چرا ازدواج می‌کنیم؟

یک مشاور خانواده و مدرس دانشگاه گفت: «دلایل متعددی برای ازدواج وجود دارد که از مهم‌ترین آنها می‌توان به داشتن یک همراه و هم‌صحبت و شریک جنسی، دریافت عشق و محبت و صاحب فرزندشدن اشاره کرد.»

دکتر فاطمه آذرتاش، با بیان این مساله گفت:‌ «یکی از دلایل ازدواج، مصاحبت و همراهی است. درواقع شریک شدن با دیگری در زندگی دلیل رایج و مناسبی برای ازدواج است و این مصاحبت و همراهی به این معناست که در سفر زندگی، شریک و همراهی داشته باشیم. البته در این شرایط توجه به دو نکته حائز اهمیت یعنی داشتن هدفی مشخص و مشترک الزامی است؛ زیرا همراهی با فردی که قصد معینی ندارد، چندان رضایت‌بخش نیست و اگر هم دیگری را با اجبار همراه خودمان کنیم باز هم این سفر دلنشین نخواهد بود چراکه تعارض و دلزدگی را در خودش نهفته دارد.»

وی به دومین دلیل ازدواج، یعنی عشق و صمیمیت اشاره کرد و توضیح داد:‌ «نیاز به عشق و صمیمیت با نیاز به مصاحبت و همراهی رابطه دارد و محبت اصیل و حقیقی برای فردفرد آدمیان، هدیه‌ای فوق‌العاده است و از طرفی ما می‌توانیم از طریق ازدواج، نیاز اساسی انسان به عشق و صمیمت را برطرف بکنیم.»

این مشاور خانواده در ادامه با هشدار اینکه گرچه انتخاب یک شریک جنسی مناسب یکی از دلایل ازدواج است ولی اگر ارتباط جنسی دلیل اصلی برای ازدواج باشد، این ازدواج، موفق نخواهد بود، گفت: «ازدواج، منبع باثباتی برای ارضای جنسی هر دو نفر است و راهی است مشروع و مجاز برای بروز هیجانات و رفتارهای جنسی که طرفین باید نسبت به نیازهای جنسی یکدیگر مسئول و متعهد باشند اما اگر ارتباط جنسی دلیل اصلی ازدواج باشد، معمولا با ازدواج موفقی روبرو نخواهیم شد.»

وی با بیان اینکه چهارمین دلیل ازدواج، والدشدن است، گفت: «دلیل رایج دیگری که برای ازدواج وجود دارد، والدشدن است. والدشدن محبتی آمیخته با تضاد است؛ از یک سو تربیت فرزند وظیفه‌ای سخت و اغلب دلسردکننده است اما از طرف دیگر، کاری بسیار رضایت‌آور است. وقتی فرزندان بزرگ و به حد کافی مستقل می‌شوند، اکثر والدین بیان می‌کنند که این تجربه برای آنها بسیار قشنگ بوده. درحقیقت، صاحب فرزندشدن می‌تواند بر ازدواج تاثیر مثبت یا بالعکس تاثیر منفی و مخربی داشته باشد. معمولا‌ زوج‌هایی که با موفقیت فرزندان خودشان را بزرگ کرده‌اند، انسجام خوبی را بین خودشان ایجاد می‌کنند و از آنچه که با هم انجام داده‌اند، احساس افتخار و غرور می‌کنند. از این رو باید به تربیت فرزندان اهمیت داد چراکه همین تربیت صحیح می‌تواند باعث استحکام خانواده شود.»

آذرتاش درنهایت با توصیه‌ای به زوجین و دختران و پسران مجرد خاطرنشان کرد: «درصورتی که فردی متاهل است، پیشنهاد می‌شود که به این موارد توجه کند و ببیند که آیا این موارد را در زندگی‌اش رعایت کرده تا به استحکام آن کمک کند واگرنه، از امروز تصمیم بگیرد که به موارد گفته شده اهمیت دهد و تغییراتی در جهت رسیدن به این اهداف که اهداف ازدواج است، انجام دهد و اگر هم فردی مجرد است، دلایل ازدواج را با دلایل گفته شده، مقایسه کند و اگر خارج از این دلایل است حتما تجدیدنظری در اولویت‌ها به وجود بیاورد.»

منبع : salamaneh.com
514
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید