چگونه اشتهای خود را کنترل کنیم؟

برای اغلب افراد حتی آنهایی که وزنی متناسب دارند کنترل اشتها و زیاده روی نکردن در مصرف خوراکی های مختلف یک دغدغه روزانه است. احتمالاً بسیاری از ما هر روز وقت زیادی را صرف شمردن مقدار کالری ها و میزان غذاهای چرب و شیرینی می کنیم که خورده ایم و در انتها به نتیجه خاصی هم نمی رسیم؛ ولی کنترل کردن اشتها بر خلاف آنچه به نظر می رسد چندان هم کار دشواری نیست و با چند راهکار ساده می توان از پس آن بر آمد. بنابراین اگر شما هم جزء چرتکه به دستان همیشه نگران از افزایش وزن هستید بهتر است این گزارش را دنبال کنید.
نوشیدن مقدار کافی آب
نوشیدن آب نه تنها برای سلامتی ما ضروری است بلکه به واسطه افزایش میزان سوخت و ساز بدن نقشی اساسی در کاهش چربی ها ایفا می کند. بنابراین، نوشیدن میزان کافی آب در طول روز نه تنها شرایط جسمانی شما را بهبود می بخشد بلکه باعث می شود احساس سیری بیشتری داشته باشید و کمتر سراغ غذا بروید.
افزایش پروتئین دریافتی
پروتئین ها یکی از مهم ترین منابعی هستند که باید به رژیم غذایی ما اضافه شوند، به ویژه زمانی که قصد کاهش وزن را داریم. پروتئین ها از طرف به کم شدن چربی های اضافه کمک می کنند و از طرف دیگر موجب تقویت ماهیچهها می شوند. از آنجایی که پروتئین ها به مدت زمان نسبتاً زیادی برای تبدیل شدن به انرژی نیاز دارند شما می توانید با مصرف آنها ساعات بیشتری سیر بافی بمانید.
افزایش وعده های غذایی
به یاد داشته باشید که لزومی ندارد وعده های غذایی طولانی و خیلی کاملی داشته باشید، شما می توانید میزان غذای خود را کم و در عوض دفعات وعده های غذایی خود را افزایش دهید. با این کار نه تنها معده خود را ساعات طولانی خالی نگه نداشته اید بلکه به تناسب خودتان هم کرده اید.
کاهش استرس
بسیاری از مطالعات نشان داده اند: استرس زیاد موجب افزایش اشتها و به دنیال آن افزایش وزن می شود. بنابراین، تلاش کنید ذهن و جسم خود را از استرس دور نگه دارید؛ چرا که اگر شما شاید باشید غذای سالم تری می خورید و تغدیه صحیح یعنی سلامتی بیشتر.
خواب کافی
کم یا بد خوابی، یکی از عوامل مهم افزایش وزن و اشتها است. زمانی که شما به اندازه کافی استراحت کرده باشید در طول روز انرژی بیشتری خواهید داشت و کمتر به غذا احساس نیاز پیدا می کنید.
مصرف صبحانه کامل و سالم
همه ما بارها و بارها شنیده ایم که صبحانه مهم ترین وعده غذایی است و اگر برای شروع روز انتخاب درستی داشته باشیم در ادامه تیاز کمتری به مصرف غذا و خوراکی های مختلف پیدا می کنیم.
میان وعده های سالم
برای فاصله میان وعده های اصلی انتخاب درستی داشته باشید، از میان وعده های مغذی استفاده کنید که ضمن انرژی بخشی و سالم بودن مدت بیشتری شما را سیر نگه دارند. مغزهای آجیل و میوه بهترین گزینه هایی است که پیش روی شما قرار دارد.
خودتان را مشغول نگه دارید
اگر می خواهید کمتر سمت آشپرخانه و یخچال بروید خودتان را به کاری مشغول کنید. افرادی که ساعات بیکاری زیادی دارند اغلب میل بیشتری به غذا خوردن پیدا می کنند، در نقطه مقابل آنها که اغلب سرشان را به انجام کاری گرم می کنند چندان به غذا فکر نمی کنند.
منبع : شفقنا زندگی
279
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید