چند پیشنهاد برای خوردن غذای سالم

ایجاد تغییرات کوچک می تواند منجر به تفاوت بزرگی در وضعیت سلامت شما شود.سعی کنید حداقل چند مورد از اهداف زیر را دررژیم خود بگنجانید.همچنین می توانید پیشرفت خود را نیز ثبت کنید.

چند پیشنهاد برای خوردن غذای سالم

نیمی از ظرف غذای خود را به میوه و سبزیجات اختصاص دهید. سبزیجات قرمز، نارنجی و سبز تیره مانند گوجه، سیب زمینی شیرین و بروکلی را همراه با سبزیجات دیگر مصرف کنید. میوه را همراه با غذای اصلی و یا در کنار آن و یا به عنوان دسر مصرف کنید.هرچه بشقابتان را رنگی تر کنید، احتمال دریافت ویتامین، فیبر و مواد معدنی مورد نیاز بدنتان بیشتر خواهد شد.

به جای شیر پرچرب از شیر کم چرب استفاده کنید. شیر کم چرب نیز مقدار همان مقدار کلسیم و مواد مغذی مورد نیاز بدن را تامین می کند اما نسبت به شیر پرچرب کالری و چربی اشباع شده کمتری دارد.

مقدار سدیم موجود در غذاها را مقایسه کنید. برچسب ارزش مواد غذایی را بخوانید تا نوعی از غذاهایی مانند سوپ، نان و غذاهای منجمد را انتخاب کنید که سدیم کمتری دارند. مواد غذایی را انتخاب کنید که بر روی آن ها “سدیم کم” و یا “بدون نمک” درج شده است.

به جای نوشیدنی های شیرین شده از آب استفاده کنید. با استفاده از آب به جای نوشیدنی های شیرین، کالری کمتری دریافت می کنید.نوشابه، نوشیدنی های انرژی زا و نوشیدنی های ورزشی منبع اصلی افزودن شکر و کالری بیشتر هستند.اگر می خواهید به نوشیدنیتان عطر و طعم دهید، بهتر است برشی از لیمو و یا مقداری آبمیوه طبیعی به آب بیافزایید.

غذای دریایی مصرف کنید. غذای دریایی شامل انواع ماهی (مانند سالمون، تون و قزل آلا) و صدف و میگو می شود.غذای دریایی حاوی پروتئین، مواد معدنی و اسیدهای چرب امگا ۳ است که برای سلامت قلب مفید می باشد.بزرگسالان باید در هفته حداقل ۲۵۰ گرم از انواع مختلف غذای دریایی مصرف کنند.کودکان نیز می توانند مقدار کمتری مصرف کنند.

مقدار مصرف چربی جامد را کاهش دهید. غذاهایی بخورید که حاوی چربی جامد کمتری هستند.منابع اصلی چربی جامد، کیک ها، کوکی ها و دسر های دیگر(که اغلب با کره، مارگارین یا روغن های ترد کننده پخته می شوند)؛ پیتزا، گوشت های چرب و فرآوری شده (مانند سوسیس، هات داگ)؛ و بستنی ها هستند.
انتخاب غذایتان روزانه بر سلامت شما و بر اینکه امروز، فردا و در آینده حالتان چگونه است، تاثیر می گذارد. مواد غذایی مناسب، قسمت مهمی از یک سبک زندگی سالم است.وقتی رژیم غذایی سالم با فعالیت بدنی همراه شود، می تواند به شما کمک کند تا به وزن مناسب برسید، احتمال ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهد و باعث بهبود سلامت تان می شود.

منبع : baghdaroo.com
603
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید