق ژل لب و گونه و چه و چه پرداخته‌ام.
حالا هم که عمل جدید پیشانی.» و با خشم سر خود را برمی‌گرداند. چند دقیقه دیگر کنارشان می‌نشینم که ببینم از تصمیم خود پشیمان می‌شود یا نه. منشی نام دختر را صدا می‌زند و او مصمم به اتاق جراحی می‌رود. نزدیک یک ساعت پشت در اتاق می‌نشینم تا نتیجه جراحی را بدانم. او را از اتاق جراحی بیرون می‌آورند، حال چندان مساعدی ندارد. مادرش به من می‌گوید: «دعا کن این بار دیگر عمل کردن سر و صورت، از سرش بیفتد.»
جراحی پیشانی با چه هدفی انجام می‌شود؟
دکتر شهاب‌الدین درباره عمل پیشانی می‌گوید: عمل جراحی پیشانی یکی از روش‌‌های لیفت ناحیه پیشانی و ابرو است و این عمل بیشتر برای این مورد به کار می‌رود. به‌طور طبیعی وقتی سن بالاتر می‌رود چروک پیشانی و افتادگی ابرو و… اتفاق می‌افتد که برای کسانی که قصد عمل زیبایی دارند از عمل جراحی پیشانی برای لیفت کردن استفاده می‌شود.
با این روش پوست ناحیه پیشانی و ابرو بالا کشیده می‌شود. اما این عمل برای کسانی که اصرار دارند پیشانی خود را کوتاه کنند نیز به‌کار می‌رود که البته روش روتین و رایجی نیست و کمتر انجام می‌شود. فقط برای کسانی که واقعا به این عمل جراحی نیاز دارند، ممکن است این کار را انجام دهیم. به‌طور کلی جراحی کوتاه کردن طول پیشانی یک عمل خاص است که بسیار به‌ندرت انجام می‌شود و اگر فردی اصرار زیاد برای این جراحی داشته باشد آن را انجام می‌دهیم. اما در هر صورت فردی که خواهان این جراحی است باید از عوارض آن آگاه باشد تا بتواند تصمیم درستی بگیرد.
جراحی پیشانی چطور انجام می‌شود؟
برای انجام عمل پیشانی پوست سر را از ناحیه خط رویش مو برش سراسری داده، پوست پیشانی را آزاد می‌کنیم. پوست پیشانی را بالا می‌کشیم، اضافی پوست را بر می‌داریم و به محل جدید بخیه می‌کنیم. این عمل باعث می‌شود که پوست صاف شده، کشیده شود و ابرو بالاتر برود. این روش برای کسانی مناسب است که هدف‌شان لیفت کردن است. از همین روش برای کسانی که به‌طور مادرزادی پیشانی بسیار بلند و غیر‌طبیعی دارند هم استفاده می‌شود اما یک تفاوت وجود دارد.
ممکن است فرد جوانی مراجعه کند و شاکی باشد که پیشانی بسیار بلندی دارد و نیاز به اصلاح دارد، چون چین و چروک زیادی وجود ندارد نیازی نیست که پوست پیشانی بالا کشیده شود. می‌توان از روش دیگری استفاده کرد که در آن پوست سر را از پشت آزاد می‌کنیم. یعنی از وسط سر پوست را آزاد کرده و در‌واقع پوست سر را (به‌جای پیشانی) می‌کشیم و به جلو می‌آوریم. در این حالت خط رویش مو پایین‌تر می‌آید و پیشانی کوتاه می‌شود.
عوارض جراحی پیشانی را بشناسید
دکتر شهاب‌الدین معتقد است: انجام این جراحی صرفا برای کوتاه کردن پیشانی است که به‌دلیل عوارض جانبی، آن را توصیه نمی‌کنیم. او عوارض جراحی پیشانی را این‌طور توضیح می‌دهد:
باقی ماندن جای زخم: اولین عارضه این است که خط برش که از محل رویش مو است همیشه کاملا باقی می‌ماند و دیده می‌شود که اگر فرد جوان باشد بالطبع مشکلات زیبایی برایش بیشتر خواهد بود.
بی‌حسی پوست سر: مشکل دیگری که در پی این جراحی به‌وجود خواهد آمد این است که پوست ناحیه‌ای که مورد جراحی قرار گرفته (یعنی از محل رویش مو تا جایی که پوست از سر جدا شده) بی‌حس خواهد شد. زیرا این برش باعث قطع شدن اعصاب پوستی این ناحیه می‌شود. این موردی است که شاید بسیاری از افراد از آن بی‌اطلاع باشند و بعد از عمل متوجه شوند، بنابراین سرما، گرما، بریدگی سطحی، ضربه یا آسیب و… در این ناحیه از پوست حس نخواهد شد که حس نکردن همین‌ها ممکن است باعث آسیب‌های دیگری شود.
ریزش مو: درباره این عمل خاص، بلند کردن پوست سر به خودی خود می‌تواند در خونرسانی به این ناحیه مشکل ایجاد کرده و باعث ریزش مو در کل ناحیه جلوی سر شود.
خونریزی و عفونت: مثل هر عمل جراحی دیگری غیر از عوارض مربوط به بیهوشی، خونریزی یا عفونت محل جراحی نیز وجود دارد.
فشار در محل بخیه: اگر این عمل توسط پزشکی که جراح پلاستیک نیست و تخصص کافی ندارد انجام شود ممکن است به شیوه کاملا درستی انجام نشود و عوارض بیشتری به‌همراه داشته باشد. مثلا ممکن است پوست سر بیش از حد کشیده شود، به زور دو محل جدید را به هم رسانده باشد و در محل بخیه فشار وارد شود که این کشش احتمال باز شدن زخم و ریزش مو را بیشتر می‌کند. مهم‌تر از اینها کشش و فشار زیاد باعث می‌شود که جای برش و زخم پهن‌تر از حالت عادی باقی بماند و به لحاظ زیبایی مشکل بیشتری ایجاد شود. اگر در جراحی موفق جای زخم به قطر یک‌ میلی‌متر باشد، در این حالت دو تا سه میلی‌متر قطر خواهد داشت.

همه نکاتی که درباره جراحی پیشانی و شیوع آن باید بدانید

چقدر باید هزینه کنید؟
هزینه عمل در بیمارستان‌های مختلف و برای پزشکان مختلف، متفاوت است. از طرفی چون عمل زیبایی است بیمه‌ها هزینه را متقبل نمی‌شوند. لیفت پیشانی در مراکز دولتی حدود 5تا 6میلیون و در مراکز خصوصی تا 10میلیون تومان هزینه دارد. اگر لیفت لازم نباشد و فقط پایین آوردن خط رویش مو باشد هزینه‌ها کمتر خواهد بود.
به مشکلات پوستی توجه کنید
برای عمل لیفت اگر فرد در سنین بالا باشد و چین و چروک در صورت داشته باشد، می‌توان این عمل را انجام داد. اما برای عمل کوتاه کردن پیشانی شرایط سنی خاصی وجود ندارد و فقط رسیدن به بلوغ کافی است، چون در سنین رشد نباید برشی ایجاد کرد زیرا جای آن بیشتر باقی خواهد ماند و باعث ایجاد مشکلاتی در محل رویش مو خواهد شد. کسی که سن رشد را گذرانده خط رویش مویش مشخص شده، اجزای صورت شکل گرفته و می‌تواند این کار را انجام دهد. اینکه فرد بتواند جراحی را تحمل کند، کافی است اما کسانی که بیماری پوستی دارند باید مراقب باشند زیرا ممکن است مشکل‌شان شدیدتر شود.
آیا نیاز دارید پیشانی‌تان کوتاه شود؟
دکتر شهاب‌الدین نیاز واقعی به این جراحی این‌طور توضیح می‌دهد: عدد خاصی وجود ندارد که بگوییم کسی که طول پیشانی‌اش عدد خاصی است باید آن را بلند‌تر یا کوتاه‌تر کند. افراد ممکن است به‌دلیل وسواس و حساسیت زیاد تصور کنند که پیشانی بلندی دارند اما در حقیقت باید بین اجزای صورت هماهنگی و تناسب وجود داشته باشد. برای تعیین تناسب بین اجزای صورت، سه ناحیه را باید در‌نظر گرفت.
از چانه تا خط زیر بینی، از خط زیر بینی تا بین دو ابرو و از بین دو ابرو تا خط رویش مو. اگر این سه قسمت صورت تقریبا هم‌اندازه باشد صورت متناسب است و نیازی به جراحی وجود ندارد که در اکثر افراد هم همین‌طور است. اما اگر فاصله بین دو ابرو تا خط رویش مو از دو قسمت دیگر بسیار بیشتر باشد، فرد به کوتاه کردن پیشانی نیاز دارد که افراد بسیار کمی واقعا به این عمل نیاز دارند. در این صورت هم باز تاکید می‌کنم که این عمل را به‌دلیل شرایط خاص و عوارضی که دارد توصیه نمی‌کنم. این افراد اگر به کوتاه کردن پیشانی اصرار دارند، می‌توانند از کاشت مو استفاده کنند.
جایگزین جراحی چیست؟
در حال حاضر در دنیا برای کسی که نیاز به لیفت ندارد و فقط به‌دنبال کوتاه کردن پیشانی است از این عمل جراحی بسیار کم استفاده می‌کنند. برای کوتاه کردن پیشانی بیشتر از کاشت مو و پایین آوردن خط رویش مو استفاده می‌کنند که عوارض کمتر و نتیجه مطلوب‌تری دارد. به‌علاوه اینکه در روش کاشت مو، جای برش روی پیشانی باقی نمی‌ماند.
با «فوق‌تخصص جراحی پلاستیک» مشورت کنید
دکتر شهاب‌الدین توصیه می‌کند: در حال حاضر بسیاری از اعمال زیبایی را پزشکانی انجام می‌دهند که جراح پلاستیک نیستند اما در تبلیغات عنوان «جراح پلاستیک» را قید می‌کنند. باید توجه داشته باشید که جراح عمومی برای اینکه تخصص خود را جراح پلاستیک قید کند، به لحاظ قانونی منعی ندارد. اما به‌هرحال یک جراح عمومی با نکات و ریزه‌کاری‌های جراحی پلاستیک آشنایی تخصصی و دقیق ندارد، مثلا درباره عمل پیشانی دیده شده که به‌دلیل عدم تخصص پزشک، ابروها نامتقارن بوده و در جای خود نیست، برش مناسب نبوده و به‌طور کلی نتیجه رضایت‌بخش نبوده است، بنابراین کسی که تصمیم به جراحی پیشانی دارد، حتما باید با پزشکی که عنوان «فوق‌تخصص جراحی پلاستیک» دارد، مشورت کند.

منبع : مجله سیب سبز
540
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید