چرا سرعت سوخت و ساز بدن پایین می آید؟

علائم بسیاری هست که نشان می دهند سرعت سوخت و ساز پایین آمده. دکتر برایان گرت، پزشک ورزشی کایروپراکتیک می گوید: مشهود ترین آنها اضافه شدن وزن، ناتوانی در کاهش وزن، میل به غذاهای قندی، خشکی پوست، ریزش مو و از دست رفتن قابلیت ارتجاعی پوست است.
او می گوید برخی از دلایل اصلی کاهش سرعت سوخت و ساز مربوط به مشکلات تیروئید، سطح کورتیزول ( استرس )، مشکلات غده آدرنال، برنامه غذایی ضعیف و فعالیت فیزیکی پایین است. این موارد را نیز در کند تر شدن سرعت سوخت و ساز دخیل بدانید:

–    کم آب شدن بدن
–    پایین بودن بافت عضلانی بدن
–    سن
–    تغییرات هورمونی
–    کمبود خواب
–    مدیتیشن
–    ژنتیک
بازگشت به حالت اول
خبر خوب! سوخت و سازمان می تواند تغییر کند و یا اگر بخواهم دقیق تر بگویم، سوخت و ساز بدنمان با سبک زندگی هوشمندانه تر می تواند تغییر کند. دکتر لین اندرسون متخصص تغذیه می گوید: سوخت و ساز بدن چیزی نیست که نتوان تغییرش داد، می توان با تغییراتی در سبک زندگی، کاری کنیم که سوخت و ساز بدنمان تاثیر گذارتر و مناسب تر کار کند. سالم غذا خوردن و ورزش کردن دو راه برای بهبود سرعت سوخت و ساز هستند.
اولین و بهترین راه برای افزایش سرعت سوخت و ساز ساخت عضله است. هر نوع ورزش قدرتی، چه یوگا، تمرین با وزن بدن یا انجام چند حرکت شنا می تواند سرعت سوخت و ساز بدن را بالا ببرد. وقتی بافت عضلانی زیاد باشد ضرورتا نیاز به گرما و سوخت بیشتر نیز هست، که باعث می شود عضله کالری بیشتری بسوزاند و در مقابل سوخت و ساز افزیش پیدا کند.
اما مجبور نیستید تبدیل به یک وزنه بردار حرفه ای شوید تا مزایای بافت عضلانی شامل حالتان شود. وقتی ورزش هوازی انجام می دهید سوخت و ساز بدن را تحریک می کنید که تا چهارده ساعت آینده سریعتر کالری بسوزاند، حالا اگر این ورزش هوازی شدید باشد چه؟ پس سعی کنید ورزش هوازی و قدرتی را در کنار هم انجام دهید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

با غذا خوردن سرعت را بالا ببرید
در کنار ورزش کردن و افزایش بافت عضلانی باید غذاهایی بخوریم که به ساخت عضلات کمک کنند. در ادامه مجموعه غذاهایی که برای ساخت عضله نیاز داریم را به شما معرفی می کنیم:
پروتئین ها:
–    سفیده تخم مرغ
–    گوشت بدون چربی و یا غذاهایی که با آهن غنی شده اند
–    سالمون
–   شیر
–    گردو
–   بادام
–   عدس
–   دانه سویا
میوه و سبزیجات:
–    توت ها
–    مرکبات، مانند لیمو و گریپ فروت
–    فلفل تند
–    هویج
–    اسفناج

گیاهان، ادویه جات و غیره:
–    چای سبز
–   دارچین
–   سیر
–   پودر فلفل قرمز
–   زنجبیل
–    زردچوبه
–    قهوه
برای بالا نگه داشتن سرعت سوخت و ساز بسیار مهم است که غذاهای واقعی میل کنید و همچنین سعی کنید مرتب غذا بخورید ( وعده ای را جا نندازید ) همانطور که قبلا هم ذکر شد کم آب شدن بدن می تواند سرعت سوخت و ساز را پایین بیاورد پس مطمئن شوید که در طول روز به اندازه کافی آب می نوشید.

منبع : وب سایت دکتر کرمانی
473
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید