پیوندهای اعضاء شگفت انگیز در علم پزشکی:

پیوند کبد، کلیه و قلب اگرچه جالب و مهم و حیات بخش هستند اما مدت هاست که انجام می شوند و خبر جدیدی نیستند. باید از گره پزشکان پیشرو در انجام این گونه جراحی های حیات بخش تشکر کرد.

  • پیوند رحم:

محققان Cleveland Clinic اعلام کردند که آنها پیوند رحم را در 10 زن که یا رحم نداشتند یا به دلیلی این عضو از بدن آنها خارج شده است را انجام خواهند داد . آنها اعلام کرده اند به دنبال زنان 21 تا 39 سال هستند که این ارگان را ندارند.این پیوند باب جدیدی را برای آنها که نمی توانند بچه دار شوند باز می کند.

  • پیوند صورت:

پیوند اعضاء صورت اولین بار در سال20005 در فرانسه انجام شد. در سال 2010 در اسپانیا پیوند کل صورت انجام گرفت . به تازگی پیوند کامل صورت پس از 26 ساعت جراحی بر روی Hardison آتش نشان صورت پذیرفت. این پیوند می تواند تاثیر زیادی در کیفیت زندگی افراد داشته باشد، دیدن، جویدن، صحبت کردن و حتی تنفس از راه بینی و عملکرد را بهبود می بخشد.

  • پیوند دست:

تابستان سال 2015 این پیوند بر روی Zion Harvey ،  پسر 8 ساله که بر اثر عفونت دست خود را از دست داده بود ، انجام شد. این عمل که در بیمارستانی در فیلادلفیا انجام شد حدود 10 ساعت به طول انجامید. این عمل نیاز به مراقبت های خاص بعد از عمل دارد. اولین پیوند دست در بیمارستانی در لیون فرانسه در سال 1998 توسط یک تیم بین المللی انجام گرفت.

  • پیوند روده:

این پیوند یکی از نادرترین پیوند هاست و زمانی انجام می شود که فرد بنا به دلایلی مثل بیماری Crohn ، بیش از نیمی از روده کوچک خود را از دست داده باشد. این پیوند اولین بار در آلمان در سال 1988 انجام شد و داروهای جدید anti-rejection کمک کردند تا این پیوند حالت ایده ال داشته باشد.

  • پیوند مدفوعی:

این پیوند شاید کمی غیر معمول و دور از تصور به نظر برسد ، اما برای افرادی که دچار مشکلات فلور میکروبی روده هستند کمک بزرگی است. این پیوند به طور مثال برای کسانی انجام می شود که دچار عفونت باکتریایی clostridium difficile شده اند که بسیار سخت درمان می شود. این پیوند موفقیت 9% دارد اما همین مقدار می تواند تا حد زیادی به بهبود کیفیت زندگی بیماران کمک کند. این پیوند بسیار قدیمی است ، در قرن 4 این پیوند در چین انجام شده است. این پیوند در طب مدرن امروز برای اختلالات شدید گوارشی ناشی از فلور میکروبی دستگاه گوارش، مانند زخم های گوارشی ، سندروم روده تحریک پذیر و Crohn’s disease راه درمان است.

منبع : سلامت دیجیتال
1175
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید