چرا قاعدگی همچنان به عنوان رمز و رازهای پزشکی باقی مانده است؟

اینکه چرا قاعدگی در زنان رخ می دهد همچنان برای پزشکان و محققان معماهایی حل نشده دارد.

اما اندک اطلاعاتی بدست آمده که چرا و چطور این پدیده انجام می شود. این مسئله زمانی بیشتر مورد توجه قرار می گیرد که علائم و عوارض این دوره جنسی در زنان سبب بروز مشکلات عدیده ای برای 20 تا 30% بانوان می شود که در مورد بسیاری در ماه یک هفته آنان را از زندگی طبیعی و عادی دور نگه می دارد.

Hilary Critchley محقق و پزوهشگر ob-gyn and reproductive health researcher at the University of Edinburgh می گوید : این پدیده لازمه توانایی تولید مثلی در انسان است . اما این موضوع کمتر توسط محققان پرداخته شده است در حالیکه بسیاری از سوالات در این خصوص بدون پاسخ مانده اند.

یکی از این سوالات این است که چرا برخی زنان خونریزی های شدید دارند و همین افراد اغلب دچار فیبروم واندومتریوز نیز می شوند، درمقابل افرادی هستند که خونریزی های شدید دارند اما با این مشکلات درگیر نمی شوند.

محققان می گویند نمی دانند که آیا خونریزی های شدید لایه پنهان کننده مشکلات بعدی هستند یا خیر . به این معنی که ممکن است فیبروم و کیست ها باشند اما اول خونریزی های شدید بروز کند. آنها نمی توانند بگویند که خونریزی شدید و فیبروم چه شباهتی با خونریزی شدید و اندومتریوزیس دارند.

اما این مهم وجود دارد که خونریزی های شدید سبب بروز بسیاری از اختلالات در افراد می شود. محققان می گویند زنان در هر ماه 35میلی لیتر خون از دست می دهند و می گویند اگر این مقدار به 60 میلی لیتر برسد این زنان دچار آنمی می شوند واگر به 80میلی لیتر برسد این زنان دچار مشکلاتی می شوند که باید به سرعت تحت درمان قرار گیرند.

محققان می دانند که کاهش سطح هورمون پروژسترون سبب بروز این پدیده در زنان می شود، اگر تخمک گذاری انجام شود ولی بارداری ایجاد نشود ،قاعدگی رخ می دهد. اینکه چرا برخی افراد با داشتن قاعدگی های منظم دچار اختلال در باروری هستند نیز برای محققان به عنوان یک سوال مطرح است.

بدست آوردن درک صحیح از التهاب و ریزش اندومتریوم ، به محققان کمک می کند تا دریابند که چرا خونریزی های شدید در برخی زنان رخ می دهد و یا اینکه چرا بیماری های التهابی دیگر مانند آرتریت روماتوئید ، لوپوس و نقرس در بدن رخ می دهد.

اختلالات قاعدگی به عنوان یک اختلال مدرن مطرح می شود. محققان بسیار علاقه مندند که بدانند چه داروهایی می تواند به کاهش خونریزی های شدید کمک کند و چطور می توانند التهاب موجود در رحم و تخمدان را کاهش دهند. این درحالی است که بسیاری از زنان به دلیل خونریزی های شدید مجبور می شوند که رحم خود را بردارند و این درحالی است که برخی از آنها جوانند و حتی فرزند هم ندارند.

منبع : سلامت دیجیتال
471
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید