چه زمانی استرس هشدار دهنده می‌شود؟

 می توان گفت استرس بلای اصلی زندگی مدرن است. در واقع کسی که در یک شهر بزرگ زندگی می‌کند، دائماً با خطر استرس منفی مواجه است و ممکن است بوسیله این استرس‌ها دچار بیماری شود. بنابراین زندگی در شهر مخصوصاً شهرهای بزرگ اگرچه دارای مزایایی است اما معایب زیادی هم دارد که می‌توان از جمله این معایب به استرس‌های زندگی در شهر اشاره کرد. در شهرها، تغییر و تحول و تنوع بیشتر است و همچنین وجود سرگرمی‌ها و هیجان‌های بیشتر در شهر می‌تواند برای افراد جالب باشد. اما باید گفت زندگی در شهر استرس آور است و افرادی که در شهر بخصوص شهرهای بزرگ زندگی می‌کنند، بیشتر از ساکنان شهرهای کوچک تنهایی و انزوا را تجربه می‌کنند.

بر اساس آخرین مطالعات انجام شده، کسی که در یک شهر بزرگ زندگی می‌کند، به طور مشخص استرس منفی بیشتری را نسبت به کسی که در روستا زندگی می‌کند، متحمل می‌شود.
ترس و افسردگی
بسیاری از افرادی که در محیط های شهری زندگی می‌کنند، از استرس و ترس و همچنین افسردگی روزافزون رنج می‌برند. بر اساس برآوردهای انجام شده، در شهرها، بیماری‌های روانی حدود 40 درصد بیش از روستاها است. در آلمان، شهرهای بزرگ مانند مونیخ، هامبورگ و برلین یا فرانکفورت، شهرهایی پر سر و صدا و آلوده هستند و ازدحام جمعیت در این شهرها، باعث می‌شود که شرایط برای زندگی مردم مناسب نباشد از سوی دیگر مردم در خانه‌های کوچک زندگی می‌کنند که همه این موارد باعث احساس ناراحتی و عصبی شدن افراد شده و ممکن است سرانجام باعث بیماری آنها شود.
شهرنشینان برعکس روستاییان، حتی بسیاری از همسایگان خود را نمی‌شناسند این به معنی تنها بودن مردم در شهرهاست و کسی که تنها و منزوی باشد، سریعتر بیمار می‌شود.
چگونه می‌توان با استرس‌های شهرنشینی مبارزه کرد؟
همه کسانی که در شهرها ی بزرگ زندگی می‌کنند درمی‌یابند که در معرض استرس منفی هستند، بنابراین باید به دنبال از بین بردن این استرس باشند. استرس می‌تواند در دوره زمانی مشخصی از بین برود. این می‌تواند به طور مثال بوسیله یک پیاده روی طولانی مدت در فضای سبز یا بوسیله فعالیت‌های ورزشی، اتفاق بیفتد. فرد دچار استرس می‌تواند در یک باشگاه ورزشی ثبت‌نام کند و این امر دو مزیت دارد، اینکه فرد می‌تواند با افراد دیگری تعامل داشته باشد و از انزوا نجات یابد و مزیت دیگر این است که باعث می‌شود، با ورزش کردن استرس او از بین برود.
چگونه استرس منفی هشدار دهنده می‌شود؟
کارشناسان می‌گویند که استرس در افرادی که در شهرها مخصوصاً شهرهای بزرگ زندگی می‌کنند ممکن است بتدریج به وجود آید. یعنی استرس ابتدا به‌صورت جزئی است و سپس فرد احساس می‌کند که همه چیز آشفته بوده و مرتب نیست. خواب افراد کم کم کیفیت خود را از دست می‌دهد و فرد احساس می‌کند که دیگر نمی‌تواند خوب بخوابد. پس از آن فرد احساس تشنج و ناراحتی شدید می‌کند. کسانی که نخستین علائم استرس را در خود دریافتند، باید به پزشک مراجعه کنند و کسی که مدت زیادی این علائم را داشته باشد و اقدامی برای درمان نکند، سرانجام با خطر افسردگی مواجه می‌شود. همچنین باید گفت که یوگا می‌تواند کمک زیادی به افراد بکند، که آرامش دوباره به آنان بازگردد. یوگا کمک می‌کند که کسی که دچار تنش روانی است، دوباره به حالت متعادل بازگردد. در ادامه باید گفت در واقع بسیاری از کسانی که از استرس در شهرهای بزرگ رنج می‌برند، آرزو می‌کنند که یک خانه کوچک در روستا داشته باشند و به روستا بروند. آنها فکر می‌کنند که کسی که در روستا و طبیعت زندگی می‌کند، هرگز دچار استرس نمی‌شود، ولی باید گفت زندگی در روستا هم می‌تواند استرس‌های خاص خود را داشته باشد ولی مسلماً این استرس با استرس منفی شهرها بخصوص شهرهای بزرگ متفاوت است.

منبع : روزنامه ایران
399
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید