چطور با شوره سر کنار بیاییم؟

این پوسته های سفید بر روی موی سر شما نشانه کثیفی نیست ، این ها سلول های مرده پوست سر شما هستند که گاه با خارش نیز همراه می شوند .

گاه ممکن است به دلیل نوع موادی که برای رنگ مو و یا مدل مو های خود استفاده می کنید، پوسته هایی بر روی سر شما دیده شود که این ها نباید با شوره سر اشتباه گرفته شوند. اگر نوع ماده مورد استفاده را تغییر دهید این مشکل نیز برطرف می شود.6-2

شوره می تواند در نقاط دیگری غیر از پوست سر نیز ایجاد شود . از جمله این مکان ها می توان به پلک ها ، گوش و سینه اشاره نمود که این ها فرم ملایم seborrheic dermatitis هستند .

اگر پوست شما قرمز و چرب هستند حتما باید با پزشک متخصص پوست مشورت کنید.

6-3

شامپوهای مختلفی برای رفع شوره سر وجود دارند که می توانید از آنها استفاده کنید. ترکیبات موجود دراین شامپوها معمولا شامل این موارد می شود : Ketoconazole ( درمان شوره سر به علت قارچ های پوستی) ، Salicylic acid ( این ترکیب سبب خشکی پوست شده و خارش را ممکن است همراه داشته باشد)، Selenium sulfide ، Tar ( این ترکیب رنگ موهای شما را تغیییر می دهد)، Zinc pyrithione ( رفع شوره سر ناشی از قارچ).

6-4

از درمان های طبیعی برای شوره سر استفاده کنید. شامپوهایی که حاوی روغن زیتون، روغن درخت چای و علف لیمو هستند کمک بزرگی می کنند.6-5

در هنگان شستن موی سر ، از انگشتان خود کمک بگیرید. با ناخن پوست سر خود را مالش ندهید.حتما از شامپوی ضد شوره استفاده کنید.6-6

از نور خورسید استفاده کنید. حتما در روز زمانی را برای نشستن زیر نور آفتاب اختصاص دهید. در این میان کرم ضد آفتاب را فراموش نکنید.

6-7

اگر از شامپوی ضد شوره استفاده می کنید و نکات لازم را رعایت کرده اید اما باز هم شوره سر شما را آزار می دهد ، زمانی است که باید با پزشک خود مشورت کنید.

6-8

شوره سر اغلب به دلیل وجود قارچ هایی است که روی پوست سر زندگی می کنند. گاه ممکن است این قارچ ها سبب خارش و حتی خونریزی های جزئی نیز گردند. ترکیب حاصل از غده ها ی چربی و فولیکول های مو سبب بوجود آمدن sebum می شوند که این ها نیز گاهی تبدیل به شوره می شوند.

6-9

شوره سر در ماههای سرد و خشک سال بدتر می شود. خستگی، عصبانیت و استرس نیز سبب تشدید شوره سر می شوند.

6-10

مشکلات پوستی مانند آکنه، اگزما و سوریازیس نیز می توانند سبب جدا شدن سلول های مرده پوستی از پوست سر و سایر نقاط بدن شوند. افرادی که بیماری هایی چون پارکینسون، آلزایمر، ایدز و صرع دارند بیشتر با این مشکل درگیر می شوند.

آنهایی که به تازگی سکته های قلبی و مغزی را پشت سر گذاشته اند یا مشکلات مغزی داشته اند نیز بیشتر در معرض این مشکل قرار می گیرند.

6-11

توجه داشته باشید که ممکن است شپش نیز باعث ایجاد سلول های مرده پوست و کنده شدن آنها شوند . پس حتما بهداشت فردی را رعایت کنید و مراجعه به پزشک را در الویت قرار دهید.

6-12

اگر کودک 12-8 ماهه شما دچار این مشکلات پوستی شده است ، از روغن های گیاهی مناسب برای رفع این مشکل استفاده کنید.

6-13

شوره سر باعث ریزش مو نمی شود. توجه داشته باشید که شوره سر نشانه تمیز نبودن شخص نیست. اگر این مشکل برای شما آزار دهنده است حتما باید تحت نظر پزشک متخصص پوست درمان را شروع کنید و اصول مراقبتی را رعایت نمایید.

6-14

منبع : سلامت دیجیتال
1045
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید