چگونه با کودک درباره خشونت صحبت کنیم؟

 

دانشمندان مرکز National Center for Child Traumatic Stress (NCCTS) می گویند کودکان با شنیدن و یا دیدن وقایع خشونت بار احساس غم و اندوه، درماندگی و کمی خشم می کنند. اولین کاری که والدین انجام می دهند این است که بچه ها را از دیدن و شنیدن وقایع خشونت آمیز دور کنند ، در حالیکه گاهی لازم است تا کودک با آنها مواجه شود.

پدر ومادر باید مسیر درست و صداقت را به بچه ها نشان دهند و خشونت و ترس را یک هیجان و حالت طبیعی برای هر انسانی معرفی کنند و به کودک خود اطمینان دهند که آنها همیشه مراقب و محافظ او هستند.

والدین باید به طور واضح وقایع را برای بچه خود توضیح دهند و فرق خیال و واقعیت را برای او روشن کنند. پدر و مادر باید بیاموزند که چطور مسائل پیچیده را ساده و روشن برای کودک خود شرح دهند به طوری که آسودگی خاطر در او ایجاد شود. والدین باید وقایع را قبل از این که کودک از دیگران بشنود خودشان با او درمیان بگذارند . باید از ترس های کودک خود از او بپرسند و به او اطمینان خاطر داد که این ترس ها برطرف می شوند و یا اصلا جای نگرانی وجود ندارد.

والدین باید بدانند که رفتارهای توام با خشونت آنها با یکدیگر بر روی کودک و فرزند نوجوان آنها تاثیر مستقیم می گذارد و فرزندان فکر می کنند که والدین بدون توجه به این اثرات، اینگونه با یکدیگر رفتار می نمایند. اگر کودک نگران بروز برخی حوادث طبیعی است به او این اطمینان را بدهید که شما مخفی گاههای بسیار محکمی را می شناسید .

این نکته را در نظر داشته باشید صداقت کلید بسیاری درهای بسته است . همیشه وقایع و اتفاقات را درست و همانگونه که هستند توضیح دهید .

منبع : سلامت دیجیتال
328
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید